Значення слова
Феодосія — місто в Україні республіканського підпорядкування у складі Автономної Республіки Крим.
Приклад вживання

Феодосія має багату історію.

Походження

гр. Θεοδοσία утворене з основ іменників ϑεός «Бог» і δόσις «дарунок», пов’язаного з δίδωμι «даю»;

Варіанти написання
феодосия, теодосія, теодосия, хтеодосія, хтеодосия
Слово додав

Перекладаємо слово феодосія

череп
2

Грецьке поселення Хтеодосия було зруйноване, тож можливо, хтось буде вважати доречнїшим переклад саме генуєської назви Кахви – поселення, від якої пішла сучасна Хтеодосия.

Данило 18 березня 2022
кє́фє (лат.- ке́фе)
2

Kefe (кєфє)
————————
Позначити територію своїми назвами – означало підтвердити свою владу. Практично вся територія України була промаркована російськими топонімами царських часів, а особливо у часи СРСР. Зокрема, масштабних перейменувань зазнав Крим – радянська влада намагалася знищити все, що було пов’язано із корінними народами України. Примусово змінювали не лише етнічний склад населення півострова, а й топоніми. Так, Акмєсджіт став Сімферополем, Кєзлєв – Євпаторією, Кєфє – Феодосією, Карасубазар – Білогорськом, а велике кримськотатарське поселення Ак’яр – Севастополем.
—-
У 1944 — початку 60-х років Радянський Союз перейменував 1 444 населені пункти у Криму. Ця хвиля стала наймасовішою та найбільш руйнівною для топонімії Криму. Перейменування назв, русифікація та радянізація знищували історію та самоідентичність кримських татар, караїмів та кримчаків.

degm 2 липня 2024
2 липня 2024

Чужі вимова, правопис, та й сам вид слова. З якої воно йменникової одміни?

5 липня 2024

Наскільки мені відомо, це - справжня назва Феодосії кримськотатарською мовою. На мою думку, ми повинні повертати старі назви міст та селищ, коли Qırım буде звільнений

5 липня 2024

Ви не одповіли на моє питання.
А назвище Θεοδοσία в цього города давніше, ніж киримське.

бігданів
1

Прямий переклад назви.

Данило 18 березня 2022
хведося
1

Як жіноче ймення того самого роду.

Oleksa Rusyn 3 липня 2024
3 липня 2024

Піддержую заміну "ф" на "хв" та усунення зіяння, та я вагаюся щодо закінчення -я. Які ще міста утворено таким способом?

3 липня 2024

《Які ще міста утворено таким способом?》

Назвище цього города та жіноче ймення грецькою однакові: Θεοδοσία. Тож я не бачу розумного приводу, щоб вони неоднаково розвинулись в українській.

3 липня 2024

Щож, нехай.

3 липня 2024

《Воно могло й розвинутися в Хведось, як дієслова на -ся: робитися > робитись.》
Ви плутаєте грішне з праведним. Розвиток постфікса (колишнього займенника) "-ся" в дієсловах не має нічого спільного з розвитком іменників. У нас чимало йменників, що колись закінчувались на "ь", набули закінчення "-а" ("миша", "церква", "тополя", "долоня" тощо), а ви пак кажете, що могло буть навпаки. З якого дива? І в жіночому йменні "Хведося" такого не сталось, то чого ж мало б було тут?

《Та тут важить більше те, що Хведося звучить ніби дитяче імʼя.》
Це тілько через те, що українська мова вам ще не стала така близька, як ваша рідна мова. Ще б пак сказали, що вам смішно гучать слова "пісенька" чи "незабаром".

《І сучлітмова тут ні до чого.》
А я за сучмову взагалі нічого не казав.

3 липня 2024

Я вже видалив свою відповідь, як перечитав вашого коментаря. З усім поки згоджуюсь.
P.S. чому пишете гук, гучить замість звук, звучить?

3 липня 2024


За 'хв'. Ніхто так не каже. Вже по всій Вкраїні навчилися вимовляти галицький Ф, тож оце ХВ тут ні до чого. Може бути як одміна для качкодзьобиків, та годі пхати оце як одно-право-вірну вимову.

3 липня 2024

Ви були по всій Україні?

3 липня 2024

《—
За 'хв'. Ніхто так не каже》патя-патя-патя...

Ви виставляєте на очі огиду до природної прикмети української (і не тілько) вимови й подаєте замість її за взірець занесену з чужини прикмету, що їй не було звідки утвориться на українському мовному ґрунті.

У мене з'являється питання: що ви тут робите? Як виявляється, що український вимовний лад можна ґвалтувать і розхитувать, як заманеться, то навіщо опираться чужим мовним явищах у словні й граматиці?

Як ви були дитина, то якби вас були взували, як колись узували деяких китаянок заради непевної з погляду природи краси, ваші ноги були на взір отакі: https://bpb-us-e1.wpmucdn.com/blogs.cornell.edu/dist/f/5492/files/2022/01/06-1.jpg. Сучмова – отже, й ваша мова – як оті ноги. Кому що до вподоби...

Що ж до того, хто як вимовляє: звідки ви знаєте? У мене гадка, що ви живете поза Галичиною, а ваша мова чомусь аж рясніє галичанщинами. Значить, ви живете в сучмовній бульбашці, а до чужої вам живої народної мови свого околу ви не прислухаєтесь.

3 липня 2024

Олексо, а як Ви живете поза сучмовною бульбашкою? Бо хочу так само.

3 липня 2024

Ви впевнені, що вкраїнці вимовляють гр. Θ саме як глухе Х + дзвінке В, а не П і не Т? Не треба кожну диковинну вимову робити маркером українства. Вкраїнська мова може не наймилозвучніша, як то її прийнято у нас обзивати, але точно не харкуча, не шипуча й не цвіркуча. Якщо хтось і розмовляє як Дональд Дак, то не бачу підстав брати це за взірцеву вимову.

кафа
0
Роман Роман2 2 липня 2024
3 липня 2024

каШа ж!

3 липня 2024

Ага, як в анекдоті про Кафку.

3 липня 2024

Що таке кафка й чи смішний той анекдот?

3 липня 2024

— Ви любите Кафку? (письменника себто)
— Ага, грефану й пфоняну...

3 липня 2024

Не про гениталії й то добре! Анекдоту +

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
2 липня 2024

Може, до Чистилища?

Поділитись з друзями