29 квітня Словотвору виповнюється 10 рочків!
Приєднуйтесь до урочистого зідзвону!
Значення слова
Аксіома — 1. Вихідне положення в науці, яке приймається без доказів і лежить в основі доказу правдивості інших положень. 2. (перен.) Незаперечна істина, цілком очевидне твердження.
Приклад вживання

Коли б се сказав ученик, котрий перший раз довідався, що два рази два — чотири, і в великій радості прикладає сю аксіому всюди, де треба і де не треба, ми б не дивувались (Іван Франко, XVI, 1955, 139); Частій вважав, що перша аксіома, геометрії «пряма лінія — найкоротша відстань між двома точками» — придатна для всякого випадку в житті (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 405).

Слово додав

Перекладаємо слово аксіома

stoya
6

Виведено мною на підставі слів и йих значень <стійний> (Желехівський ІІ, 920 "würdig, wert"), стійність "Geltung" (там же), стійко "Stellung, Bedeutung" (іменник; там же), стоїти, стояти (в Желехівського писано: <стоити>; 922) "kosten"; з мотивацією *"що сто́їть [віри] = гідне [віри]", див. ще д.-рус. стоиныи "стоящий, достойный" (http://oldrusdict.ru/dict.html# так само як і первісно в д.-гр. ἀξίωμα (див. походження).

אלישע פרוש 1 травня 2021
stwymẽ
,
stwymẽ-
,
stwymen-
5

Творено від того же корене *stoy- з тою же мотивацією значення, що дане ту stoya, але чепенем -mẽ/-men- (← *-men) ги в словах imẽ "ім'я" (*im-men), uimẽ "вим'я" (*ūd-men), znamẽ "знам'я, знамено" (*zna-men), ramẽ "рам'я, рамено" (*or-men), ueremẽ "верем'я" (*uert-men) тощо, де чепінь *-men є той самий що в -μα в д.-гр. ἀξίω-μα – середнього роду; чепінь сей несе відтінок пасивності, тобто тут надає вихідного значення *"те, що є вірене, може бути вірене, гідне віри, в що сто́їть вірити".

אלישע פרוש 1 травня 2021
очеви́дь
3

Зі словника Святослава Караванського.

Пилип Хмара 29 червня 2022
опора
1

Перша опора геометрії...

Oreksanduru 29 червня 2022
стовп
0
Oreksanduru 29 червня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями