Значення слова
Фотографувати — робити фотографію.
Приклад вживання

А сфотографуй-но мене!

Походження

дієслово до "фотографія", що походить від гр. φω̃ς (род. в. φωτός) «світло» та основи гр. дієслова γράφω «пишу, записую, зображаю»;

Схожі слова
Слово додав

Перекладаємо слово фотографувати

світли́ти
,
засві́тлювати
,
засвітля́ти
3
або
світли́ть
,
засвітля́ть
,
засві́тлювать

свїтлити, засвїтляти, засвїтлювати або свїтлить, засвїтлять, засвїтлювать
свѣтлıтı, засвѣтльатı, засвѣтльꙋватı
r2u.org.ua: світлити
Приклад уживання: "А засвїтли-но мене!".
фотографія – свїтлина
фотограф (-ка) – свїтляр(ка)
фотоапарат – свїтлинник
фотоальбом – свїтлинниця
фотографування (процес) – свїтлиненнє тощо.

Boris Colomóucenco 21 травня 2023
29 червня 2023

можете написати у назві чинним правописом, а в описі вашим?

29 червня 2023

Иносе.

30 червня 2023

❤️‍🔥

знімати
1

Так було завжди 🤷‍♂️

Ярослав Мудров 22 травня 2023
22 травня 2023

знімати (фільм, фото...) 🧐🤦‍♂️🤷‍♂️

22 травня 2023

Так то дурня бувшої фракції КФЯЙ. У них багато такого дуркування. Що з того? 🤷‍♂️

29 червня 2023

Покичьто виджу йно в Вас "дуркування".

робити світлину
0
або
роби́ть світли́ну

роби́ти свїтли́ну або роби́ть свїтли́ну
робıтı свѣтлıнѫ
фотографія – свїтлина
Вимова: [роби́ти св’ітли́ну]
Приклад уживання: А зроби-но свїтлину мене!

Boris Colomóucenco 21 травня 2023
22 травня 2023

"Світлина" має означать щось світле, тож для значіння "фотографія" не годиться.

22 травня 2023

"Свїтлина" є вже всїм українцям вїдомий одповїдник, нащо щось вигадуєте?

22 травня 2023

Так, це справді звісне тепер коване а Галичині слово, одначе невдатне, як і деякі инші ковані слова.

22 травня 2023

Чому саме шось світле? Так, слово творене від основи світл-, але воно не обов'язково є від прикметника "світлий", а може бути від іменника "світло".

писа́ти світли́ну
0
або
писа́ть світли́ну

писа́ти свїтли́ну або писа́ть свїтли́ну
пıсатı свѣтлıнѫ
Подібно до гречьскаго φωτός γράφω
Вимова: [писа́ти св’ітли́ну]
Приклад уживання: А напиши-но свїтлину мене!

Boris Colomóucenco 21 травня 2023
знимкува́ти
0

Старе-добре галицьке слівце. :)

Мирослав Боднар 22 травня 2023
22 травня 2023

Є таке. :) Але треба також думати, чи саме слово "знимка" питоме, чи скальковане з моск. "снимок".

23 травня 2023

Зацитую пана Поруша, він за слово "знимка" вже й до мене висловився (фотографія

> Сутніше до слова *зним- за "фотографію": з російської то воно теоретично й може бути калька, але виключних доказів сьому нема, сяким же правом бо разить тяму "фотографія (nomen), фотографувати (verbum): німецька - Aufnahme (← nehmen имати/яти, auf- "на-", приблизно "з-"), низозімською - opname, за тим же зразком, шпанською. toma, від tomar "яти/имати", діньською - optagelse, від op-tage = зн-яти, op-tag-else = зн-им-ък(а). Що є все се - який "дух загальної логики", що кожному язику ("народу") шептав окремо, що дію "фотографувати" та річ "фотографію" є "космично-обйєктивно найліпше передати поняттям дієслова имати/яти"? Чи таки був який язик, який первим таким правом сю тяму разив від дієслова "яти/имати", и де в мові того язика була явніша мисель ("логіка") між дією "яти/имати" та "фотографувати"? А вже, на шпанців грішити ні чого, а вто німці... Та то суть ино думи - я поки не вім, котре з того є правда.

23 травня 2023

Дякую. Але потрібно також розглядати ці слова фактом, чи дійсно вони питомі, не лише розмислювати про теоретичність певних слів. Московське "снимать" у тямі "фотографувати" свідчене щонайменше з середини 19-го століття ( з 4-го тому словника В. І. Даля з 1866 року: https://viewer.rsl.ru/ru/rsl01003833542?page=224&rotate=0&theme=white / https://imgur.com/a/IIKtflN ) ( 4-те визначення: https://ru.wiktionary.org/wiki/снимать ).

У корпусі https://r2u.org.ua/ слова "знімати/знимати/зняти" в тямі "фотографувати" вперше згадані вже 1-му томі (498 ст.) словника Кримського (1924 рік https://imgur.com/a/Tv767dC ) і в словнику Ніковського (1927 рік), хоча вже словник Ізюмова (1930 рік) до моск. "снимать фотографически" не дає вкр. "знімати/знимати/зняти". Не певен, які з того висновки зробити. Словники Желехівського, Грінченка, Уманця слова "знімати/знимати/зняти" в значенні "фотографувати" не записують. У Желехівського (1 т. 310 ст.) є "знімки" в тямі "Milchkammer" ("місце для зберігання молока"?), "знимок/знімок", чи "знимка/знімка" нема. Грінченко має лише "знимка" як "льстивая женщина, подлиза", вже третє видання (1927 рік) має "знимок" як "снимок" із посиланням на Ніковського (також 1927 рік), який був одним із головних редакторів. Словник Уманця дає "знімок" як переклад до "снимок", але поруч синонім "список", мабуть, вказує на іншу тяму (певно, таку ж, шо й словнику Даля: https://imgur.com/a/IIKtflN ). Далі "знімок/знимок" і "зняток" уже свідчать інші рані радянські словники, а "знімка/знимка" й "знятка" вже сучасні.

Знати напевне ніяк не вийде, але московські словники мають "снимать" у тямі фотографування куди раніше за наші (1924 - 1866 = 58 років), а з'являється таке значення в словах "знімати/знимати/зняти" разом зі словами "знімок/знимок/зняток" уже в ранніх радянських словниках. Скоріше за все, ці словники навмисно не втискали цих слів, а записували лише факт мовлення того часу, бо то ше була доба "українізації". Звідки в мові з'явилися ці слова? Про мене, то, принаймні "знімати/знимати" та "знімок/знимок" (через тотожні зі словом "снимок" афікси) перейняті з московської. Мої думки.

23 травня 2023

Ваша правда, та все ж не можемо датувати першу згадку слова "знімок/знимок" 1924 роком. Щонайменше корпус текстів ГРАК-16 дає приклади й із дорадянського письменства ("знімок": https://parasol.vmguest.uni-jena.de/grac_crystal/#concordance?corpname=grac16&tab=advanced&keyword=знімок&attrs=word,lemma&viewmode=sen&attr_allpos=kw&refs_up=1&shorten_refs=0&glue=0&itemsPerPage=500&structs=s&refs==doc.title,=doc.author,=doc.date&sort=[{"skey":"kw","attr":"doc.date","ctx":"0","bward":"","icase":""}]&showresults=1&fullcontext=1&f_tab=advanced&c_itemsPerPage=100&operations=[{"name":"iquery","arg":"знімок","active":true,"query":{"queryselector":"iqueryrow","iquery":"знімок"},"id":1723}] ; "знимок": https://parasol.vmguest.uni-jena.de/grac_crystal/#concordance?corpname=grac16&tab=advanced&keyword=знимок&attrs=word,lemma&viewmode=sen&attr_allpos=kw&refs_up=1&shorten_refs=0&glue=0&itemsPerPage=500&structs=s&refs==doc.title,=doc.author,=doc.date&sort=[{"skey":"kw","attr":"doc.date","ctx":"0","bward":"","icase":""}]&showresults=1&fullcontext=1&f_tab=advanced&c_itemsPerPage=100&operations=[{"name":"iquery","arg":"знимок","active":true,"query":{"queryselector":"iqueryrow","iquery":"знимок"},"id":9233}] ), ба, видим у Франка вже в 1892 році в листі до Драгоманова таке:

> Заразом просіть фотографа не нищити матріци, щоб в разі потреби можна було зробити ще одну серію знимків.

(Матеріали для культурної й громадської історії Західної України. Т. І. Листування І. Франка і М. Драгоманова. К., 1928; ст. 381; https://shron2.chtyvo.org.ua/Drahomanov_Mykhailo/Materialy_dlia_kulturnoi_i_hromadskoi_istorii_Zakhidnoi_Ukrainy_T_1_Lystuvannia_I_Franka_i_M_Drahoma.pdf?)

Або таке в збірці О. Авдиковича "Моя популярність та иньші оповіданя" ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Орест_Авдикович._Моя_популярність_та_иньші_оповіданя._1905.pdf ), оповідання "Біциклїстика" (видано збірку в 1905 році, але написано оповідання "24. цьвітня, 1898."):

> Бовван той фотоґраф — лихі знимки (ст. 39)

> Нинї замовлю у нашого фотоґрафа маленьку відбитку її знимки (ст. 48)

Або є ще "Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів" 1906 року ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Василь_Доманицький._Словарик._Пояснення_чужих_та_не_дуже_зрозумілих_слів._1906.pdf ), вкладений В. Доманіцьким, там є такі товмачення слів "фотограф" і "фотографія":

> Фотограф — той, хто робить знімки. (ст. 124)

> Фотографія — уміння робити знімки. (там само)

Та все ж то мало що каже про те, як і під чиїм упливом се слово постало.

23 травня 2023

Дуже дякую. Таки слово згадане й раніше. Але знати джерело цих слів у тих людей ми не можемо.

30 червня 2023

І які ви можете підбити підсумки?

30 червня 2023

¯\_(ツ)_/¯

30 червня 2023

Чи є "знимка" росіянізм чи ні?

30 червня 2023

Не певен поки.

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
21 травня 2023

Дайте, будь ласка, во Варйанти написання ще й "фоткати".

29 червня 2023

вже не можу(

Поділитись з друзями