Значення слова
Газлайтинг — форма психологічної маніпуляції, щоб змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності.
Приклад вживання

Газлайтинг - один з основних елементів психологічного тиску в системі аб’юзивної поведінки.

Походження

англ. gaslighting, gas - газове, lighting - освітлення

Схожі слова
Слово додала

Перекладаємо слово газлайтинг

кривобожевілля
2

Ґазлайтинґ - це спроба навіяти людині, шо вона буцімто божевільна. Псевдобожевілля.
Псевдо- черпане слово, отже змнюємо на криво-, чи лже-, вільжо- чи на наче- тощо. псевдо-

Єгор Донецький 3 грудня 2022
13 березня

Божевілля - то є вже (та й то не кожного разу) наслідок газлайтингу.

16 березня

Так, ґазлайтинґ здатен призвести до божевілля. Але, якшо я правильно розумію, суть ґазлайтинґу - переконати жертву, шо вона божевільна (хоча первинно вона такої не є).
Тому псевдобожевілля, або лжебожевілля, або кривобожевілля

19 березня

Є слова що можуть позначати і стан, і дію що спричиняє цей стан, напр. згин може значити загнуте місце і дію загинання. А от слово божевілля може позначати лише стан. І як ви будете запевняти мене що це не так, то це буде, ммм, газлайтинг :) . Тому вживання цього слова як газлайтинг тільки спантеличить людей. Окрім того, зараз газлайтинг має ширше значення не пов'язане з божевіллям. Якщо чесно, я не знаю про клінічні випадки божевілля через газлайтинг. То так було в американському фільмі з якого взяли це слово, але більше ніде це не зафіксовано. Це можливо найсильніший аргумент не вживати ваше слово.

злонавіювання
1

Свідома дія, спрямована на введення іншої людини у стан, коли остання починає сумніватися у нормальності свого психічного стану; зведення з розуму, навіювання ілюзії божевілля. Чиниться з наміром отримати владу над іншим.

Ирина Воронова 13 серпня 2022
мозкокап
0

Утворене поєднанням двох слів "мозок" та "капати". Походить від фразеологізма "капати на мозок", тобто постійно чинити психологічний вплив (негативний).

Марина Краснобока 23 березня 2022
мозкомийка
0

Утворене від сталої сполуки "промивати мозок", що означає маніпулятивне насадження власних думок іншій людині. Може мати гендерні варіації - мозкомийник, мозкомийка, тобто людина, яка чинить газлайтинг.

Марина Краснобока 23 березня 2022
24 березня 2022

Brainwashing ≠ gaslichting.

24 березня 2022

"-licht-"
То ви й для англійської вигадали письмо, га? :)

5 квітня 2022

>>
"-licht-"
То ви й для англійської вигадали письмо, га? :)
>>

Упіймали за руку 😂

насадження
0
Джулі Левін 11 січня
лихолуддя
0

Наголос на лу. Луда - то є те саме що полуда, тобто більмо. Є вираз наводити полуду на очі. Трохи коротше і поетичніше за облудознепевнення, але менш точне. Дієслівна форма: лихолудити. Приклад: Росіяни вивезли маріупольських дітей до Москви і повлихолудили їх що то українці повбивали їхні родини.

Kathy Lozen 13 березня
брехня в живі очі
0

Я би описала газлайтинг як намовляння людини на собіневірство брехнею в живі очі. Але найчастіше людина що газлайтить має на меті не якісь там маніпуляції, а банальне "щоб викрутитись", а вже які наслідки це має для інших їй байдуже.

Kathy Lozen 13 березня
облудознепевнення
0

Газлайтинг підриває віру жертви до самої себе, до своїх суджень, і не завжди це навіть умисно робиться. Наприклад коли мати каже дітям що тато трохи захворів, а діти бачать що тато знову напився, то вона газлайтить власних дітей, але вірить що робить добре діло. Діти хоч і бачать як є, але хочуть вірити мамі і перекреслюють себе щоб не жити в реальності, в якій і тато п'яний і мама обманює. Тут можна зказати що мати облудознепевнює власних дітей, тобто облудою викликає у них знепевнення у своєму праві і здатності знати/вказувати на правду.

Kathy Lozen 13 березня
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями