Значення слова

Алофон — реалізація фонеми, її опрічний варіант, обумовлений конкретним фонетичним оточенням. Сукупність усіх можливих позицій, в яких трапляються алофони однієї фонеми, називається дистрибуцією фонеми. Носії мови добре розпізнають фонеми (сенсно-роздільні одиниці мови), але не завжди в змозі розпізнати окремі алофони однієї фонеми. Фонеми у свідомості мовців зазвичай представлені основними алофонами.

Приклад вживання

Різні реально мовлені звуки спадають під ту саму фонему тоді, коли вони не впливають на значення слова – тоді ті звуки вважаємо алофонами фонеми. Так, в данській мові без різниці, чи фонему /d/ мовити як [d] чи як [t], бо там нема значеннєвого протиставлення приголосний за дзвінкістю-глухістю (на руське вухо данські /b, d, g/ звучать загалом як [p, t, k], натомість фонему /t/ є реалізовано приблизно як дещо шепеляве [ts] з придихом. Таким чином звуки [d, t] суть в данській алофони до фонеми /d/.

Походження

грец. αλλόφωνο, де ἄλλος (állos) – инший, φωνή (phōnē) – голос, звук

Приклади в інших мовах

ісл. hljóðbrigði

Варіанти написання
аллофон
Слово додав

Перекладаємо слово алофон

озвук
2
Vitalii Makoviičuk 6 лютого 2020
дозвуччя
1
Andrii Andrii 31 жовтня 2019
Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
31 жовтня 2019

Гадаю, логічним побудувати цей новотвір від новотвору для "фонема", тож перше треба знайти "фонемі" український відповідник:
фонема

Поділитись з друзями