Звуковставлення (епентеза) при збігу приголосних на відтворення цього на письмі
Звертаючи увагу на свою вимову, вимову інших носіїв поряд, досліджуючи (звісно, на рівні невмільця) нашу правовимову(ортоепію) та складоподіл, я замислився: чи властиві нашій Мові збіги приголосних у кінці слова в Р.в. мн., наприклад, “наЗВ”, “суспільСТВ”, і, особливо, “цаРСТВ”? Особисто в мене тут найчастіше якийсь уставний звук, близький до О. Згадав, що ніби бачив щось подібне в Скрипниківці. Дійсно, у Р.в. мн. там подається “назОв”, “букОв”, “дрохОв”, “крокОв”. У сучасному правописі є, наскільки я це розумію, непослідовність: “церкОв”, “крокОв”, але “буКВ”, “наЗВ”.
Якщо джерела правильно передають першотвір, у Біблії в перекладі Куліша та Пулюя зустрічається: “…Поперевертаю царські престоли й зітру потугу царстов невірних…”, “…Вавилон, царстов окрасу, гордощі в Халдеїв…”, “…Буде воно менше од инших царстов, і не підніметься понад народи…”. Із цього можу зробити висновок, що це навряд чи помилка.
Отже, запитання до любого товариства: 1) Чи зустрічається у Вашому мовленні звуковставлення у наведених вище словах? 2) Чи думаєте Ви, що в сучасному правописі з цього приводу є безпідставна непослідовність? 3) Як гадаєте, чи слід би ввести субіжні можливці(паралельні варіянти) “царств”/“царстов”, “букв”/“буков”?
Перепрошую, якщо спитав дурне