Значення слова
Артикль — службова частина мови, яка визначає деякі особливості іменника, з яким пов'язана в реченні: відмінок, множину або однину, визначеність або невизначеність.
Приклад вживання

В англійській мові, наприклад, є визначений артикль the, який слугує для визначення або ідентифікації іменника, і невизначений артикль a (an перед голосними), що вказує на невизначений іменник.

Походження

лат. артікулос — визначник, вказівник, член

Слово додав

Перекладаємо слово артикль

родівник
9

Яків Крет "Товариш. Практичний підручник до науки англійської мови", Вінніпег, 1931 (сторінка 5) http://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/13055/file.pdf

Mykhailo Naumenko 14 вересня 2017
21 вересня 2017

В англійській мові це не так помітно, а от в еспанській: el perro (ель перро) — пес, la perra (ля перра) — сука; el niño (ель ніньо) — хлопець, la niña (ля ніня) — дівчина й т. п. Тому однозначно підтримую цей переклад.

17 жовтня 2022

Передніше в ягельські мові артикли позначали роди:

• sē – озн. арт. чоловічаго роду
• sēo –озн. арт. жоночаго роду
• Þæt –озн. арт. ниякаго роду.

Ягельська втратила їх між XI—XIV століттями.

21 вересня 2017

В італійській так само. Однак, якщо рід може визначити також закінчення il ragazzo (хлопець), la ragazza (дівчина), то є спільні закінчення, де рід визначає тільки родівник il pesce (риба), la carne (м'ясо).

27 листопада 2018

В деяких мовах ся частка й каже (може казати) на рід граматичний, та то є безумовно лише вторинна/побіжна її власність. Багато де в інших мовах, де є артикль, він на рід не каже. Тому звати артикль від слова рід є безпідставно.

29 травня 2022

+

18 січня 2019

Не в усіх мовах артикль вказує на стать.

вудце
9

oudçe
Оскільки латинське articulus є саме семантичне запозичення (калька, дослівний переклад) з відповідного грецького слова arthron, де, як у латинській корінь art-, так і в грецькій корінь arth- значать член, суглоб, частина й подібне, то й українською, в сьому разі, є ліпше перекласти се слово дослівно. Я для сього взяв давній (прасловянського спадку) корінь вуд- з тими же значеннями, що в лат. art- чи гр. arth-. Корінь вуд- є зокрема в укр. словах вудиця, вудка, вуда (прилад ловити рибу), удо (стегно, частина тіла, кінцівка) ― див. Етим.сл.укр.м.
Аби відрізнити від інших уже засвідчених похідних слів від сього кореня, я дане слова для значення артикль оформив суфіксом -це (як у серце, сонце, місце); хоча, гадаю, можна погратися й з іншими суфіксами чи формантами, або ж просто взяти форму чисту в якомусь роді, напр. вуд/уд (чол.) чи вудо/уд (сер.). Жіноче вуда ліпше не брати бо надто поширений звязок з приладом на рибу. Многозначність слів вуд/уд, вудо/удо не вадить, бо й в лат. articulus є значень багато.

אלישע פרוש 27 листопада 2018
18 січня 2019

Взагалі-то є слово челенок.

вуд
,
уд
7

oud
Змінку (коментар) диви під словом oudçe.

אלישע פרוש 27 листопада 2018
визначник
3
Vadik Veselovsky 14 вересня 2017
22 вересня 2017

Не треба нічого вигадувати для того чого нема в українській мові. Артиклі є не тільки у європейських мовах, та вони визначають не тільки іменніки й не тільки рід.

21 вересня 2018

та Ви що! А може навпаки?
http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1129

27 листопада 2018

নাজিব বিন নাসির

Що в укр.м. нема артикля, не боронить творити питоме слово на його передачу. В іншому всьому, що артикль каже не тільки на рід і йде не тільки з іменником, правду кажете.

вказник
1
Oreksanduru 29 травня 2022
сустав
,
став
,
суставник
,
суставень
1

На зразок лат. слова, яке підкреслює приєднаність артикля до слова, яке він (артикль) визначає. Подобається саме це слова через маловживаність, і через корінь "став-", наче "те, шо стоїть разом/поруч".

Слово наявне, зокрема, в Грінченка та Желехівського. Також в ЕСУМ-і (став2; 5 т, 389 ст) поданий як "став" без префікса "су-"

На жаль, стаття ЕСУМ-у точно не визначає питомість слова "суглоб". У статті подано моск. "сустав" як церковне зичення, хоча за вкраїнське "сустав" там узагалі не згадано. Твар "сустав" від псл. *sǫstavъ має цілком питому фонетику та морфологічно можливий. Семантика "став" також не пояснена, бо незрозуміло звідки в тому слові конотація з'єднаності/спільності без префіксів "sъ-/sǫ-", коли сам корінь *st-/*stav-/*stoj- такої конотації не має. Мабуть, спрощення ранішого *sǫstavъ з перенесенням його тями на *stavъ?

Особисто надаю перевагу тварам з префіксом "су-".

Anton Bliznyuk 17 жовтня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
17 жовтня 2022

Читаю етимологію article і articulus і ніде не бачу визначника чи вказівника. Здається в походженні помилка.

Поділитись з друзями