29 квітня Словотвору виповнюється 10 рочків!
Приєднуйтесь до урочистого зідзвону!
Значення слова
Педант — 1. Людина, яка суворо дотримується певного способу мислення, порядку, певних звичок, надаючи великого значення формальній стороні справи. / Той, хто занадто суворий у виконанні дрібних, формальних вимог. 2. Учений, який нічого не хоче знати, крім своєї науки, формаліст у науці або людина з показовою вченістю, що любить повчати інших.
Приклад вживання

Тільки безнадійний педант міг би протестувати проти цих новотворів (Максим Рильський, III, 1956, 77); Брянського він вважав дуже здібним офіцером, але сухим і до деякої міри педантом (Олесь Гончар, III, 1959, 82); Він такий педант, що тільки в руки адресатові віддає рекомендовані листи (Леся Українка, V, 1956, 351).

Приклади в інших мовах

Попри спосуджене слово співвідносне з <педант> у руській, инші мови знають и такі питомі в них слова: нзм. wijsneus ("*мудрий ніс"), weetal (*"вість усе"), сум. saivartelija (← saivarella "ськати вши, блохи", ← saivar(e) "яйце вши"), итал. cervellone.

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово педант

mèrga
5

Желехівський І,434: ме́рга (ме́ргало, мергу́н) "Grübler (https://www.duden.de/rechtschreibung/Gruebler), Grübelkopf (іронічно "мислитель, філософ"), Silbenstecher (https://www.duden.de/rechtschreibung/Silbenstecher); ЕСУМ ІІІ, 439: ме́рга "мрійник; буквоїд" (← Жел.; там же: ме́ргало, мергу́н "тс"). ЕСУМ пише: "неясне, можливо пов'язане з уг. meregeni "мріяти, задумуватися" (віді, правильно *merengeni; за Etimológiai szótár, Zaicz Gábor, 477: mereng ← mer- "черпати, довбати" + -ng суфікс інтенсивних дієслів). Про мене є питоме словянське, точніше суто руське слово від корене *myrg-, відбите й у <ме́рґа> "снігопад з вітром" (ЕСУМ ІІІ, 439, там же: мерга́снути "стемніти", мержеліти "мжичити"), які ЕСУМ товкує яко варіант з інфіксом *-r- до корен *myg- (знаний и з мінами ступене голоски корене: *mig-, *mog-, *mag- ← *mōg-) у ширезнім колі значень, від "імла", "мжити", "мружити", "мигати" по "могти", з вихідним для всіх тих слів значенням *"тягти, волокти", напр. для "могти" ← *"тягти", "імла" ← "волока, волочене небо", "мружити; мигати" ← *"тягти віка/кліпки", "мжити" ← *"тягти небо (дощем, хмарами)", мерґа "снігопад з вітром" ← *"[веремя] з волоченим снігом небокраєм" тощо. Значення "мрійник, думлив, буквоїд, філософ (ірон)" є, таким чином, від значення *"який думає/мріє з мруженими вічми".

אלישע פרוש 3 квітня 2021
6 листопада 2022

букваліст
1
Данило Пташиний 5 листопада 2022
6 листопада 2022


Якийсь покруч

доскіпливий
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями