Значення слова
Апетитний — 1) Який збуджує апетит (апетит — бажання їсти, охота до їди; прагнення до чого-небудь). 2) Привабливий, принадний.
Приклад вживання

Апетитний кок-чай, співці, перепелині бої – все, чим заповнювалося нехитре буття чайхан, раптом пішло в розлад. (Іван Ле).

Походження

лат. appetitus − прагнення

Слово додав

Перекладаємо слово апетитний

лакомий
6
Sherif Ermachenko 29 грудня 2022
29 грудня 2022

+++

ла́сий
3

"Великий кавун, як жар червоний, дуже ласа штука." (Б. Грінченко)
goroh.pp.ua: ласий
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/25839-lasyj-ii.html#show_point

А. Кузик 29 грудня 2022
29 грудня 2022

Як на мене більш питомий варіант. В словнику Грінченка ототжнюється з "лакомый" в російській мові.

29 грудня 2022

Ласий — смачний. Але аж ніяк не апетитний. Апетит — бажання від своїх ласів, вподобань

30 грудня 2022

Ви не праві.

іє. *las-/ l̥s- «бажати»;

з лат. appetitus - означає прагнення(!), жадобу до їди, що прямо вказано на цій сторінці в деталях. Слово "ласий" історично і в 3 та 4 значеннях саме про це:
"3. Дуже принадний, спокусливий.
4. Який має особливу пристрасть до чого-небудь смачного.
4.2 Який виражає жадобу, бажання (у 1, 3 знач.); жадібний"
goroh.pp.ua: ласий

Також відкриваємо словник Желехівського і бачимо там відносно слова "ласий": begehrlich (жадібний, пожадливий), begierig (нетерплячий, охоче), lüstern (хтивий, пожадливий), erpicht auf etw (жадати чогось); 2) verlockend (спокусливо, заманливо).

Аж ніяк не просто "смачний".

ЕСУМ:
ла́сити «вабити»
ла́ситися «прагнути»
goroh.pp.ua: лас#14188

До того ж, слово "лас" обрано відповідником слову "апетит".
апетит

Та й дивно, що "лакомісний" ви підтримуєте, а слово, котре з даним коренем прямо отожнюється ("лакомый") в ще одному словнику (Грінченка) - ні.
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/25839-lasyj-ii.html#show_point

Якщо взяти слово "ЛА́КОМИТИСЯ", то СУМ-20 вказує, що це те саме, що й "ласувати".
https://sum20ua.com/?page=1472&searchWord=лакомити&wordid=46657

30 грудня 2022

Я спілкуюся чистомовною українською у житті, тому можу стверджувати, що це безглуздя вживати ласий на означення апетитний або лас на означення апетит. Ласий може бути у деяких випадках, але точно не як головний відповідник. Та і нині слово ласий і лас має на першому місці значення смачний і смак. Підтримую лакомісний через те, що це логічне похідне від лакомість, але і не проти лакомий, хоча все ж воно має теж перше значнення смачний, а не апетитний у сучасних словниках. І безглуздо кілька зовсім різних значень впихати в одне слово, коли є існуючий несхожий на інші слова відповідник в говірці. Треба мову збагачувати українськими говірковими словами, а не прив'язуватися до загальновідомих, які ж вже мають інші головні значення

31 грудня 2022

Не знаю з чого ви взяли, що він більше походить на "смачний", оскільки скільки я себе знаю він відповідав за "підвищене бажання" (що і є "апетитним"). Історично це також так. При цьому слово "смачний", до речі, етимологічно також означає підвищені чуттєві показники і бажання (приваблення). Проблеми, описаної вами, не існує, тим паче, що слово вже давно має таке значення (що закріплено кількома словниками).

1 січня

Етимологічно... Ми зараз розглядаємо вживання цього слова до двох різних значень, а саме апетит і смак. Якщо ви так відстоюєте його значення у понятті апетит, то маєте пропонувати відповідник до смаку, а якщо у вас нема відповідника, то слід виходити з того, що ми маємо інше слово на позначення апетиту, що, таким чином, робить «вільним» слово лас, яке і йде до смаку

4 січня

Для "смак" є словниковий варіант "уподоба" (Грінченко) / "подоба" (Желехівський, 3 зн. Geschmack). Для "смачний" - словниковий варіант "ласНий" (Грінченко, СУМ-11).

5 січня

Тоді вже за вашим твердженням, що смак — уподоба, має бути смачний — уподобний. Спочатку хотів написати, що уподоба загальніше поняття має, але і смак розвинувся в загальне. Спасибі за пояснення вашого погляду на це питання, хоча все ж до вподоби більше "смак" — "лас"

лакомісний
2

Апетит — лакомість. Слово вживає Юрій Федькович у 1887 році у творі Адам і Єва: «Через Євину лакомість – та от що нам довелось пити: брагу, та й то ще таку, що і чорт би порскав від неї!». За прикладом, жалість — жалісний, радість — радісний.

Василь Кривоніс 29 грудня 2022
їжохітливий
1

Від слову їжохіть

26 квітня

Який жах, що не хочеться того їжохіття 😁🙈

споку́сливий
0

"Від них [яблук] линув до кімнати тонкий, спокусливий запах." (О. Десняк)
goroh.pp.ua: спокусливий

А. Кузик 29 грудня 2022
зама́нливий
0

" – Гляди ж, – велить мати, – ні до кого не заходь, хоч нехай як припрошують і заманливу їжу показують!" (В. Барка)
goroh.pp.ua: заманливий

А. Кузик 29 грудня 2022
кортя́чий
0

За словами учасника Словотвору: "ЕСУМ: кортя́чий «лакомий, смачний, бажаний». Того ж коріня, що й слово кортіти.
Можна для тих випадків, коли пов'язано не з їжею. Наприклад серіал, який апетит подивитись — кортячий серіал."
апетит

Також "КОРТЯ́ЧКА, и, ж., розм. Сильне, нестримне бажання"

А. Кузик 30 грудня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
29 грудня 2022

Лас відповідає слову смак. Лас є основою апетиту, тобто людині подобається щось на лас і в неї до цього тяга, що і називається апетитом. Тому лас тут недоречний, а відповідником може слугувати буковинське «лакомість», яке вжив у творі Юрія Федьковича

30 грудня 2022

Як в СУМ, так і в словнику Грінченка, так і в словнику Желехівського слова з коренем -лас- (ласий, ласування, ласощ, ласувати, ласун) відповідають словам з коренем -лаком- та також позначають "прагнення", "бажання до чогось" (див. сл. Желехівського,СУМ-20)

30 грудня 2022

ЕСУМ:
іє. *las-/ l̥s- «бажати»;
ла́сити «вабити»
ла́ситися «прагнути»

ЛА́СИЙ - 4
. Який має особливу пристрасть до чого-небудь смачного
. https://sum20ua.com/?page=1477&searchWord=ласий&wordid=46802

Ласити, -шу, -сиш, гл. Привлекать. http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/25840-lasyty.html

Заяви, що "лас" відповідає виключно "смак" безпідставні та необґрунтовані. "Ласий" вважаю більш питомим, ніж "лакомий". "Лакомісний" в словниках немає. Так і "ласощі" вважаю більш питомим, ніж "лакомства".

30 грудня 2022

Розпочніть чистомовною українською спілкуватися у житті і ви скоро зрозумієте, що це безглуздя вживати лас замість апетит. У нас є в мові інші відповідники до цього слова, тому їх і треба використовувати

30 грудня 2022

І у Грінченка лас, можливо, дійсно відповідає апетиту, але тоді гляньте що у нього до смак написано... Виходить за такою логікою лас не може бути відповідником смаку, що створює зайві додаткові складнощі. Тому лас до смаку лишити треба і тільки

30 грудня 2022

Обираючи відповідник, треба розглядати усю мову, а не тільки одне слово і його відповідник

31 грудня 2022

Давайте без софістики і лише аргументами. Слова "лакомісний" в словниках немає. При цьому відповідники в словниках давно є. Етимологічно також описано, що слово "лас" походить з тим самим означенням. Аргументуйте.

31 грудня 2022

Для "смак" особисто я обрав інше слово, однак і "лас" за означенням туди підходить, а СУМ-20 це додатково закріпив.

1 січня

Слова лакомісний нема, але є слово лакомість, утворіть від нього прикметник і будете здивовані, бо це лакомісний. У нас нема іншого відповідника на слово смак, окрім лас, тому його треба туди давати, а до апетиту інші існуючі відповідники

1 січня

А можна дізнатися, яке ж це інше слово ви подали на означення смаку? Бо щось словники нічого не подають, окрім ласу...

4 січня

Ну от, в словниках прикметника "лакомісний" немає, тоді як інший відповідник - є.

На означення "смак" підкріпив слово "уподоба". Є в словнику Грінченка. Також є в словнику Желехівського під "подоба", 3 значення (Geschmack).

Також є давнє запозичення з готської - "скус" (кушати, спокуса), якщо цікаво.

Поділитись з друзями