Слово "швидко" - запозичене.
Олисій висунув версію питомости.
На жаль тією нібито версією можна підтерти дупу. Таку маячню можна вигадати про будь-яке запозичене слово, навіть про "комп'ютер". У жодному етимологічному словнику чи етимологічній роботі не розглядається нічого подібного.
Та я бачу, що для Вас етимологічні словниці непорушні й поза ними Ви не мислите.
Є "наука" астрологія, ба є наука астрономія.
Є історія, ба є езотерика.
Є наука етимологія, та є народна етимологія, де можна вигадувати, що завгодно.
Вячеславе, ви якраз мені й потрібні.
Старожитній — питоме слово чи черпане? Коли воно з'явилось в нашій та польській мовах.
@Вадим Мельник > "й поза ними Ви не мислите"
- Все що за етимологічними словниками - вигадки та нісенітниця. Див.: uk.wikipedia.org: Народна етимологія
Та що Ви кажете. Ви просто молитеся на книжечки й не тямите без них.
Знаєте, оці словниці не самі собою з'явилися, висувалися різні версії, відбувалися мовознавчі суперечки.
Висуньте тоді свої контраргументи проти версії Ялисія. Хоча як же Ви це зможете зробити, коли в книжечці цього не написано...
@Ярослав Мудров - "старожитній" хоч я і не знайшов це слово окремо у етимологічному словнику, але судячи з того що воно складене з питомих слов'янських слів, в українській мові воно теж питоме.
У староукраїнській мові вперше зустрічається у 1413 році - https://archive.org/details/staroukr2/page/381/mode/1up?view=theater
У старобілоруській теж давно - https://verbum.by/?q=старожитный
@Вадим Мельник я не говоритиму те що суперечить науці - етимології. Я не хочу опускатися до рівня антинаукового мракобісся і займатися вигадками. Це рівень невігласів та ватних росіян.
Просто тікаєте від наукової суперечки, бо не маєте аргументів.
Наука не обмежується тим, що вже написане в словничках. Це добре, що ви вмієте користуватися джерелами, але й думати теж геть не завадить.
@Вадим Мельник > "...але й думати теж геть не завадить."
- Думати я вмію. Але те, що ви пропонуєте, це називається не "думати", а фантазувати. У етимології немає переконливих версій того, щоб можна було вважати слово "швидкий" - питом українським, а не запозиченим з старосаксонської мови.
Вам повторити, що етимологія це не сувої древніх? Етимологію творять люди, от Олисій і висунув версію походження слова "швидкий", аргументуючи її. Або спростовуйте її, використовуючи контраргументи або Ви просто дарма це все почали.
Олисій багато чого навигадував. У нього чимало чого черпаного питоме і навпаки 😁
533 порхати "пурхати, розлітатися" (порхли́вий "швидкий, летючий; боязкий"), що до {u} див. ще на стор. 637: пурха́тий, пурхавка, пурх, що до {ɤ~ɘ̞} див. на стор. 374: пирх, пирскати, пирскач.