Значення слова
Лишайник — організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорость здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів.
Приклад вживання

Лишайники примітні невибагливістю до умов існування: вони переносять холод, спеку і майже повне висихання, але сильно потерпають від забруднення. Ростуть дуже повільно (часто менше міліметра за рік). Деякі з них живуть настільки довго, що входять до числа найстаріших живих організмів планети. Відомо біля 20 000 видів лишайників.

Походження

рос. лишайник, в укр. мові лишай це назва шкірної хвороби, звідки й рос. лишайник, а лишайник це назва инших рослин.

Приклади в інших мовах

пол. porosty

Розділи
Варіанти написання
лишай
Слово додав

Перекладаємо слово лишайник

имшеник
1
лишайник
1

Не бачу пiдстав, щоб уважати це слово запозиченням.

р. лиша́й, бр. ліша́й, др. лишаи, п. liszaj, ч. lišej, [lišaj], ст. lišěj, слц. нл. lišaj, вл. lišej, болг. ли́шей, м. лишай, схв. лй;

псл. lišajь (рослина), семантичне похідне від lisăjь (шкірна хвороба);
назва зумовлена вживанням цих рослин для лікування шкірних хвороб;

Ярослав Мудров 18 жовтня 2021
18 жовтня 2021

Та гляньте вже що значить се слово в инших мовах!!! Не рослину лишайник, а шкірну хворобу! А як називати лишайник на гілці верби?! Ясно що не лишайник. Лишайником його ніколи й не звали українці. Прошу будьте уважніші.

Не кажучи вже й, що самі підтверджуєте, що слово прийшло з росіян, бо інакше чому ми все кажемо з цим "ник" а не просто "лишай"? І в російській мові лишаєм називають шкірну хворобу, а лишайНИКОМ називають рослину. І тут шукаємо заміну саме для назви РОСЛИНИ ЛИШАЙНИКА. А хвороба лишай вона і залишаєтся лишаєм (без усяких НИК!) — http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/26469-lyshaj.html#show_point

22 жовтня 2021

У давньоруській мові теж лишаями звали саме шкірну хворобу, переконатися можете тут - http://oldrusdict.ru/dict.html

имше́дь
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
24 жовтня 2022

До Чистилища

Поділитись з друзями