Значення слова

Васал — в Середньовіччі в Західній Європі феодал, що одержував земельні володіння та був залежним від іншого, більш могутнього феодала-сеньйора (сюзерена).

Приклад вживання

Васал мав по відношенню до сюзерена ряд повинностей, зокрема, подавав йому військову та грошову допомогу, брав участь у суді й нарадах сюзерена тощо.

Походження

від лат. vassus — слуга

Слово додав

Перекладаємо слово васал

mõgy
3

У деякім розумінні мій лексико-семантичний експеримент, але базований на таких спостереженнях: синонім до тями "васальска леглість/вірність/данство" є в романських й англ. мовах латинське *hommaticum (ягл., пр. hommage, ит. omaggio, прт. homenagem), первісно ≈ *"мѫжство", яке слід розуміти вільно як "оточеність вірними-своїми мужі". Т.чином, "муж" → "васал" виникло з контексту "свої = вірні/дані (кому) мужі (свої/вірні/дані кому люди)". Типологія такого семант. посуву луснить і в д.-ягл. manrǽden, ср.-ягл. manrede, ягл. діал. manred "васал" - від *man- "муж" + -rǽden ≈ "-ьство, -ота, -іа (листіа, братіа, друзіа)", та в нзм. manschap "тс." з man- "муж" + --schap "-ство". Рупно, хоча в Срезнівського нема під словом мужь товку "васал" (чи що по тім), такий товк таки є читати й у памятках друс.:
"Свѧтопълкъ призва и Пѫтьшѭ и Въішєгородьскъіа мѫжи, и рєчє имъ: повѣдѣтє ми по истинѣ, приіазньство имѣієтє ли къ мьнѣ?", що може бути вільно товмачено, як провірка Святоповком "васальської" вірности Путьші та ...

slouxynik
3

ЕСУМ (слух, V-309): слýшник "васал", слушнúцтво "васальна залежність"; рівни ще такі товки слів від кореня *sloux- у друс. м.: слушаниіє "послухання, покора", слушати "слухатися кого, коритися, належати", слухати "коритися, бути підпорядкованим кому".

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями