Значення слова
Продуцент — той, хто виробляє, виготовляє яку-небудь продукцію, виробник; організми, що створюють органічні речовини з неорганічних.
Приклад вживання

Рослини, що нагромаджують первинну органічну продукцію, дістали назву продуцентів.

Походження

рос. продуцент, від анґл. producer

Приклади в інших мовах

чес. výrobce, пол. producent

Варіанти написання
фабрикант

Перекладаємо слово продуцент

зябі́й
7

*зѧбѣи (*зѧб-ѣи ← *zEMb-ēy-o-) від друс. зѧбити, зѧбати, зѧбсти "producere" ("Оумъ вельіадааго зѧбить мъісли нєлѣпъіѧ" ≈ "Ум ненажери породжує дурні думи"; "Дамь тєбѣ зємліѫ зѧбѫчѫ мєдъ" ≈ "Дам тобі землю, що ≈дає≈ (*виробляє, продукує") мед"); також: зѧбль "те, що є вироблено, породжено (продукт, виробок); сюди же рус.: зяб, зябити, зяблевий~зябльовий, зябля. Розвій товку кореня *zEMb- (від прасл.) "дерти → продирати/продерти зокрема землю" → "прорости" → "породити/producere → виробити". Творено чепенем *-ѣи (*-ēy-o-) значити nomen agentis: гонити → гоній, водити → водій, палити → палій, ручити → ручій (*рѫчѣи) "поручитель, гарант", рушити → рушій (*роушѣи).

אלישע פרוש 5 грудня 2019
5 грудня 2019

Яке милозвучне слово!
Одразу нагадав собі спів зяблика!
Вам мій голос.

5 грудня 2019

Карл-Франц Ян Йосиф,
дякую.

-зяб
,
зяб
7

Про корінь та розвій його товку диви тут під зябі́й. Творено яко зѧбъ ← *zEMb-o(s) – имя чоловічого роду, яко nomen agentis ги: руб (*rOMb-o(s)) в дриворуб, міл (*modl-o(s)) в богоміл, бір (*bor-o(s)) в крихобір, лам (*lōm-o(s)) в криголам, їд (*ēd-o(s)) в травоїд, лаз (*lōz-o(s)) в водолаз тощо. Твар зяб може бути лучено з иншими словами в одно слово на передачу тям місто ("типу") "виробник чого": винозяб "виробник вина".

אלישע פרוש 5 грудня 2019
виробник
4

Замітки про русинську (українську) термінологію:
Фабрикант — Виробник.
http://litopys.org.ua/rizne/rusyny.htm
Альтернативна форма: вирібник.

5 грудня 2019

Карл-Франц Ян Йосиф,
виробни́к є дати біля вирібни́к, суть бо йно різні звукотвари того самого слова. И тут, ги в па́рость, по́кон, "о" без наголосу є послаблене /uo/ – "полісько-київський" рефлекс вуженого *о, рівний "і" чинного стандарта.

5 грудня 2019

Гаразд, в будь-якому разі, гадаю, головною є форма з [і].

5 грудня 2019

Так и є, тому їх треба дати поруч.

5 грудня 2019

В обидвох випадках наголос на передостанній склад, чи лишень у формі з [і]? Чи, може, в обох варіянтах наголос на останній склад?

6 грудня 2019

В обу наголос на кінці, звісно.

8 січня 2021

Знову даю виплід дискусії з товаришем мовознавцем. Його турбували слова "хбібороб", "винороб", "землероб", а саме чому "роб", а не "ріб". Наголошений склад! А ще й "роблений", "робливо", "роблювати".

Тож він (мовознавець) знайшов схожість з словом "лось", де теж не відбулося зміни "о" на инший звук. Чому лось, а не лісь? Бо від праслов'янського *olsь, тут інверсія\метатеза (надіюсь, правильно запам'ятав назву тям).
З роботою так само! Первісно було *orbiti, тут теж інверсія\метатеза, а тому частка "роб" могла зберігтися й не змінитися в "ріб". Така щонайменше теорія.

8 січня 2021

+++

вирібник
3

Замітки про русинську (українську) термінологію:
Фабрикант — Виробник.
http://litopys.org.ua/rizne/rusyny.htm
З властивим українській мові ікавізмом: uk.wikipedia.org: Ікавізм
Альтернативна форма: виробник.

спору́дник
1

ЕСУМ: спору́дник – «виготовляч».

Карл-Франц Ян Йосиф 22 вересня 2020
22 вересня 2020

Не знайшов, укажіть , будь ласка, том и сторінку.

22 вересня 2020
8 січня 2021

Дам +.

10 січня 2021

Спасибі!

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями