Значення слова

Фтор/флуор — хімічний елемент (символ F) з атомним номером 9, галоген. Також назву «фтор» (флуор) має відповідна проста речовина, що є отруйним та хімічно-активним жовто-зеленим газом.

Приклад вживання

Взаємодія фтору/флуору з багатьма елементами, оксидами і солями, водою протікає дуже енергійно, а з воднем і вуглеводнями — часто з вибухом.

Походження

Твар фтор є від дгр. φθορά “деструкція, нищення, тління”), за корозивну дію гідрофлюорової кислоти, а флуор від лат. fluor "текти", творене перво бритським химиком Humphry Davy в 1813.

Приклади в інших мовах

Гр. φθόριο, гинд. तरस्विनी ("швидкий, плинний"); в инших мовах або від гр., або від лат. слова.

Слово додав

Перекладаємо слово фтор/флуор

tleç, telç-
3

Вимова: {tlæt͡ɕ}, {tɛ̝lʲˈt͡ɕ-, tɛ̝lʲˈt͡s-}.

Пратвар: *tyl-yk-os; від корене *tyl- у <тлити>, друс. <тьлити> "руйнувати, нищити" й под. (див. http://oldrusdict.ru/dict.html# слова на тьл-, в т.ч. <тьлити>, звісно крім <тьло> й слів з ним вязаних, бо то є від иншого корене).

Вибір саме сього корене є тому, що в друс. пам'ятках словам з коренем *тьл- "тлити, нищити" відповідають слова грецькі з коренем φθορ-.

зу́бень
0

Основна концентрація фтору в організмі людини присутня саме в зубах людини (до того ж зараз ледь не кожен знає, що фтор є складовою зубної емалі через рекламу зубних паст, ополіскувачів тощо, але се не головне). Те , що фтор займає таке важливе місце в формуванні зубів - навряд чи зміниться, а подивившись на сію назву елементу, одразу буде зрозумілий ізрій слова та постане твердий в'яз із "зубами", що дасть змогу легко зразу запам'ятати назву та біологічне значіння елементу.
Продовжуючи ряд "водень, кисень".
П.М. Либонь краще утворити назву, йшовши від хімічних властивостей флуору, що він є найбільш електровід'ємним (електронеґативним) елементом, найбільш активним неметалом, та поки не знаю як се втілити з погляду словотвору.

тлець
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями