Значення слова

Еритроцит(и) — рухомі, високодиференційовані клітини в хребетних і деяких безхребетних тварин, які у процесі розвитку втратили ядро та всі цитоплазматичні органели і пристосовані до виконання практично єдиної функції — дихальної, що здійснюється завдяки наявності в них дихального пігменту гемоглобіну.

Приклад вживання

Еритроцити у людини і ссавців здебільшого мають форму двоввігнутих дисків, їх називають дискоцитами.

Походження

лат. erythrocyti, однина erythrocytus; від грец. ἐρυθρός — «червоний» і κύτος — «вмістище»

Приклади в інших мовах

Анґлійська: Red blood cells (RBCs)
Угорська: vörösvérsejt
Словацька: červená krvinka
Сербська: црвена крвна зрнца
Шведська: röd blodkropp
Данська: røde blodlegemer
Монгольська: цусны улаан эс

Слово додав

Перекладаємо слово еритроцит(и)

шарокровці
2

Від слова "шаріти" (червоніти): r2u.org.ua: шаріти
"Шарокровці", а не "шарокрівці", бо (цитую אלישע פרוש): "...корінь слова "кров" є *кръв-, а не +кров-, тому там у критім складі <і> бути не має.": еритроцит(и)

rudroclétca
2

Від *ръд(р)- у друс. ръдръ "червений", а також у словах: ръдѣти "червоніти", ръдити "фарбувати в червоний колір", та, з іншими ступенями голосного, в укр.: рудий, риджий, русий, руда, та *клѣтъка "клітина". Між іншим, пропоную саме форму клѣтка, а не клѣтина, бо дрібність чепінь -ина як правило не виражає. Чепінь -ина де більше найдемо в словах на передачу одиничності, окремого елемента чогось, що без -ина в граматичній однині виражає множину збірну нелічену, напр.: хворостина не є "малий, дрібний прут хворосту, хмизу", а одиницю хворосту. Інше значення несе -ина в словах від коренів, що значить якість або дію, там -ина передає не одиницю цілого, а матеріальне чи конкретизуюче вираження; так, напр., назви рослин: ожина від *ож- "колюче, їжаче", бруслина від *брус- "терти", малина від *мал- "якогось кольору", бистрина про місце в ріці також від якості тощо. Дрібність передають чепені: -ък(а/о), -ик, -иця, -ьц(е), -ьк(о/а).
Корінь *ръдр- є етимологічно тотожний з грецьким ερυθρός "червоний".
Вимова ръдро- в ...

червонокрівці
0
червикліти
0
червоні кров’яні тільця
0
червінківці
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями