Значення слова
Сурдина — пристосування, що застосовується під час гри на музичних інструментах для послаблення або приглушення їх звучності, або ж для зміну тембру.
Приклад вживання

Сурдина для скрипки вперше згадується в роботах Марена Мерсенна 1636 року. Один з перших випадків застосування сурдини для струнних в музиці — опера-балет Люллі «Арміда». До XIX століття сурдина використовувалася досить рідко, проте з настанням епохи романтизму, коли композитори стали шукати нові звучання і нові тембри в оркестрі, вона стала звичайним явищем.

Походження

фр. sourdine «сурдина» походить від іт. sordina (sordino) «тс.», утвореного від sordo «глухий, приглушений», що зводиться до лат. surdus «глухий, який глухо звучить», пов’язаного з susurrus «гудіння; шепіт», спорідненим з дінд. svárati «звучить», гр. ὕρον

Приклади в інших мовах

бр. сурдзі́на, п. surdyna, ч. sordina, слц. sordíno, м. сурдина, схв. су̀рдина, сордина, слн. sordína, sordíno;

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово сурдина

глушка
2

glouxyka
/ˈɣ̞luʃ.kɑ/.

אלישע פרוש 3 жовтня 2021
5 жовтня 2021
свирина
1

Французьке sourdine походить від іт. sordina, що зводиться до лат. surdus, етимологічно пов’язаний з словянським svirati «свистіти», укр. свирі́ль «вид музичного інструменту».
http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/53537-svyrilka.html#show_point
http://oldrusdict.ru/dict.html

3 жовтня 2021

Ту є формальний бік етимологічної спорідненості нерелевантен, оскільки в даного й.-є. корене, ономатопоєтичного походження, не було точного значення, але: "гомоніти", "дзвиніти", "свистіти", "густи", "гукати, голосно мовити, кричати". Латинське surdus "глух" є розвиток від значення "густи — видавати низькі звуки" (рівни "низький звук ≈ гул, гудіння → глухий~тупий звук" : "високий дзвук ≈ писк, свист → голосний~різкий/гострий дзвук"). Значення словінських слів на *süir- суть розвиток значення "свистіти". Инше значення, спадковане в сім корени з і.-є. в словінські є "гукати, кричати", відбите в слові suar/suara "свар/свара, сварка". Словінськи мови не спадкували того значення того й.-є. корене, яке спадкувала латинська мова.
То ту є глядіти по тяклім значенні, не по формально спільнім корени.

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями