Значення слова

Тираж — наклад видання, кількість примірників друкованого видання одного випуску або оптичних дисків.

Приклад вживання

Виходити в тираж — переставати задовольняти потреби в чомусь, ставати непридатним для чогось; виходити з ужитку, псуватися.

Походження

фр. tirage.

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово тираж

наклад
10
met
1

Хотів розписати пояснення, але розхотів. И так ник не читає.
Коротко:
← metati в розумінні "родити", далі розширено: "множити; випускати". Такий є розвиток значення у пранецького слова <tirage>, від дієслова <tirer> "тягти. стрілити, метати". И руське дієслово <metati> значить, крім загального "метати (кидати)", ще "стрілити" та "родити". У печати є слово tirage результат перенесення поняття "метаного" потомства → [кількість] його → кількість продукції → кількість продукованих, випущених копій.
Чи було яке конкретне питоме слово за тяму "тираж" у руській, я не вім. Можна пропустити що й не було, з огляду хоча би на те, що в паралельних текстах, де в вятськім реченні є слово <тираж>, в инших мовах є його часто передано описно. Можна лише з певністю казати, що хоча зовні питоме – складене з питомих префікса na- та корене clad слово <naclad> у руській є з мов західнословінських – чи то від лядського <nakład>, чи то від чеського <náklad>. Утім, у тих мовах є такий словотвір калька німецького Auflage. У німецькій те слово має сенс, будучи результатом розвитку через низку йинших значень: від дієслова <auflegen> (auf+legen = дослівно: "на-класти") але в значенні "класти вимоги, становити завдання", відки йменник Auflage "завдання", й далі конкретизоване в контексті "становлена, задана кількість печати". Коли й брати те, що вираз "класти вимоги" містить дієслово "класти", й, відповідно, могло би виправдати слово <наклад> на питомім тлі, така семантична мотивація для тями "тираж" є надто розмита й потребує задовгої низки проміжних значень. Мотивація "французького" розвитку є значно ясніша й коротша, а також має потенційну паралель у руській мові (див. пояснення вище).

клад
0

Наклад, хіба без префікса "на".

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями