Чорнобаївка - село Херсонської області. У подіях російко-української війни 2022 року стало стратегічною мішенню окупантів 8 разів. Через постійну повторюваність нападів село спочатку здобуло славу в народних масах, а згодом закріпилося як фразеологічний вислів, що означає вже бачене, те, що вже відбувалося. Синонім - знов за рибу гроші.
Від ЗОБАЧИТИ, чу, чиш, док., перех., розм. Бачити кого-, що-небудь з якогось моменту; помічати. Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 17.
Як "вже бачити", але з основою від "видіти".
r2u.org.ua: видіти
1. Виїмка, рівчак, вирізьблені або витиснені спеціальним знаряддям на поверхні чого-небудь; зарубка, рубець.
2. Палиця, на якій зроблені позначки для рахунку, для лічби; бирка.
3. Слід, спогад минулого, пережитого.
Від префіксу "зне-", що означає "припинення" і давнього "запоминати" що означає "втрачати з пам'яті".
Тобто буквально "припинення забуття; повернення в пам'яті"
r2u.org.ua: запомнити
Всі ці слова означають відтворення в пам'яті того, що раніше нею фіксувалося. Приклад вживання: сьогодні раптом я відчула спогад про... Оскільки дежавю є явищем науково не підтвердженим, до кінця так і не зрозуміло що відчуває людина в такий момент. Тому семантично слова відображають в загальних рисах стан людини, якщо ввести їх в певний контекст.
Збігло на спогад - згадалося, пригадалося.
Слово "збігати" означає піти кудись, за чим-небудь, і швидко повернутися. Збігти на спогад - це той спогад, який промайнув дуже швидко.
Схожим є словосполучення збігати (збігти) на думку - це в значенні щось придумати або пригадати, а збігло на спогад - це згадати тільки те, що було раніше, певний спогад.
"У мене дежавю" --- "Це ж було вже!"
Додайте ше, будь ласка, до вар'янтів написання "дежав’ю", бо це "дежавю", хоч так і написано в правописі, просто криве для справжньої вкраїнської фонології. Під "-вю" шо саме гадається, м'яке /в'/ перед /y/? М'якого /в'/, звісно ж, українська не має, є лише палаталізований алофон /в/ як наслідок коартикулювання перед /i/ чи /й/ у випадку скупчення приголосних ("свято"). Як цікаву паралель можна взяти слово "в'ю" (перша особа однини теперішнього часу до "вити") й порівняти його з моск. "вью", обидва від праслов. *vьjǫ.
Круто.
Не круто.
Дурня 🤦♂️