Значення слова
Ака́ція — назва кількох видів посухостійких дерев або кущів родини бобових із білими або жовтими запашними квітками.
Приклад вживання

Ось і знову прийшов час цвітіння акацій.

Походження

лат. acacia «акація» походить від гр. ακακία «мімоза, жовта акація», яке пояснюється або як похідне від гр. ακή «колючка» (Преобр. І 4; Горяев 2; Младенов 4), або як похідне ВІД гр. ακακος «невинний, незлобивий» (Фасмер І 65; Heyse FWb. 7).

Приклади в інших мовах

болг. ака́ция, бр. ака́цыя, п. akacja, ч. akácie, akat, слц. akácia, вл. akacija, нл. agac, akacyja, схв. ака́ција, акāција, слн. akácija;

Розділи
Варіанти написання
вакація, окація, локація (рослина)
Слово додав

Перекладаємо слово ака́ція

дере́за́
,
дерезня́к
5

Прямий відповідник, оскільки називає цю ж саму рослину, лише кущову:

r2u.org.ua: Дереза

Слово може бути узагальнювальним, так само як береза, дуб тощо.

Ілько 26 липня 2022
терно́струч
5

ЕСУМ (том V, ст. 556): "акація, Acacia L" — складне слово, утворене з основ слів терн і стручок; назва зумовлена наявністю в акації колючок і стручків.

ЕСУМ шле на "Słownik botaniczny łacińsko-małoruski" С. Маковецького (https://polona.pl/item-view/3d8e4d12-7fb1-4fa2-8074-bc69bf0ea2cd?page=22, ст. 1), той шле на труди "Руско-польска термінольоґія зі збіркою інших слів до шкільної і приватної науки, зладжена на підставі шкільних підручників" Й. Танчаковського (сканів нема, на жаль), "Ботанїка на висші кляси шкіл середних після учебника д-ра Осипа Ростафиньского" І. Верхратського (так само нема в Мережі) та "Спис важнїйших виразів з рускої ботанїчної термінольоґії і номенклятури з оглядом на шкільну науку в висших клясах ґімназії" (той самий автор, так само без сканів...).

Наголосу нема ні в ЕСУМ, ні в Маковецького, проте є в "Рускій правописї зі словарцем" С. Смаль-Стоцького (https://archive.org/details/ruskapravopyszis00smal/page/132/mode/2up?q=терноструч, ст. 133).

Мирослав Боднар 23 листопада
24 листопада

ternostrõcy
/tərˈnostrʊt͡ʃ/
+

горохівник
0

Назва цілком пригодна, адже дерево акації належить до родини бобових.

Ілько 26 липня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями