29 квітня Словотвору виповнюється 10 рочків!
Приєднуйтесь до урочистого зідзвону!
Значення слова
Крат — раз.
Приклад вживання

Я тобі стократно говорила не ходити тут, а ти ходиш, не смітити тут, а ти смітиш.

Походження

цсл. краты, кратъ, через рос. крат, нав'язане за політики знищення української мови, уподібненням її до "братської" російської. Крот прийшло через п. мову, від їхнього kroć.

Приклади в інших мовах

схв. крȃт

Варіанти написання
крот

Перекладаємо слово крат

раз
8
Oleksa Rusyn 17 жовтня 2021
10 червня 2022

+

-ityui
6

/-jt͡ʃɪ/.

dfwityui
triityui/trèityui
cœtuirityui
pẽtityui
xestityui
semityui
wsmityui/ôsmityui
deüẽtityui
desẽtityui
odinnadsẽtityui
duadsẽtityui
stityui
tuisẽtyityui

אלישע פרוש 18 жовтня 2021
18 жовтня 2021

Йчи? Двійчи? Таке десь є в україських говорах? Досі хіба двічі, тричі чув.

12 лютого 2022

А чи зустрічається в українській/давньоруській мові (або говорах) такі слова (окрім двічі, тричі)? Література, де є приклади таких слів?

8 жовтня 2023

Я надибував у Желехівського/Недільського щонайменше "чтиричи" (том II. ст. 1077, "vierfach") й "осмичи" (том I. ст. 579, "achtmal"),

11 листопада 2023

+++

корот
,
короть
3

Від праслов. *kortъ, українська повноголосна форма (як ворог проти враг, шолом проти шлем, сором проти срам uk.wikipedia.org: Повноголосся), форма «крат» приведена з російської мови лишень за більшовицької окупації, до 1930 року українці не вживали форми «крат».

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/24904-krot.html#show_point
goroh.pp.ua: крат

15 жовтня 2021

Не забуваймо про форми двократно — двокороть, двокорот, стократно — стокороть, стокорот, чотирикратно — чотирикороть, чотирикорот...
Кратний — коротний.

10 червня 2022

У словницях такого слова не засвідчено, то навіщо його вигадувати?

-їння (-їти)
0

Двоїння, троїння, четверіння, п'ятиріння...
Вживане.
Похідні — двійник, трійник...

Oreksanduru 10 червня 2022
-йня
,
-рня
,
-ня
0

П'ятірня, шистірня, двійня, десятірня, сороковня, сотня...

Oreksanduru 10 червня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
10 червня 2022

Є окреме "десятеро" goroh.pp.ua: десятеро

16 вересня 2022

Як перекласти слова "кратний" та "кратність"?

16 вересня 2022

І мені цікаво як.

16 вересня 2022

Може, цілодільни́й чи цілоділки́й.

16 вересня 2022

Нівроку! Спасибі.

17 вересня 2022

<Як можна перекласти слова "кратний" та "кратність"?>

1) Зависить од сутку. На пр., у ївропийськах мовах у різнїх сутцїх имя підстатно до вят. "кратность" може бути виражено й од слова "частота", на пр.: «Кратность бесплатного питания ребенка в школе зависит от плотности радиоактивного загрязнения местности проживания.» шпанською: "La frecuencia de la provisión de comidas gratuitas en la escuela depende de la intensidad de la contaminación radiactiva en la zona de residencia afectada.", або від лат. слова "multiplicitas ← (multiplus ← multiplex): «Поскольку любой собственный вектор является корневым вектором, геометрическая кратность меньше либо равна алгебраической кратности.» франською: "Comme tout vecteur propore est un vecteur propre généralisé, la multiplicité géométrique est inférieure ou égale à la multiplicité algébrique."
Слово "кратный" може значити й "кілько раз" ("двукратный чемпион"), в иншах мовах передано й просто на шиб "двічи чемпйон, два рази чемпйон". Може значити "дїлимий чи множимий о яке число". Вят. "кратный" є від знака "дїлити" (*kort- "короток, коротити=дїлити/рїзати"), й у виразї "число кратное трем" — з дативом бо перефразовано "число що є частиною (импликовано, "цїлою") якому числу", а в ягельськї, на пр., звучить: "multiple OF three", то би не від знака "коротити-рїзати-дїлити", а від знака "множити", тому й з генитивом "of three", то би "число що може стати від множіння в три".

17 вересня 2022

> Може значити "дїлимий чи множимий о яке число". Вят. "кратный" є від знака "дїлити" (*kort- "короток, коротити=дїлити/рїзати"), й у виразї "число кратное трем" — з дативом бо перефразовано "число що є частиною (импликовано, "цїлою") якому числу", а в ягельськї, на пр., звучить: "multiple OF three", то би не від знака "коротити-рїзати-дїлити", а від знака "множити", тому й з генитивом "of three", то би "число що може стати від множіння в три".

Слушно. Ще англійською, приміром, "найменше спільне кратне" є "least common multiple".

Дякую за докладний коментар!

Поділитись з друзями