Значення слова
Пелікан — рід водних птахів, єдиний у родині пеліканових (Pelecanidae). Містить 8 сучасних видів. Пелікани — найбільші їх представники ряду пеліканоподібних (Pelecaniformes).
Приклад вживання

Найдавніші викопні рештки пеліканів знайдені в ранньоолігоценових відкладеннях Франції (вік — 30 млн років). Вже в цей час у них форма та будова дзьоба не відрізнялася від дзьоба сучасних пеліканів. Ймовірно, що родина виникла в еоцен, близько 40 млн років тому. З ранньоміоценових відкладень Франції описаний пелікан Miopelecanus gracilis, проте, найімовірніше, вид потрібно віднести до роду Pelecanus. З пізньоеоценових відкладень описано Protopelicanus, який спершу віднесли до пеліканових.

Походження

лат. pelicānus, pelecānus (› фр. pélican, н. Pélikan) «тс.» походить від гр. πελεκάν, -α̃νος «тс.», утвореного від πέλεκυς «сокира» (за подібністю дзьоба цього птаха до сокири), спорідненого з дінд. paraśúḥ, párśuḥ «колун, сікач», ос. færæt «сокира»

Приклади в інших мовах

схв. пелѝкāн

Варіанти написання
pelecanus

Перекладаємо слово пелікан

нея́си́ть
11

Українська назва пелікана, яка дійшла від давньоруської мови (неясыть http://oldrusdict.ru/dict.html й аж до сьогодні (r2u.org.ua: неясить).

Від праслов'янського *ne-ję-sytь, букв. «ненаситний» (пор. стсл. сыть «насищення»), де -ję-, як і в слові ne-ję-věrъ «який не йме віри» (др. неявѣръ «який не вірить», стсл. нєѩвѣръ «тс.»), пов’язане з *jęti «йняти» (букв. «який не йме (не відчуває) насищення»).
goroh.pp.ua: неясить

Карл-Франц Ян Йосиф 24 вересня 2021
25 грудня 2021

Я б залишив як синонім.
Порівн. Лелека, чорногуз

черпун
3

Від "черпати" з суфіксом діяча -ун, котрий часто вживається для назв звірів, птахів, комах.
Очевидно, через дзьоб, котрим та птаха черпає рибу з води.

Anton Bliznyuk 29 січня 2023
пти́ця-ба́ба
2

Українська народна назва.
r2u.org.ua: пеликан

Словник Грінченка подає «С измен. удар.: баба́. Одес. у.»

Карл-Франц Ян Йосиф 24 вересня 2021
ба́ба-пти́ця
1

Українська народна назва.
r2u.org.ua: пеликан

Словник Грінченка подає «С измен. удар.: баба́. Одес. у.»

Карл-Франц Ян Йосиф 24 вересня 2021
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями