Від довкілля
До речі, дійсно. "ДовкОЛОзнавство"? Як це утворилося з "довкіЛЛЯ"?
«"ДовкОЛОзнавство"? Як це утворилося з "довкіЛЛЯ"?»
🤦
Добродію Єлисію, якщо я помиляюся, поясніть, будь ласка, як воно так утворилося
Теж ні.
Ніщо пов'язане з "довкіллям" не може бути перекладом: "довкілля" — це щось довкола кого/чого? Людини. А природа навколо людини, погляд на природу з людиною в основі — енвайронментологія.
О, так ще й коротше, ніж вище
З чого це довкілля тільки навколо людини?
А як інакше?
Я про те, що "довкілля" (і це частково випливає із самого слова) — це природа, власне, довкола, довкола людини, її середовище.
Яка ж Ваша думка, довкола кого/чого довкілля?
Не тільки людини. Почитайте різні визначення що екології, що довкілля
Ось тому я й кажу про важливість погодження визначень.
Звісно, і "довкілля", і "екологія", і "енвайронменталізм", і "енвайронментологія" мають по кілька (якщо не сказати по багато) визначень.
Що ж маю на увазі я:
1) на мою думку, "довкілля" в цьому опомов'ї (контексті) створює більшу неоднозначність, ніж може створити "середовище";
2) "довкілля" дедалі частіше вживається в значенні "середовище навколо людини", тобто природа, що протиставляється людині (трішки про це див. під "земопік"), а в інших — рідше, що посилює 1;
3) я вважаю, що, виховуючи сказане в 1 і 2, краще залишити "довкілля" для "енвайронментології/-лізму";
4) гадаю (це більше особисте сприйняття), що "середовище" краще, ніж "довкілля" (букв. "щось довкола когось/чогось") у відповідних найближчих значеннях, передає значення "те, в чому щось існує [, взаємодіючи з ним]". Яка Ваша думка?
Старому та маловживаному слову надати нове значення.
sum.in.ua: okolija
Єлисію, бери і пояснюй.
А що, Ти колія слово не знаєш?
Риторичне питання.
А природознавство для молодших класів школи - вступ до природничих навук
печення землі
опіка землі
опіка над землею
Дуже гарний приклад.
Ні, я не про "трибунал", це не той випадок, але просто дуже наочно тут.
Читаючи новини, статті, думки й гасла "на поверхні", дійсно, складається враження, що екологія — наука ± про загрози природі та захист її від таких. Те, що тут подано визначення, уже інша річ.
Так відбувається нерідко: про значення деяких утямків ми часто судимо з того, що ми про це знаємо, забуваючи, що наші знання можуть бути обмежені через вузькість сприяння (тобто ми сприймаємо щось, одержуємо відомості про щось тільки з одного боку. Наприклад, новини про природні лиха (як і про всякі взагалі), зміни клімату "на часі", тому саме про цей бік екології пишуть найчастіше: таке найохочіше читають).
Висновок напишу на Толоці
окіл + -логія
Около?
А ні?
Так.
Виправляти на "околознавство"?
Лучче виправляй.
Я вибрав "середовищезнаство", бо, хоча воно й не розкрива відразу значення "наука про взаємопов'язані живу природу й неживу як її середовище", саме слово "середовище", я думаю, достатньо вказує на те, що воно середовище для чогось(когось).
Та невже?
Від довкілля
Еколог – довкільник
екологічний – довкільницький
Вільми займавий простір, +.
ПростИр.
А Екологія -- не довкільництво. Довцільництво -- це енвайронменталізм
Це енвайронменталізм
А в чому різниця?
Екологія вивчає взаємодію живої й неживої природи; неживу природу (сукупність її чинників) як СЕРЕДОВИЩЕ живої, середовище існування; нерозривно пов'язані неживу природу (як середовище, не просто тло) й живу. Тут людина розглядається здебільшого як частина (живої) природи.
Енвайронментологія вивчає саме ДОВКІЛЛЯ, тобто взаємодію природи й людини, їх взаємний вплив, особливо в галузях використання природних засобів, охорони й відтворення природи, насамперед у тому, що стосується її впливу на людину. Тут людина зіставляється з природою або протиставяється їй. Уся природа разом -- середовище людини.
Тобто, в загальних рисах, для екології людина -- частина природи, а для енвайронментології природа -- оточення (або ж середовище) людини.
Приклади треба?
Безперечно, межі можуть розмиватися, зокрема через нерозуміння значення.
Поки ж наведу один приклад.
Екологія: завод забруднив річку. Річка -- середовище існування риби й водоростей. Стався мор риби. Мор риби -- вона менше з'їдає водоростей -- вони розростаються -- річка замулюється. Порушено рівновагу в природі.
Енвайронментологія: завод забруднив річку. Стався мор риби. У передмісті жахливо тхне рибою, що гниє на річці. Місцеві рибалки залишилися без прибутку. На базарі значно здорожчала риба. На пляжаї неподалік купатися неприємно й небезпечно.
Мор риби -- вона менше з'їдає водоростей -- вони розростаються -- річка замулюється. Річка замулюється -- ускладнюється прохід, скажімо, човнів.
Отже, в екології забруднення річки -- погано, бо це погано для природи, її зв'язків.
В енв.-логії це погано, бо це погано для ЛЮДИНИ, тому ЛЮДИНА має щось робити, щоб і далі КОРИСТУВАТИСЯ природою.
Приблизно ясно?
Я вибрав "середовищезнаство", бо, хоча воно й не розкрива відразу значення "наука про взаємопов'язані живу природу й неживу як її середовище", саме слово "середовище", я думаю, достатньо вказує на те, що воно середовище для чогось(когось).
Це, звісно, в дуже загальних рисах, та все ж.
Також не слід забувати, що (звісно, залежно від визначення й того, про що саме йдеться) жива природа, зокрема істоти, що належать до того ж виду, це теж середовище існування
Я думав скажете що енвайроменталізм це рух зі захисту довкілля
Тут я більше пояснював різницю між екологією й енвайронментологією.
Енвайронменталзім -- так, загалом це рух із захисту довкілля, але є особливості, про які непишу тут енвайронменталізм. Добродію Ярославе, теж раджу почитати, бо це як продовження сказаного вище.