У моїх краях: пн. Полтавщина, пд. Сумщина (Котельва, Охтирка), так називають схожі кулінарні вироби. Тому було б чудово застосувати це слово до пончика.
Коли я вперше показав їх знайомим, які раніше їх не куштували, то вони спитали: "А що це за пончики такі?"
Хм, можливо. Це нагадало ситуацію з ксероксом і джипом. Усі копіювальні апарати називають ксероксами, а всі позашляховики джипами. Але хіба "Xerox" перестали називати ксероксом, а "Jeep" джипом? Їм від цього гірше? Я б не сказав. Це ж вічна реклама фактично.
До речі, також нагадало сленґ, коли якесь літературне слово набуває іншого значення, наведу декілька прикладів: штука - 1000, бабки - гроші. Але хіба це погано? Мова, у якій є сленґ - це жива, нерафінована мова, якою буде спілкуватися молодь. Хіба це погано?
Зараз про вергуни мало хто знає, наприклад, як мені здається. Ця страва не є дуже популярною, тому є шанс, що з часом стане ще більш рідковживаною, і можливо, навіть про неї забудуть.
А так все-таки слово збережеться
Було би дуже добре, аби хтось, хто має до цього хист, створив сторінку на Вікіпедії про цю химерну страву, бо як дивно не бачити сторінку навіть на Вікіпедії про щось таке унікальне. Та, що ще дивніше, на російській Вікіпедії сторінка про цю вкраїнську страву є!
ru.wikipedia.org: Вергуны
Сам я не дуже вмію користуватися Вікіпедією, але якби хтось створив сторінку "вергуни (українська страва)", це було би ліпо.
Треба менше лазити по ворожим сайтам. Стаття Вергуни (печиво) є в українській вікі, хоча її можна було б розширити.
І якби комусь було потрібно, вергуни можна швидко та без великих інвестицій поширити Україною, це цілком модерна страва.
У статті вказані вергуни, схожі на печиво, але існує й інший вид, бо моя бабуся готувала такі, що більше схожі на пиріжок, або булочку.
Етимологію не відаю, хто знає, буду вдячним за пояснення.
r2u.org.ua: пончик
Пампушка з пшеничного борошна, смажена в олії, обсипана цукром або полита медом.
Сластьона - пышка, пирожное, спеченное в масле.
(Сл. Білецького-Носенка).
Пухкеник, пампушок, пряженець - солодкий виріб з учиняного тіста, варений у смальці або олії.
(Українські назви харчування. Н. Чапленко Нью-Йорк 1980).
Етимологію не відаю, хто знає, буду вдячним за пояснення.
r2u.org.ua: пончик
+++