Значення слова

Мат — положення в шаховій партії, при якому король, що перебуває під ударом фігури супротивника, не може захиститися, і партія вважається програною. У переносному значенні — «стан безпорадності», «безвихідь», «край», «кінець».

Приклад вживання

Якщо шах оголошують дві фігури одночасно, і можливе взяття однієї з них, котре не виведе короля з позиції шаху від іншої фігури — в нашому випадку це теж мат.

Походження

перс. mat‎ — «померти»

Розділи
Варіанти написання
шах і мат
Схожі слова
Слово додав

Перекладаємо слово мат (шахи)

смерть
2

Прьамиј переклад.

merl, merl- ; mertòu, mertu-
2

Вимова: merl {ˈmær}, merl- {ˈmærl- ~ ˈmærɫ-} ; mertòu {merˈtɒw}, mertu- {merˈtw-}.

Форма merl (← myr-l-o-s; мьрлъ) є субстантивація дієприкметника перфекта на *-l-, відбитого в рус. <мер, мерла, мерло> (з префікси: <по-, у-/в->, але засвідчене й без префіксів у формі дієслова <мерти>).
Форма mertòu (← *myr-t-u-o-s; мьртвъ) є субстантивація нечленної форми чоловічого роду прикметника, знаного нині в членній формі <мертвий>.
Дані пропозиції є засновано на первіснім значенні назви гри: *"король [є] мертвий", або просто *"мертвий король". Перської й арабської я не знаю, але знаю єврейську, й там прикметник іде за йменником, і така синтаксична конструкція може бути товмачена двояко.
У будь якім разі, коли вже хочемо найти свій відповідник, то вірна його семантична мотивація вихідна має бути саме така, як писав ім више, а не через іменник зо значенням "смерть, загибель", і форма перфекта, як варіант, найліпше передає завершеність.

Відмінювання за зразком іменників чоловічого роду:
Однина (тільки):
Nom.: merl ; mertòu
Acc.: merla ; mertua
Gen.: merla ; mertua
Dat.: merlou ; mertuou
Loc.: merlé ; mertué
Instr.: merlom ; mertuom

загин
0

Загин — смерть (Словарь Грінченка).
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/16154-zaghyn.html#show_point

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями