знач. ім. сонний, ного, чол. Той, хто спить. Сонного будити не слід, бо він надалі просипатиметься саме в цей час (Знання та праця, 3, 1968, 29).
То з Вашого посилання
знач. ім. сонний, ного, чол. Той, хто спить. Сонного будити не слід, бо він надалі просипатиметься саме в цей час (Знання та праця, 3, 1968, 29).
описові звороти хоч і небажані, та геть відмовлятися від них не слід
r2u.org.ua: Спящий можете подивитися в Караванського, але перевіряти ("розіспаний" мабуть все-таки не те). І ще від себе додам "заснулий", але це теж якщо не дуже точно
Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору
Зава́тра, -ри, ж. У гуцульскихъ пастуховъ въ полони́нах: родъ шалаша среди за́городи, въ которой ночуютъ животныя: съ покатой крышей изъ луба и открытыми боками, чтобы спящій тамъ пастухъ могъ всегда видѣть животныхъ. Шух. І. 185, 188.
Спля́чий, спля́щий, -а, -е. Сонный, спящій. Добре, що не спав, а як би на сплячого напали вовки, то б були розірвали. Камен. у.
Так ви за активні дієприкметники теперішнього часу чи проти? Завжди ви додаєте
У цих реченнях це ще й точно тяма дієприкметника (а, перше це просто російською, хтозна нащо воно тут, може воно ще й мене трохи збило, то "у цьому реченні")
Це питання дуже давнє, складне й суперечливе. Але я б сказав, що тут він передає більше стан, ніж дію
Я знаю класичний приклад про "під лежачий камінь". Але тоді ще дуже багато поданих на Словотворі можна не перекладати. Хоча може я не до кінця розумію межу, хто як гадає, яка різниця?
"Але тоді ще дуже багато поданих на Словотворі можна не перекладати"
Саме так.
"Хоча може я не до кінця розумію межу"
Єдиної узгодженої межі немає. Мені поки здається привабливою думка, що якщо дієприкметник передає більше не активну дію, а стан ("лежачий", "сплячий") або властивість ("ходячий", хоча це, може, і не найкращий приклад), це цілком прийнятне слово
Якось так, але от чому "сплячий" це не дія? І чи є якісь які не стан? Взагалі, мабуть від усіх дієслів однакова тяма, це більше місце в реченні (як в Антоненка-Давидовича, невдалий приклад замінює підрядне "який лежить"). Але тоді то зовсім нема про що говорити, все дозволити
Навіщо?
+