Значення слова

Азот — хімічний елемент з атомним номером 7, який належить до 15-ї групи (за старою класифікацією — головної підгрупи V групи) 2-го періоду періодичної системи хімічних елементів та є представником двоатомних неметалів.

Приклад вживання

Деякі сполуки азоту — селітри, нітратна кислота, аміак — були відомі задовго до відкриття азоту у вільному стані.

Походження

від грец. ἀζωτος — позбавлений життя

Слово додав

Перекладаємо слово азот

душець
6
недишець
1

Азот не "душить", а просто не підтримує дихання чи горіння:uk.wikipedia.org: Азот

перуне́ць
1

"Перун" + "ець" (як вуглець, чинний український чепінь для творення назв хім. елементів).
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/38309-perun.html#show_point

Найбільше Нітрогену міститься в атмосфері землі. Нітроген у вигляді хімічно вкрай малоактивного газу азоту (N2) складає близько 75% умісту повітря за масою. Для живих організмів є потрібен Нітроген, для забезпечення їх ним у природі існує так званий "азотний цикл".
Спалахи блискавок, що відбуваються близько ста разів на планеті кожну секунду, суть один з природніх процесів, що ведуть до атмосферного окиснення азоту. Електричний розряд нагріває атмосферу навколо себе, азот окиснюється з утворенням різних оксидів азоту, далі ці оксиди реагують в водяною парою з утворенням нітратної кислоти, яка з дощами проникає в ґрунт, де Нітроген фіксується бульбочковими бактеріями. Таким чином, зокрема завдяки природньому електричному зарядові, який нагріває атмосферу до височезних температур, надважливий елемент для живого Нітроген потрапляє до організмів.
Як відомо, блискавка супроводжується громом. Тому я пропоную назвати даний елемент від давнісінького вкраїнського слова "перун", яке означає "грім". Дане слово в'язане з поганським богом грому Перуном, але я гадаю, що так на честь його вкраїнці могли назвати елемент тільки якби ми самі його відкрили, а тому називаю від природнього явища. Даний підхід дасть могу забезпечити краще висвітлення (та запам'ятовування!) місця в природі Нітрогену, його важливости, деяких властивостей, а також дозволить оживити давнє руське слово.

вітрець
0
смерте́ць
0

Пряма калька грецького ἀζωτος
uk.wikipedia.org: Азот#Походження назви
По аналогії з "вуглець", "зеленець", "золець" тощо.

негоре́ць
0

Бо не підтримує горіння.
По аналогії з "вуглець", "зеленець", "золець" тощо.

нежитець
0

Прямий переклад грецького ἀζωτος

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями