Значення слова
Кілія — місто в Ізмаїльському районі Одеської області України, що лежить на березі Кілійського гирла Дунаю.
Приклад вживання

Припускається, що колись Кілія-Веке та Кілія були єдиним містом.

Походження

Одне з гирлів Дунаю греки називали Ликостомон (Вовча паща), а місто, яке було збудоване у цьому гирлі носило назву — Ахілія, яка з часом перетворилася на назву — Кілія. Назва міста Ахілія, згадана також у євангелії, яке зберігалося з 1647 р. в Миколаївській церкві. Молдовани називали місто — Возія (Vosia) . Кантемир у своїй історії вказує, що місто Кілія в давнину носило також назву Ликостом(он). Станіслав Сарницький (1532—1597) стверджував, що фортеця Томі була там, де в його час знаходилася Кілія.

Розділи
Варіанти написання
ахілія
Слово додав

Перекладаємо слово кілія

охилів
1

Згідно з легендою, назву дав поселенню Александр Македонський. Так він іменував його на честь свого міфічного предка – напівбога та героя Троянської війни Ахілла. На користь цієї версії наводиться той аргумент, що неподалік К. знаходиться о-в Левка (нині о-в Зміїний), де свого часу був побудований храм Ахілла, ним опікувалася грец. колонія Ольвія.

Так як назва походить від імені людини, додаємо наросток -ів, а початкове /А/, згідно з давньої традиції що складась в українській мові ще з часів праслов'янської, заміняємо на /О/.

Данило 14 січня 2023
глинець
1

Перекладаючи відповідно версії про турецьке походження назви.

Данило 14 січня 2023
хилея
1

Первий голосний гук первісного назвища "Αχιλλεια", найімовірніше, був би одпав в руській одміні (бо чотирі склади – досить довго, та й маємо таке саме явище навіть у коротших іменнях "Лесь", "Леся", "Панас"). Грецьке "ι" було б дало зрештою наше "и", а довгий "λ" скоротився, бо не має морфологічної підпори в нашій мові.

Oleksa Rusyn 14 січня 2023
килів
0

Все ще дотримуючись версії про назву на честь Ахілея, але приймаючи перетворення слова.

Данило 14 січня 2023
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
14 січня 2023

За ін. версією назва міста походить від грец. слова "κελλιου", що означає амбар, склад. Однак найбільш ймовірно, що ця назва має більш пізнє походження – від турец. слова "кілі", яке вживається для означення глинистого берега.

14 січня 2023

(глинистими є всі береги дельти Дунаю)

14 січня 2023

До Чистилища

Поділитись з друзями