Значення слова

Маса — кількість, об'єм речовини якого-небудь предмета; сама речовина, матерія, з якої складається предмет; Одна з основних величин механіки, за допомогою якої вимірюють кількість речовини в тілі; міра інерції тіла стосовно сили, що на нього діє; великий предмет або предмети з неясними для зору обрисами, те, що в своїй сукупності утворює щось ціле, неподільне; безформна, схожа на тісто, речовина; густа або рідкувата суміш; те саме, що безліч.

Приклад вживання

Одиницею вимірювання маси в системі CI є кілограм.

Походження

лат. māssa – ви́ливок, кусень, від дав.-грец. μᾶζα – тісто,

Приклади в інших мовах

словацьк. hmotnosť

Варіанти написання
масса
Слово додав

Перекладаємо слово маса

мѧзь
3

Див. ЕСУМ на м'яз; там є й твар м'язь – один з товків: "маса тіла" (ще: "густота" тощо). Слово жіночого роду – тим є різне від слова м'яз (чоловічого).

Чому я тут писав через "ѧ", а не "м'язь"? Бо разом з словесним богаченням мови питомими засоби так само є важливо становити вірне розуміння між укр. фонологією та фонетикою. Фонематично (себо з точки зору фонології) тут є один твар: мѧзь, а фонетично (себо в реальній, "матеріалізованій" вимові) йому може відповідати низка різних вимов (залежно від говірки): [мйäзь]~[мйизь]~[мньизь]~[мнєзь] (передача вимови засоби кирилицею є неточна, але ся сторінка не показує знак МФА
як слід) тощо – де всі різновиди вимови суть питомі, й класти лиш один твар "м'язь" за головний є невірно й нищить саму мову.
Диви ще тут: https://m.facebook.com/groups/761176777361808?view=permalink&id=1511741938971951

торон
2

Се слово є тут дано мною тільки в значенні маси перенесеного, як синонім "багато". Виведено зворотнім творенням від поислівника торонко (див. ЕСУМ,
і ще тут: https://m.facebook.com/groups/761176777361808?view=permalink&id=1361733143972832), що значить "великою кількістю, масою, натовпом, юрбою" й под.
Само слово є від кореня *tor- (з суф. *-n-: *torn-), пов'язаного міною голосних кореня з *ter-/tyr- в укр. терти. Розвиток значення є тут приблизно такий як в укр. тір, затір "traffic jam" – *"натерто, притерто" → "тісно, густо, багато, напхано".

гліт
2

Ще слово за "масу" в змислі перенесенім – "маса люду, звіри, річий; товпа, юрба; стая, стадо; купа, велика кількість" тощо. Більше диви в ЕСУМ під глота, та тут:
https://m.facebook.com/groups/761176777361808?view=permalink&id=1393780587434754
В відмінках непрямих: глот-.

молот
2

Се слово є тут за "масу – однорідну масу речовини (≈ гуща, місиво, щось намелене, вологе та густе), для контекстів зокрема тематики виробництва (напр., виготовлення чогось із якоїсь маси як сировини, напр. "литтям маси в форми" тощо), або в скальстві (кулінарії), напр. "маса" в значенні загальні за "тісто", або якоїсь гущі для соусу або що.
Більше про саме слово диви а ЕСУМ та тут: https://m.facebook.com/groups/761176777361808?view=permalink&id=1472456879567124

місь
1

Оригінальне латинське massa походить від давньогрецького μᾶζα, а те – від μάσσω ("місити").
Від цього ж слова я і взяв корінь [міс].

мѧза
0

Етимологічний слов'янський український брат латинського "маса".
Аналогічно й "мѧзь".

Слово почерпав у добродія Єлисія, там описано більше.

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями