Значення слова
Вата — пухнаста маса слабо переплетених між собою волокон. За матеріалом вата буває природна (бавовняна, вовняна, шовкова, пухова, льняна, конопляна тощо), яка використовується, наприклад, при пошитті одягу, виготовленні гігієнічних матеріалів і штучна (целюлозна, скляна та інша), що використовується як теплоізоліяційний і звукоізоляційний матеріал, для фільтрації рідин та газів.
Приклад вживання

На якість мінеральної вати значною мірою впливає тип сполучення волокон — це фенол і карбомід. Для будівельних цілей переважно використовують вироби на фенольному сполучені, оскільки карбомідне — менш водостійке. Мінеральна вата негорюча і, відповідно, має високу тепло- і звукоізоляцію; має стійкість до температурних деформацій, негігроскопічність, хімічну і біологічну стійкість.

Походження

р. вата, накинуте в період СРСР, до того часу називали бавовною. З нвн. Wátte (австрійське Wátta) спочатку стосувалося не бавовняного волокна, а шовкових пачосів і вживалося частіше у формі Wátten, що походить від гол. watten, яке через слат. wadda.

Приклади в інших мовах

фр. coton hydrophile, laine de coton, ouate hydrophile, шв. bomullsvadd, англ. cotton wool

Перекладаємо слово вата

па́вовна
7

Вату у період до СРСР українці називали бавовною:
r2u.org.ua: вата
У думах її називали бавиною:
r2u.org.ua: бавина

Префікс "па́-" (який дійшов до нас ще з праслов'янських часів) дає відтінок "похідности", звідти й слова пагорб, пагін, падчерка, паморозь, парость, пасинок, паводок, паволок, пасерб, парубок, пасіка, патока, паморока та ин.
Більше про цей префікс:
http://kulturamovy.univ.kiev.ua/KM/pdfs/Magazine25-15.pdf
http://booksshare.net/index.php?id1=4&category=lunguistics&author=gorpinich-vo&book=1999&page=20

Вовна від давньоруського вълна, тоді па́вовна – щось, схоже до вовни або похідне від неї.

Карл-Франц Ян Йосиф 22 вересня 2021
16 січня

Ватник — ?
Скловата — ?

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями