Значення слова
Ліра — струнний щипковий інструмент (хордофон). Корпус (резонатор) округлої чи чотирикутної форми з'єднаний із поперечиною (поперечною штангою) двома ручками. Струни однакової довжини натягнуті між корпусом і поперечиною. Поширена з найдавніших часів аж до наших днів. Найдавніші зразки були розкопані експедицією Л. Вуллі в Урі.
Приклад вживання

У Стародавній Греції словом "ліра" позначався будь-який інструмент сімейства лір — геліс (χέλυς букв. черепаха), барбит (βάρβιτον, βάρβιτος), формінга (φόρμιγξ), кіфара (κιθάρα). У вузькому значенні лірою називався геліс (найпростіша та найбільш легка за вагою з лір, з корпусом з панцира черепахи, обтягнутим волячою шкірою). Техніка гри на всіх античних лірах приблизно однакова: музикант тримав інструмент під кутом приблизно 45 градусів до корпусу, граючи стоячи (особливо на кіфарі) чи сидячи.

Походження

гр. λύρα є, очевидно, запозиченням середземноморського походження, з рос. або пол. фонетикою.

Приклади в інших мовах

р. болг. м. схв. ли́ра, бр. лі́ра, ле́ра, др. лѵра, п. lira, ч. вл. Іуга, слц. lýra, нл. liry, слн. líra.

Розділи
Варіанти написання
лира
Слово додав

Перекладаємо слово ліра

ternya
,
tornya
2

http://oldrusdict.ru/dict.html#: търнѧя, торнѧя, трьнѧя, терня "лира, λύρα".
Védé, wd *tyr- "terti → smuicati [strounui]". Pwdstatnyeinïe (substantivatio) peruésna pricmetna gœnotui (adjectivum femininum).

אלישע פרוש 25 листопада 2021
29 листопада 2021

За вашим посиланням вказується авторство — Псалтирь с толкованиями Феодорита Киррского XV століття, уже після розпаду Русі.

Не підкажете авторство, щоб ми могли пересвідчитись, що це книга українця?

реля
1

Реля — Ліра.
r2u.org.ua: реля
Звісно, слово могло набути такого значення через подібність до слова "ліра", але саме слово "реля" — слов'янське, можливо від давнього *rьdlь, споріднене з лит. ãrdas «жердина».

Инші форми слова — рилля, риля.

Карл-Франц Ян Йосиф 24 листопада 2021
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
18 лютого

До Чистилища

Поділитись з друзями