Значення слова

Делікатний — ввічливий, люб'язний, завжди готовий виявити увагу, зробити послугу. Який має приємний вигляд; витончений, тендітний. Який потребує обережного і тактовного ставлення. Надто кволий, неміцний. Який легко псується, пошкоджується. http://sum.in.ua/s/delikatnyj.

Приклад вживання

Делікатність слово, яке останнім часом все частіше можна почути з телеекрану. Але воно означає не тільки м’які та ніжні речі з тонких тканин! Делікатність — термін психологічний, що зачіпає різні верстви взаємин між людьми зміщені в певному порядку.

Походження

лат. delicatus «приємний; тонкий; ніжний», від deliciae «відрада; насолода»; пов'язане з *lacio «заманювати».

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово делікатний

xomẽtyn, xomẽtn-
8

<хомíтний (*хомѧтн-)>.
Словник Онишкевича: хомíтний "ніжний, делікатний".
В ЕСУМ пропущено.
Иму два припущення про походження:
1) від *хом-ѫт-, *ksom-ONt- *"прилад для затискання(-запрягання) (тварини)", з *ksom- від *skom-/*skem- у словах: щемити, скомити, а також хомістір/хом'як *"хто щемить[-тисне] (за щоки)", припускаючи, таким чином, розвиток *"захомутаний/затиснений" → "сумирний, тихий, покірний" → "ніжний, делікатний"; і хоча є доста прикладів "нерегулярної" міни *ON, *ou, *ul в <i> (*дѫброва → діброва, *за мѫжь → заміж, *кадълбь, через {кадовб → кадуб} → кадіб), імовірнішим є походження від:
2) складення афективно-експресивного *xo- (*kso-; спорідн. апофонією з *kse- "ше-, шо-" в шолудив, шершав, шубовтати тощо) з основою *mYNt- у: м'яти/мне, тобо первісно: *хо-мѧт-ьн- *"який легко м'яти"; іще *хо- (та його міни) з іншими коренями: *xa-lēp-/lip- (ЕСУМ: халепа), *xo-lib- (ЕСУМ: холибати), *xa-las- (ЕСУМ: халасати, від *las- "ласувати, ласий), *xu-mour- "хмур-", *ха-mONd- (ЕСУМ: хамудь), *xa-mord- (ЕСУМ: хамородь).

ґречний
4
тендітний
2
чутливий
2

Наприклад: «Це дуже чутливе питання, яке потребує якнайбільшої обережності».

дбайливий
1
крихітний
0

Для значення тендітний, обережний, неміцний, кволий.
Нині часто для малих, худих дівчат використовують крихітний, або йменник крихітка.
Також порівняйте похідне від крихта — крихкий. Тобто такий меленький, що треба поводитися обережно, щоби той не розсипався на крихти.

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями