ézdopuit
ѣзд- + -о- + пъіт "проба, тест" (друс. пъітаті "исследовать, изучать, испытывать, пробовать", крѡм іншіх тълкѡв).
Даруйте, але ніхто не буде віддавати свої голоси за слова, писані не чинним правописом, які починаються на ѣ та мають в собі ъі, якщо хочете, аби Ваші слова хтось глядів, хоча би угорі давайте чинний правопис, а вже у поясненню – який Вам завгодно.
Нехай звикають. Питома руська фонологія різнить [йі] та [йи], наприклад; їм [йим] - кому? та їм [йім] від "їсти" є не те саме. І різні говірки (не тільки закарпатські, як часто гадають) різнять "ъі" від "и".
То чому не написати "йі" замість "ѣ"?
Для Вас "йі" на вид є ліпше за "ѣ"? Ви, либонь, намагається найти спосіб уникнути нових/інших літер, і рішити проблему з допомогою наявних літер чинного письма. Та коли в разі "йі - ѣ" се ще було би реально (коли не дивитися на кострубатість "йі"), то з иншими звуками такого не вийде. Як літерами чинного письма є різнити, скажімо: "і - ѡ", "і - е" (в "сім"), "і - ѣ" (з "ѣ" внутри слова, напр.: тінь, сінь), "і – ѷ"?
Насправді я не бачу нічого проти вертати забуті давньоруські букви, у буквах є наша древня сила і вертаючи букви давніх текстів, ми самі близимось до наших предків.
Просто читати тяжко, коли зі школи такого не навчали.
про́ѣзд, проѣ́зда
про- тут за "перший, попередній ("предварительный").
"пе́рший" - запозичення з польської мови. Питома українська форма - "пе́рвий", яка походить безпосередньо від праслов'янського *pь̀rvъ, без непотрібного посередництва польської мови з його шипінням. Етимологія:
- укр. пе́рший ← ст.-укр. perszyj (зафікс. з 1421 р.) ← пол. pierwszy ← дав.-пол. pierwy ← прасл. *pь̀rvъ
- укр. пе́рвий ← ст.-укр. пе́рвꙑи ← дав.-руське пьрвъ ← прасл. *pь̀rvъ
Є слово "оглядини" у значенні обряд знайомства молодого і його рідні з молодою. Також розглядини, обзорини. Звідси утворено об'їздини - перше знайомство з автівкою. Як кому до вподоби, то скажіть яке із двох слів краще і чому.
"Проба" теж запозичення, але я підпираю цей новослів, бо з двох зол треба вміти обирати менше !
Годжуся! І спасибіг за підпору)
-
Покруч.
—
За пробу