Значення слова
Афект — стан дуже великого, але короткочасного нервового збудження.
Приклад вживання

Афектами називають емоціональні процеси, які навально й бурхливо оволодівають людиною і мають характер короткочасних спалахів (Борис Теплов, Психологія. Підручник для середньої школи, 1956, 152); Вже непідвладний здоровому глуздові, в стані афекту.., він тупо гатив стиснутим кулаком лівої руки в полум'я (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 200).

Походження

лат. affectāre, affectus

Слово додав

Перекладаємо слово афект

dodéu
6

{ˈdu̯͡ɔdʲiw ~ ˈdʷɔdʲiw ~ ˈdu̯͡ɔdʲew ~ ˈdʷɔdʲew}.

Від *do-dē- ← *dē- в déti; ЕСУМ II, 102: додівати, 93: діти² (*dēti). Субстантивація чепенем -u (← *-u-o-s) за зразком sõmnéu "сумнів" ← *son- + mynē- + -u- + -o-s, від mnéti (*mynēti : *dēti).

אלישע פרוש 12 квітня 2021
нестя́ма
3

У нестямі

Volodymyr Khlopan 13 квітня 2021
24 серпня 2021

Афект є спеціяльний термин у психології, а також у философиї, лингвистиці, риториці, й з таким словом жадного тексту спеціялизованої литератури не написати.

Слово "нестяма" відповідає вятському "беспамятсво", афекти же суть, навпаки, повязани як раз зо свідомим досвідом (свідомим субйективним досвідом емоцій). Утім, є й противний погляд на афект, яко несвідомий досвід. Оскільки товмачення сього аспекта суть різни, вступаючи в литературі часто в полемику, а слово є одне, очевидно, що аспект свідомости-несвідомости не є тут ключовий. Те, в чім суть згідни всі товмачення тями афект, є його ПІДСТАВНІСТЬ до переживань, тобто афект містить складник стимулу до переживань (емоцій, чуттів), т.зв. преперсональність, а також саме переживання. Йиншими словами афект є те, що спонукає чи рухає виникнення емоцій. Коли глянемо й на само слово affectus, воно само помагає ліпше розуміти, що лежить в основі тями, сим словом званої: приблизно *"спричинений чимось", дослівно *"додітий", від руського дієслова <додіти (додівати)> (кого чим). Емоція є частина афекта, в тім розумінні, що емоція описує вже сам стан підчас переживання реакції на подразник. Афект же є слово, яке має на увазі й силу, що веде до емоції (переживання), й саму емоцію.

Невірне розуміння афекта, як якогось неконтролованого прояву дикости, шаленства чи щось такого, походить из намагання виражатися "мудреними" слівцями, не знаючи достоту йих значення ("він був у стані афекту" = "збуджений; шалений; у нестямі") — жадного стосунку до тями афект се не має.

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
30 листопада 2023

У стані афекту - в шаленстві гніву.
(Як один з варіянтів).

1 грудня 2023

<шаленстві гніву>

"xélyeinstuo gnévou" e pleonazm.

1 грудня 2023

Ця словосполука була вживана ще у 19 ст. і за змістом цілком відповідає.
Як знайду щось іще, додам.

Поділитись з друзями