Значення слова

Апломб — надмірна самовпевненість у поведінці, у ставленні до чогось або когось.

Приклад вживання

Попри високу посаду, він був напрочуд простою людиною - без жодного апломбу чи зверхності.

Походження

фр. aplomb — прямолінійність, рівновага

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово апломб

пихатість
4
пиха
4
bouta
3

ЕСУМ: бута́¹ "гордість, пиха; розбещеність; розкіш"; там же: бу́тни́й "гордий, пихатий", бута́ти "чванитись; брикати", бути́ти "бути пустотливим, пустувати", буті́ти "сердитися; буцати"; від псл. *bou-t- *"бухнути, розбухати", повязаного апофонією з *bo-t- в ботіти "товстіти, жирніти", ботва *"розросле", *bū- в бъіти "бути", первісно (на тлі і.-є.) *"рости, розростатися ← розбухати".

зарозумі́лість
3
dereniti
3

ЕСУМ ІІ, 38: дерени́ти "задирати голову".
У реченнях "апломб" може бути виражено дієсловом.
___
"...[він був напрочуд простою людиною -] без жодного апломбу [...]."
→ »... [...] ne dereni [...].«; dereni – форма ІІІ. ос. однини простого теперішнього часу.

У реченні з тягом "з апломбом" чи "без апломбу" + дієслово (дія/чин "з апломбом/без апломбу") dereniti може йти яко дієприслівник: derenya, derenẽci, dereniuxi (для минулого часу), або dereniti може бути лишено в тварі дієслова, а друге дієслово, що пише чин/дію може йти яко дієприслівник.

зверхність
2
погорда
2
puély
2

Від друс. пъвѣти "покладатися (на); заноситися, чваніти, бутіти, бути пихатим, надто впевненим у собі", паралельної форми з темою *-ē- до форми з темою *-а- в пъвати (з рядом подібних і деяких інших значень), від псл. *puw- "надія, впевненість". Творено від основи інфінітива дієслова пъвѣти – пъвѣ- доданням суфікса -ль, або, інакше тлумачачи етимологію морфологічної структури, з доданням парадигматичного суфікса *-ь д’основи перфективного дієприслівника пъвѣл-, від дієслова пъвѣти, з вихідним значенням *"який поклався (надто, надмірно) на себе". Слово є жіночого роду.

Написання є дано як морфофонематичне. Пъвѣль у руській мові може бути реалізовано в вимові як: {повї́ль} ~ {пувї́ль}, або {хвїль}. Форми фонетичні з {пов-, пув-}, дещо відхилені від закономірної +{пвїль} є зумовлено необхідністю дисиміляції скупчення *[пв-], яке би тут закономірно виникло; пор. форму <уповати> *у-пъвати. А фонетична форма з {хв-} є взорована на засвідчених прикладах рефлексації *пв ← *пъв- в руській мові, напр. у формі {дрохва́}

духва́лість
1

Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко)
Духва́лий, -а, -е — Самонадеянный, самоуверенный. «Який ти дуже духвалий». Киев. г.

рівновага (у танці)
0
самовпевненість
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями