Дерган від
ДЕ́РГА́ТИ «смикати псл. *dьṛgati
Закінченні від псл. gana, ganīti, пов’язане з goniţi «гонити».
Є як варіянт в goroh.pp.ua: тарган
Найкраще. Але гадаю, що з «ганити» нема зв'язку, а тільки з дергати через різкі рухи тарганів. Також присутнє «дергун».
goroh.pp.ua: Дерган
ЕСУМ (том VI, ст. 147): «тарган чорний, Periplaneta orientalis L.» — не зовсім ясне; можливо, похідне утворення від псл. xabъ «поганий», xabati «псувати, бруднити»; очевидний зв’язок з [каба́ля] «тарган» і хаба́й «тарган-прусак, Phyllodromia germanica L.»; до чергування к – х пор. ко́взатися і хо́взатися, прикала́бок і прихала́бок.
ЕСУМ шле на працю І. Верхратського "Нові знадоби номенклятури і термінольоґії природописної, народної, збирані між людьми" (https://archive.org/details/slovn32/page/n18/mode/1up, ст. 34). Там є примітка "Ус.", скорочено від "Устє Попрутске", себто село Устя на Коломийщині.
ЕСУМ (том VI, ст. 145): «тарган-прусак, Phyllodromia germanica L. (Blatta germanica)» — не зовсім ясне; можливо, похідне утворення від псл. xabati «псувати, бруднити», пор. вл. kabr «тарган», kabor «тс.».
ЕСУМ так само шле на працю І. Верхратського "Нові знадоби номенклятури і термінольоґії природописної, народної, збирані між людьми" (https://archive.org/details/slovn32/page/n18/mode/1up, ст. 34). Там є примітка "Стрі.", тобто "Стрілиска". Не знаю поки, як нині те село зветься, чи не Нові (або ж і Старі) Стрілища, що є між Ходоровим і Бібркою?
goroh.pp.ua: прусак