Значення слова
Алофон — реалізація фонеми, її опрічний варіант, обумовлений конкретним фонетичним оточенням. Сукупність усіх можливих позицій, в яких трапляються алофони однієї фонеми, називається дистрибуцією фонеми. Носії мови добре розпізнають фонеми (сенсно-роздільні одиниці мови), але не завжди в змозі розпізнати окремі алофони однієї фонеми. Фонеми у свідомості мовців зазвичай представлені основними алофонами.
Приклад вживання

Різні реально мовлені звуки спадають під ту саму фонему тоді, коли вони не впливають на значення слова – тоді ті звуки вважаємо алофонами фонеми. Так, в данській мові без різниці, чи фонему /d/ мовити як [d] чи як [t], бо там нема значеннєвого протиставлення приголосний за дзвінкістю-глухістю (на руське вухо данські /b, d, g/ звучать загалом як [p, t, k], натомість фонему /t/ є реалізовано приблизно як дещо шепеляве [ts] з придихом. Таким чином звуки [d, t] суть в данській алофони до фонеми /d/.

Походження

грец. αλλόφωνο, де ἄλλος (állos) – инший, φωνή (phōnē) – голос, звук

Приклади в інших мовах

ісл. hljóðbrigði

Варіанти написання
аллофон
Слово додав

Перекладаємо слово алофон

озвук
2
Vitalii Makoviičuk 6 лютого 2020
дозвуччя
1
Andrii Andrii 31 жовтня 2019
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
31 жовтня 2019

Гадаю, логічним побудувати цей новотвір від новотвору для "фонема", тож перше треба знайти "фонемі" український відповідник:
фонема

Поділитись з друзями