Свідома дія, спрямована на введення іншої людини у стан, коли остання починає сумніватися у нормальності свого психічного стану; зведення з розуму, навіювання ілюзії божевілля. Чиниться з наміром отримати владу над іншим.
Утворене поєднанням двох слів "мозок" та "капати". Походить від фразеологізма "капати на мозок", тобто постійно чинити психологічний вплив (негативний).
Утворене від сталої сполуки "промивати мозок", що означає маніпулятивне насадження власних думок іншій людині. Може мати гендерні варіації - мозкомийник, мозкомийка, тобто людина, яка чинить газлайтинг.
"-licht-"
То ви й для англійської вигадали письмо, га? :)
>>
"-licht-"
То ви й для англійської вигадали письмо, га? :)
>>
Упіймали за руку 😂
Наголос на лу. Луда - то є те саме що полуда, тобто більмо. Є вираз наводити полуду на очі. Трохи коротше і поетичніше за облудознепевнення, але менш точне. Дієслівна форма: лихолудити. Приклад: Росіяни вивезли маріупольських дітей до Москви і повлихолудили їх що то українці повбивали їхні родини.
Я би описала газлайтинг як намовляння людини на собіневірство брехнею в живі очі. Але найчастіше людина що газлайтить має на меті не якісь там маніпуляції, а банальне "щоб викрутитись", а вже які наслідки це має для інших їй байдуже.
Газлайтинг підриває віру жертви до самої себе, до своїх суджень, і не завжди це навіть умисно робиться. Наприклад коли мати каже дітям що тато трохи захворів, а діти бачать що тато знову напився, то вона газлайтить власних дітей, але вірить що робить добре діло. Діти хоч і бачать як є, але хочуть вірити мамі і перекреслюють себе щоб не жити в реальності, в якій і тато п'яний і мама обманює. Тут можна зказати що мати облудознепевнює власних дітей, тобто облудою викликає у них знепевнення у своєму праві і здатності знати/вказувати на правду.
Ґазлайтинґ - це спроба навіяти людині, шо вона буцімто божевільна. Псевдобожевілля.
псевдо-
Псевдо- черпане слово, отже змнюємо на криво-, чи лже-, вільжо- чи на наче- тощо.
Божевілля - то є вже (та й то не кожного разу) наслідок газлайтингу.
Так, ґазлайтинґ здатен призвести до божевілля. Але, якшо я правильно розумію, суть ґазлайтинґу - переконати жертву, шо вона божевільна (хоча первинно вона такої не є).
Тому псевдобожевілля, або лжебожевілля, або кривобожевілля
Є слова що можуть позначати і стан, і дію що спричиняє цей стан, напр. згин може значити загнуте місце і дію загинання. А от слово божевілля може позначати лише стан. І як ви будете запевняти мене що це не так, то це буде, ммм, газлайтинг :) . Тому вживання цього слова як газлайтинг тільки спантеличить людей. Окрім того, зараз газлайтинг має ширше значення не пов'язане з божевіллям. Якщо чесно, я не знаю про клінічні випадки божевілля через газлайтинг. То так було в американському фільмі з якого взяли це слово, але більше ніде це не зафіксовано. Це можливо найсильніший аргумент не вживати ваше слово.