Складно, Вадиме. Багато чув, як ті лемки й русини, які нині є в Словаччині, південній Польщі й Угорщині часто відокремлюють себе від України. Словаччина й Польща, здається, вже давно визнали лемківську/русинську мову саме як окрему мову. Разом і Сербія, Хорватія, й багато їнших країн також визнають русинську мову як окрему. Ну з Сербією ясно чому.
🙄, а Вгорщина ще не визнала? Москалі би теж визнали, але в них усе “узкій язик”.
Чехословаччина, у межах якої перебувала частина земель України (Закарпаття й Лемківщина) хоч и була значно приязнішою до вкраїнців, та Батьківщиною не була й нацйональну свідомість місцевих українців піднімати теж не воліла, Словаччина Тисо взагалі в переписі 38-ого року занизила число вкраїнців, комунистична Чехословачина активно розбудовувала конструкт т.зв. “окрімних русинів”, сучасна Словаччина той досвід перейняла й використовує тепер.
За поляків уже сказав, що під час інтербелума вони ділили вкраїнців на тих, що розмовляє “русинською” мовою й українською й нібито мало здаватися, що на Галичині відносну більшість складають поляки, а за ними йдуть “русини” й українці (сміх, та й годі, хтось записався давнішим етнонимом, хтось новішим). А під час ПВЗ постали т.зв. “Західньо-лемківська” й “Східньо-лемківська республика”, причім, перва наголошувала на тому, що лемки суть окрімній од українців народ (и, звісно ж, були москволюбськими), а друга - числила лемків за вкраїнців. И вось “провкраїнська” республика пройснувала декілька місяців, після чого була жорстоко придушена поляками, а несвідома - близько двох років и поляки їх особливо не чіпали, аж лише потім, коли відповідна республика хотіла долучитися до Чехословаччини, то поляки її ликвидували. Як гадаєте, чого поляки “берегли” ту ЗЛ республику?
Тож нічого “складного” тут нема, елементарний нацйональний егоїзм наших сусідів. Менші етничні спільноти легше асимилюються, досить відірвати їх від загального нацйонального масиву й нацйональної традиції, тому то й ці держави визнають “русинську” (литовска, а не литвинська, московська, а не москвинська, мордовська, а не мордвинська, РУСЬКА (=українська), а не “русинська”) - угорці хочуть відтяти Закарпаття, словаки - асимилювати вкраїнців, а поляки вже своїми діями в минулому столітті довели, що лемки суть українців, виселивши їх зі своєї Батьківщини “аби не допустити жадньої иреденти в майбутньому”, а тепер лише закріпляють “успіхи”.
Ну й, звісно, свою “частку” в відлученні вкраїнців од Неньки має проклята Кацапщина. Подивіться в якій партиї мається Русин В.П, почитайте про Димитрія Сидора й як він закликав Московщину до активного освоєння Закарпаття, щоб зберігати в регіоні “кровні інтереси росії”, почитайте про Петра Гецка, який закликав москалів захопити Закарпаття тощо, тощо, тощо…
Взагалі, в Україні є зневага й байдужість до всього вкраїнського культурного побуту, не лише до лемківського, бойківського, чи гуцульського. Хіба десь гідно репрезентують (represent; поки не знайшов добрий переклад цьому слову) мову, культуру й побут Львівщини? Чи мову, побут і культуру Тернопільщини? Чи Полісся? Та ні. Взагалі. Все репресентування (representation) зводиться до шароварщини й селюцтва. Ганьба всій державі. Колись дивився цю Лігу Сміху, але перестав. Крім того, шо її ганебно продають й показують в Московщині, й того, шо якість є посередня, й того, шо московської мови там забагато, так і через те, як саме вони показують українськість. Коли хтось говорить московською, то вся команда, зазвичай, є “інтелігентна” й сучасна. А як українською, то, курва, всі мають обов’язково бути йолопами, селюками, чи гоптиками. І навіть мова ніколи не є по-справжньому своєю. І всі ся тішать з того. Ги-ги-ги. А ґуцулы такіє забавныє! Наче живемо в часи Котляревського, де вся вкраїнська культура існувала лише для того, шоби тішити москалів, аби ті з неї сміялися. Малороси.
Антоне, вибачте, але глядати “культури” по телевизору є яко глядати золото в купі лайна, може й попадеться, та навдаку. Квартал 95, Ліга сміху, Дизель шов ≠ культура, спробуйте поглядати культуру там, де вона справді є.
Я не хочу казати людям хто вони є, але мені не подобається як русини собі привласнюють “русинство”.
🤦 Ніхто не привласнює, а штучно консервує давніший етноним и від цього починає “плясати”, виводячи ниби крімну мову й крімну нацйональну спільноту (та ще й невковирно, як я вже наводив приклад из Руссю).
Як ви й згадали, вся західна Вкраїна звала себе русинами. Я й лише чув історій, як геть старі люди з Львівщини (Львівщини!) звали себе русинами, а вкра́їнцями (цікаво, шо з наголосом на “а”) лише почали зватися на початку 20-го століття. Хоч деякі й раніше.
Я такого не згадував. Згадав ино, що зайди змушували лишати давніший етноним и цуратися новішого. А таки так, раніше західні, а з ними давніше й східні й усі геть українці звали себе русинами, бо країна їх була Русь. Етноним “українці” пішов од козаків и поширювався зі сходу на захід и поширення в штучному политичному утворенні т. зв. “Королівство Галичини і Лодомерії” почалося в дев’ятнадцятому віці, воно було повільнішим, бо Велика Вкраїна й Прикарпатська Вкраїна були розділені між двома империями, але незважаючи на це, Галичина стала “вкраїнським п’ємонтом”, де значно більша частина люду була свідомою свого Вкраїнства, там друкувалися книжки вкраїнською мовою, розвивалося набагато краще культура, аніж на підмосковській Україні.
Але й бачив як багато вкраїнських лемків себе звуть українцями й засуджують тих, хто відокремлює себе від них. Це складна тема. Бо є багато чесних, хороших людей, які щиро хочуть окремості для себе.
Знову складна тема. А Ви гадаєте нема много “чесних, хороших” людей, які щиро хочуть окрімности для свого “народу Донбасу” й визнання свого “борща по-донбаськи”? Глупість, невіголоство, ошуканість (хай би ці якости в людині були щирі) ≠ добрість и правильність. Під окрімністю мають бути підстави, а коли це якісь “хотілки”, то глядіть кому це вигідно, а я вже Вам то навів.
Якби вся Галичина краще берегла свою мову й культуру, то певно й би всіх західняків звали меншиною, бо справжня Галичина геть не схожа з сучасною вкраїнською культурою. Сучасна вкраїнська культура! “Or, rather, lack thereof”, як то кажуть. Те саме можна сказати й про всю Вкраїну. Якби не совіти, то вкраїнське культурне різномаїття, яке, подекуди, в центральній Україні берегло найдавніші традиції, в культурному змісті, могло би все зватися меншиною в порівнянні з сучасністю. Ну чесно скажу, я хоч міська людина, в селі не ріс і вкраїнської культури бачив мало, та відчуваю більшу близькість з людиною з Коломиї, ніж з Харкова. Нічого проти харків’ян не маю, просто кажу.
Що є “сучасна вкраїнська культура”? Поплавський і Винник? Коли Ви так гадаєте, то глядіть ище, то не є культура. Не мішайте до купи постсовкову попсу з українською культурою.
Якою меншиною? Кожна особистість є по-своєму “меншина”, та це не значе, що вона не долучена до якоїсь спільноти, лучена з нею спільними особливостями. Та й ще раз, Галичина зіграла шалену ролю в “житті” Вкраїни, як у XIX-ому, так и ву XX-ому столітт (ба й у ньому може більшу, ніж більша частина Вкраїни), тому називати “західняків” (насправді, волиняни суть також західняки) меншиною - це просто глупство.
Ну й Харків геть помосковщений, тож не дивно, що Ви з коломийцем матимете більшу близькість, аніж з харків’янином. А від’їдьте від Харкова, заїдьте до слобід и відчуєте близькість)
Я маю близькість и з подолянином, и з гуцулом, и з наддніпрянцем. Близькість утрачається, коли мовиш, до прикладу, з суржикомовним чернівчанином(
Цікаво, якби етнонім “українець” чи “малорос” не поширився так, як поширилися, то скільки би різних етнонімів існувало на “Великій Україні”? Купа, певно. Деякі би зводилися до давніх слов’янських племен, мабуть.
Малорос ниде й не поширився як етноним, бо то книжна назва й серед люду незнана.
Ну й “етноними” від “давніх слов’янських” (міните правкраїнських, відай) зникли ще до монгольської навали, тож ні.
Від кубанських українців, боюся, вже мало чого лишилося…
На жаль, це близько до правди.
Їх ше за часів козаччини селили разом з москалями, або їншими народами.
З ким селили? Куди селили? Уся ціла Кубанщина була надана вкраїнцям (а саме запорожцям) для колонизації, про яких москалів идеться? Москалів була гола меншість, а гинших народів - ще голіша, та й вони з часом через значну доминацію вкраїнської людности “обукраїнщувалися”:
“Весь войсковой состав черноморского народонаселения носит одну физиономию, запечетлен одной народностью - малороссийской. Самые инородцы ( черкесы и татары), численность которых не простирается далее одной тысячи мужеского пола душ, исчезая в массе господствующего населения, уже достаточно оказачились.
Немало удивляет захожего русского человека, когда черкес заговорит с ним языком Пырятинского уезда.
“Что за диво! - думает русский человек. - Нельзя сказать, чтоб был хохол, а говорит - из рук вон”. “ - Кубанський історик Іван Попко. «Черноморские казаки в их гражданском и военном быту: очерки края, общества, вооруженной силы и службы (1858)».
А як придушили Кубанську Народну Республіку, й як з’явилося перше НКВД, то там почали проводити справжнє перемелювання особистості. Кубань це, напевно, разом з тією Сломожанщиною, яка нині в складі Московщини, є найбільш вдалим прикладом знищення вкраїнськості. Змогли. Нині ж, більшість тих, хто не забуває за своє (з тих хто його взагалі має, звісно) походження, часто відсторонюють себе від українства, а наголошують саме на “казацтвє”. До речі, сучасна кабанська вкраїнськість завжди грала на руку Мовсковщині.
Справді змогли, беручи до вваги, що Острогозький повіт на 1897 рік мав української людности сливе яко на Полтавщині в відсотковому відношенні. “Сучасної кубанської вкраїнськости” нема чи вона в підпіллі, ряжені “казакі” до вкраїнства жаднього відношення не мають.
Я то завжди гадав, а чому вони після 2014 року не припинили показувати кубанських пісень у себе на телебаченні? Вони, наче, кожного року по деяким головним каналам показували концерти кубанських (українських) пісень. І щедрика Левонтовича співають, не лише давні народні пісні. З гопаком навіть бува бачив.
Ви перебільшуєте, там до якогось року (забув до якого) вивчали вкраїнську для пісень, народньої культури загалом, а потім Путин заборонив, так що помосковщують.
Та навмисне, свині. Шоби вкрасти козацькість, відокремити козацькість від українськості й просувати своє “сматрітє, мы же фсє адін народ!”.
Ну вот Ви й відповіли на “складне питання”. Те саме з “русинство”, мета полягає в тому, щоби відокремити, відірвати вкраїнців (створюючи різні конструкти типу “кубанців” чи “русинів”) од суцільного масиву, а далі вже асимилювати. Divide et Impera - цей принцип робе й тут.