Значення слова
Інтелігенція — суспільна страта, соціокультурне співтовариство; у широкому розумінні — люди розумової праці, що в першу чергу зайняті у таких сферах суспільної діяльності як освіта, наука, мистецтво; згодом до них приєдналися охорона здоров'я, та розвиток технологій і виробництва; і мають для цього відповідну освіту.
Приклад вживання

Поняття інтелігенція з'явилося в 19 ст. у Польщі і є специфічним для Російської імперії та країн, які історично входили в сферу її культурного і мовного впливу; це позначення частини середнього класу, що переважно зайнята розумовою працею.

Походження

З лат. intelligentia «розуміння», з intellegere (intelligere) «сприймати, пізнавати; мислити», далі з inter- «між» (з праіндоєвр. *enter «між», порівн. ступінь з *en- «в») + legere «збирати, читати»

Приклади в інших мовах

Пол. inteligencja
Словац. inteligencia
Словен. inteligenca
Чех. inteligence

Слово додав

Перекладаємо слово інтелігенція

rozoumota
7

Вимова: {ˌrʷozʊˈmɔ͡ɒtɐ}.

Від *rozoum- "intellectus" + *-ot-a ги в gœnota *"жонота", відки <жіночий> (*gœn-ot-y-o-) є, déuota *"дівота", відки <дівочий> (*déu-ot-y-o-) є.

אלישע פרוש 23 серпня 2020
6 березня 2023

+
Гарне слово.

rozoumotya
3

Вимова: {ˌrʷozʊˈmɔ͡ɒt͡ʃɐ}.

Див. тут під rozoumota. Різниця є в *-y-, первісно атрибутивів ( = *"що тягне до "розумоти").

אלישע פרוש 23 серпня 2020
світочництво
1

Світоч - геній, інтелігент

Василь Ярмоленко 17 липня 2022
розумні люди
0

Часто люди кажуть "он, інтєлєгєнтна людина", самі не відаючи хто вони такі ці "інтеліґенти". Ще коли перший раз почув слово "intellegent" у ягельскій мові, то переклав собі подумки "інтелігентний", дуже здивувався, коли виявилось, що воно означає "розумний". Неправильне усвідомлення значення даної тями показує меншовартість у головах людей ще з царських часів. Нерозуміння їноземного слова серед простого люду, рівняння на мітичних "інтеліґентів". Зараз же словом взагалі часто називають якихось невігласів, які є простими популістами, маніпуляторами, словоблудами (особливо серед політиків).
Називаймо тями своїми йменнями.

Вадим Мельник 22 серпня 2020
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями