Значення слова
Квазі- — 1. при додаванні до різних частин мови утворює слова зі значенням хибності, удаваності ◆ квазівчений, квазікерований. 2. при додаванні до різних частин мови утворює слова зі значенням відношення до квазарів ◆ квазізірка, квазівипромінення, квазіоптика.
Приклад вживання

Квазівчений, квазікерований, квазізірка, квазівипромінення, квазіоптика.

Походження

Від лат. quasi «немов, майже».

Слово додав

Перекладаємо слово квазі-

лі-
,
ле-
12

lé-, le-
Вимова: lé- {під наголосом: ˈlʲe̝͡-i̯- ~ ˈlʲe̝- ~ ˈlʲi- ~ ˈlʲe- ~ ˈlʲi͡e-, без наголосу: lʲe-}, le- {lɛ- ~ lɛ̝-}.

ЕСУМ (ІІІ, 268): літепло; http://oldrusdict.ru/dict.html#: лѣ "ледве, трохи".

אלישע פרוש 31 липня 2020
29 листопада 2020

Рупно, +. А чи є ще якісь такі слівця свідчено?

29 листопада 2020

Ne fémy.

16 жовтня 2024

Не фем, не фім? Що це

16 жовтня 2024

"Не вім" = "не знаю"

16 жовтня 2024

А, нижче є на місці в. Не вем, хмм. Або не знаю, або не багато

А, вже пояснили, дякую

7 грудня 2020

Дуже гарно! Мені подобається!

4 лютого 2024

Так, значення відповідає. але, здається, не відповідає меті

16 жовтня 2024

"Літеплий" -- діал. "теплий". Теплий, а не квазітеплий.
"Літепло" -- діал. "тепла вода". Тепла, а не квазітепла (майже тепла, удавано тепла).

"Ледве". Словник подає "псл. ledva (ledvě) «ледве», складне утворення з часток le «тільки», d(e) (da) «аби»". І саме слово "ледве" не має нічого близького до "квазі".

16 жовтня 2024

r2u.org.ua: літепл* більше теплуватий чи як

16 жовтня 2024

І "теплий", і "теплуватий". Але із зовсім іншим якщо не значенням, то відтінком: непевності/неповноти/незначності міри, а не хибності/вдаваності

16 жовтня 2024

>непевності/неповноти/незначності міри
Ну, те що треба.

16 жовтня 2024

">непевності/неповноти/незначності міри
Ну, те що треба."

От Ви знову показали, що не знаєте значення "квазі-" й не читаєте уважно. Ви прочитали б хоч подане визначення, коли не знаєте: "Квазі- — 1. при додаванні до різних частин мови утворює слова зі значенням хибності, удаваності".

Так, наприклад, "квазівчений" -- не "ледве вчений" (тобто, так би мовити, рівно вчений і не більше, і якби йому забракло трішки (чогось), він не був би вченим) і не "майже вчений"(той, кому трішки не вистачає (чогось) до того, щоб бути вченим), а "той, хто тільки здається вченим, видає себе за нього, але не є ним".

16 жовтня 2024

Ви знову показали, що плутаєте значення квазі- і псевдо-

16 жовтня 2024

"Літеплий" таки значе "трохи теплий, теплуватий".
Воно вживане в перекладі Біблії Огієнка (Об'явлення 3:16):
"А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст...".

Відповідає англійському "lukewarm". Пошукав у мережі, то в латинському перекладі відповідає слову "tepidus" ( https://en.wiktionary.org/wiki/tepidus ), а в грецькому "χλιαρός" ( https://en.wiktionary.org/wiki/χλιαρός ). Усі означають загалом "недотеплий/недогарячий; між гарячим і холодним".

Ше поглянув, то в деяких інших перекладах Бібліє є "ледь теплий", "літний", або просто "теплий" ( https://www.bible.com/uk/bible/3786/REV.3.16.CUV ).

Гадаю не дарма Огієнко взяв саме "літеплий", а не просто "теплий" у своєму перекладі, він хотів особливо підкреслити таке мляве значення, шо воно "ні риба ні м'ясо".

16 жовтня 2024

"Ви знову показали, що плутаєте значення квазі- і псевдо-"

Ви помиляєтеся.

Насамперед слід зауважити, що "квазі-" і "псевдо-" близькі, тому межа між ними подекуди може бути умовна й непомітна. Але в інших випадках її помітити можна нетяжко. Я б висловив це як міру вдаваності чогось, а також як особисту оцінку наміру вдаваності. "Псевдо-" вказує більше на підробність чогось. Можливо, це простіше пояснити на прикладах:

1) Оскільки наука, і, відповідно, те, що їй протистоїть, мені близькі, почну з цього. Деякі автори послідовно розрізняють утямки "ненаука", "лженаука", "антинаука", "паранаука", "квазінаука" та "псевдонаука". Візьмімо останні з них (відразу зауважу, що і в англомовному середовищі вжиток може дуже й дуже різнитися): "псевдонаука" або не включає науковий метод узагалі, або включає, але набагато менше, ніж квазінаука (до квазінаук в англомовному середовищі часто зараховують і суспільницькі науки, зокрема історію, оскільки вона за своєю суттю не може, можна сказати, включати дослід -- невід'ємну складову наукового методу). Псевдонаука дуже близька до антинауки, бо прямо суперечить доведеним знанням, це "підробка науки" від початку; наслідує тільки загальні зовнішні риси. Квазінаука ж (знову нагадую про розмитість розуміння) може визначатися як учення, що наслідує не тільки "зовнішність", а й внутрішні ознаки, (вибірково) включає науковий метод, але із грубими помилками, застосуванням ненаукових методів.

2) Візьмімо вже згаданий умовний приклад "квазівченого": тут доречно згадати те, що я вже написав: неповнота наслідування. І псевдо-, і квазівчений (якщо не виводити це від псевдо- і квазінаук відповідно) -- не вчені, але здаються такими/видають себе за таких. І це можна назвати прикладом особистої оцінки "наміру": "квазі-" -- такий, що нагадує щось, схожий; "псевдо-" -- такий, що умисно неправдиво видає себе за когось/створений для вдавання (про це ще буде в 3). "Псевдовчений" -- той, що зовсім далекий від того, щоб зватися вченим, але видає себе за такого. На відміну від нього, "квазівченим" може бути "майже вчений", але відтінок значення добряче відрізняється: "майже вчений" -- "той, кому залишилося небагато до того, щоб бути вченим" (наголос на близькості), то "квазівчений" -- "той, хто не вчений, але здається таким/видає себе за такого, не маючи для цього ДОСТАТНІХ підстав" (на відміну від псевдовченого, що не має для цього, умовно, ніяких підстав узагалі), наголос на неповноцінності, неповноті.

3) "Квазіпортальний" і умовний "псевдопортальний": якщо це вхід у пастку/глухий кут із метою, наприклад, обдурити можливих грабіжників, то я б сказав, що цей об'єкт "псевдопортальний". Якщо ж щось схоже на вхід -- прикраса, мало обрядове значення, виникло внаслідок помилки, вад будматеріалу, руйнувань, то "квазіпортальний".

Підсумовуючи сказане:
1) "квазі-" відрізняє загалом од "псевдо-" більша наближеність до чогось за сутністю й менша, так би мовити, умисність "обману";
2) ні те, ні інше не значить "майже", оскільки й ближче до нього квазі має значно інший відтінок значення: неповноти, несправжності, а не близькості.

17 жовтня 2024

Якщо ж Ваше розуміння не збігається з моїм -- пишіть, пояснюйте, доходитимемо згоди. Ви ж поки показали нерозуміння значення: ">непевності/неповноти/незначності міри
Ну, те що треба."

Якщо спробувати ще простіше: "майже" -- "хоча не зовсім, але близько". "Квазі-" -- "хоч би й близько, але не те, а тільки здається, ніби зовсім", або "тільки здається", або ж "схожий, але не те".

"Майже" -- наголос на близькості, "ледве" -- взагалі на нетвердості повноти, а "квазі" -- на неповноті, частковості схожості, вдаваності; на тому що схожість -- наслідування, вдавання, а не повторення

16 жовтня 2024

+

17 жовтня 2024

Віддаєте перевагу довеленню від зворотнього? Будь ласка.
По-Вашому, "квазізірка" -- "ледве зірка" чи "трохи зірка"?
"Квазівчений" -- "ледве вчений" чи "трохи вчений"?

16 жовтня 2024

Carolina Shevtsova
">непевності/неповноти/незначності міри
Ну, те що треба."

Добродію Володимире, будь ласка. Не найочевидніший приклад, та все ж. Стверджуючи, що переклад, що має відтінок/значення непевності/неповноти/незначності міри -- "те що треба", користувач засвідчує, що:
1) не знає значення, відтінку(ів) значення "квазі-" (що насправді позначає хибність, удаваність, зовнішню (в усіх розуміннях) схожість того, що при цьому (засадно) відрізняється від чогось, неповноту наслідування );
2) не прочитав подане тут визначення: "Квазі- — 1. при додаванні до різних частин мови утворює слова зі значенням хибності, удаваності".

Не повсякчас переклад узагалі відповідає значенню чужого тільки тому, що він набрав найбільше голосів. Точніше, не повсякчас голоси віддають тільки за відповідні переклади, ті, які передають значення (згадайте "квазіпортальний дольмен").

26 жовтня 2024

Добродію Єлисію, а де в "літепло" та "ледве" значення "квазі" (неповноти, вдаваності)?

буцім-
4
Volodymyr Khlopan 28 березня 2020
15 квітня 2020

Нема потреби писать "буцім" разом з наступним словом. А саме слово, як на мене, годяще.

31 липня 2020

Узагалі, його би правильно писати: <будь сим>.

29 листопада 2020

Самі ж писали «цка, що є спрощення давньоруського дъска "дошка"», а тут неправильно?

29 листопада 2020

Slofo "спрощення" eimy coristal prostotui radi. Tuar <цка> e u pamẽtcax, ta ne pisal eimy oge yé taco pisati guiliõ. Tuar <цкоцло> dax ("я дав") todé, coli isce ne max ("не міг") tou pisati latiniçeiõ. Nuiné buimy pisal <dscocyslo>.

28 грудня 2020

Я читав десь (здається, в Шевельова), що "і" там давньоруський, що зберігся в чернігівській говірці. Її мали за зразцеву десь до 16 чи 17 століття, аж доки почали спрямовуватись на (південно)київські, полтавські і слобожанські говірки.

7 грудня 2020

Цікаво!

אלישע פרוש 3 серпня 2020
26 жовтня 2024

Se slovo e neteaclo — crivo ròzouméx znacyeinïe. Se slovo znacity "in case (of)", "if", "as soon as".

па-
4

Зі слів Єлисія Поруша: "Від па- (*pa- ← *pō- : *po- "по-"), що надає основному значенню кореня слова значення зокрема з відтінками несправжньості, приблизності, імітованості, схожості, недостатньої властивості тощо (дѫб → па-дѫб, гърб → па-гърб, съін → па-съін(ък), дчи, дчєр- → па-дчєрица, *мьга → па-мьга "памга", нога → па-нога "велика гілка", борода → па-бороди "бакенбарди", ул- "вулик" → па-улик "па́влик (snail)" тощо)".

Вадим Мельник 29 листопада 2020
7 грудня 2020

+
Дуже гарна думка, сам гадав про це!

нібито-
3

До першого значення. Нібитодержава, як приклад.

17 жовтня 2019
15 квітня 2020

Я б вилучив зайве "-то" і писав би "ніби" осібно, як заведено.

31 липня 2020

Lẽdscina. Rousscoyõ boulo bui: <ниби> (*ни бъі).

ніби-
3
наче-
2
ниби-
1

За порадою Олекси Русина.
Подаю твар "ниби", а не "ніби" за порадою пана Єлисія.

Вадим Мельник 29 липня 2020
31 липня 2020

Lẽdscina. Rousscoyõ boulo bui: <ниби> (*ни бъі).

31 липня 2020

Русскою?
ЕСУМ не подає "ніби" лядщиною.

1 серпня 2020

rousscoyõ = /ˈ-sʲkojʊ ~ -ɕkojʊ/; суфікс <-sc-> передбачає by default м'якість попереднього приголосного кореня/основи.

ЕСУМ там (як і багато де ще) хибить. Уже сама праформа *ni by, подана тим же ЕСУМ має навести на підозру про нерусську фонетику <ні->, бо прафонема *і в руській закономірно дала всюди в питомих формах /ɪ/, не /і/. У лядській (як і вятській) вимова *ni є {nʲi}, а в руській {nɪ} – маємо ж, напр.: <нитка> з *nituka, не +<нітка>, <нишкнути> з *ni xyknõti (дослівно: *"ні шикнути"), не +<нішкнути>, <в/у них> від *un ixu, не +<в/у ніх>, <з ними> від *sun imi, не +<з німі>, <низ> від *nizu, не +<ніз>, <ронити> з *roniti, не +<роніті>, <сіни> з *séni, не +<сіні/сєні>. Правильна первісна й питома рефлексація *ni є відбита як жива й досі в окремих руських говірках, напр., карпатських: <нич> *ni-cy (друс. <ничь>) "ніщо", <никда> *nicuda (друс. <никъда>) "нікóли", <ник> *ni-ku (друс. никъ) "ніхто". Інша річ суть форми з наголошеним <нí-> (<нíколи, нíде, нíкуди, нí з ким, нí в кого> тощо), бо там <нí> походить від né (друс. <нѣ>) з <é> первісно "довгого е" – <ѣ>, що постало внаслідок злиття *ne e(st(y)) "не є", де такі форми первісно значать: <нíколи> <= *né coli/нѣ коли = "не є коли = нема коли", <нí до кого> <= *né do koho/нѣ до кого = "не є до кого = нема до кого" тощо.

7 грудня 2020

А де гарантія, що зміна "ни" в "ні" не є питомою? Як змінилося "си" (собі) в "сі" під впливом українського "собі", "ти" в "ті" під впливом "тобі".
Виглядає, що слова "ніколи", "ніби", "ніхто" є цілком українськими.

криво-
1

В українській мові "кривий" також означає "не зовсім такий, неправильний".

немов-
1
Роман Роман2 4 лютого 2024
при-
,
опри-
1
Роман Роман2 2 вересня 2024
2 вересня 2024


це скоріше пара-

мов-
0
Богдан Грищенко 17 жовтня 2019
недо-
0
Carolina Shevtsova 27 вересня 2023
4 лютого 2024

Непогано, але це бличже до суб-

26 травня 2024

sub- = під-

ка-
0
Carolina Shevtsova 26 жовтня 2024
26 жовтня 2024

Якщо він існував у +- такому значенні (його пишуть як "гіпотетичний"/"неясний"), то дуже давно відмер. Місце давно переораної могили копати не слід

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
16 жовтня 2024

Хтось може пояснити, що таке "квазівипромінення"?

26 жовтня 2024

Naiblizye i naitocynéye latinscomou ‹quasi› ← *‹quam sī (← sei)› "as if" ( ← *"as/how so ~ that/this") œdpovésty rousscoe ‹heoto› ← *‹he oto› /ˈɦɛwto, ˌɦɛwto, ɦɛwˈto (ɦɛ͡o̯to)/, yz ‹he› "as, like" ta ‹oto› "that".

Otge naguiliõ:

‹heoto›

/ˈɦɛwto-, ˌɦɛwto-, ɦɛwˈto-/

"quasi-"

26 жовтня 2024

Скажіть, будь ласка, добродію Єлисію, чи засвідчено десь такий ужиток, особливо в складі слів, і, якщо так, де?
Бо мені особисто зі словотвору поки видається, ніби це "гевто" значить приблизно "ніби". Де можна про це почитати?

26 жовтня 2024

Ваше naguiliõ = наголо?

Поділитись з друзями