Значення слова
Масштабовність — в архітектурі програмного забезпечення це здатність підтримувати великі кількості архітектурних компонентів та з'єднань між ними. У галузі телекомунікацій і програмного забезпечення, масштабовність є бажаною властивістю системи, мережі або процесу, яка свідчить про здатність системи обробити більший обсяг роботи або бути легко розширеною.
Приклад вживання

Використання TypeScript покращує масштабовність проєкту.

Походження

англ. scalability, де scale — масштаб (мірило), ability — здатність

Приклади в інших мовах

рос. Масштабируемость, пол. Skalowalność, нім. Skalierbarkeit

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово масштабовність

міровність
3

якщо масштабування мірування, тоді мірувати (та й масштаб)

Володимир 195 24 жовтня 2023
розширність
1

https://e2u.org.ua/s?w=scalability&dicts=all&highlight=on&filter_lines=on (не впевнений, що за поділ значень, але здається якраз вдале слово щоб виразити і замінити)

Володимир 195 23 жовтня 2023
23 жовтня 2023

Мені ця відміна одразу в голову прийшла, проте я думав якось «запихнути» в неї слово «мірило» (масштаб), що з ягель. scale. Тим паче, що є слово «extensibility», яке дослівно означає «розширюваність, розширність», тому я і почав замислюватися, як перекласти слово «scalability».

На вебосідку Stack Overflow (https://stackoverflow.com/questions/15926758/scalable-vs-extensible) я знайшов отакі-от пояснення цим термінам:
Розширюваність (Extensibility):
1) Наскільки легко ПЗ може підтримувати «гачки» для нових функцій, інтерфейсів, пристроїв, типів введення тощо.
2) Також може стосуватися того, наскільки легко ПЗ може підтримувати нові служби з найменшими порушеннями або без жодних у наявному коді та в клієнтів. Наприклад, додавання нової кінцевої точки до наявної вебслужби можна розглядати як вимір розширюваности.

Масштабовність (Scalability):
1) Наскільки легко ПЗ зможе впоратися зі щораз більшою базою користувачів/додатковими даними тощо. Приклад: Якщо ваша база користувачів зросте в майбутньому, або ви вирішите зберігати додаткові дані для кожної сутности, чи є ваша база даних масштабовною? Чи масштабовне ПЗ до зростання бази користувачів?
2) Коли йдеться про масштабовність, ми також починаємо говорити про поземну і доземну масштабовність, і обидва ці втямки насамперед стосуються того, чи може сустрій масштабуватися на тій самій інфраструктурі/екземплярі/розгортанні (доземна масштабовність), чи треба додати кілька «однорангових сустроїв», аби мати змогу витримувати більше навантаження (поземна масштабовність).

мірозмінність
,
розмірозмінність
0

на основі різних інших в масштаб та масштабування, трохи довго й дерев'яно

Володимир 195 24 жовтня 2023
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями