Значення слова

Друк — спосіб перенесення зображень та тексту зі спеціальних друкарських форм на будь-яку поверхню, що здійснюється при контакті друкарської форми з поверхнею через перенесення барвника і застосовується як для тиражування, так і для отримання одиничних художніх творів.

Приклад вживання

В залежності від фактурної будови друкарської форми друк (принтинґ) поділяють на високий, глибокий, плоский та спеціальний.

Походження

англ. Printing, нім. drucken

Слово додав

Перекладаємо слово друк

тищ
15

Від кореня тиск- творено як слово жіночого роду ІІІ. відміни, й вільне.

тища
15

Пропозиція אלישע פרוש, лиш дещо видозмінена.

тиск
11
відтиск
9
друк
6
drõc ; drõg
3

Вимова: drõc {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞}; drõg {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞}.

Онишкевич І: друга́ти² (друґа́ти) "друкувати"; друго́ваний (друґо́ваний) "друкований; друкарський", дружи́ти – те саме що <другати²>.

На підставі наведених вище прикладів – з осторогою (!) – припускаю походження сього слова з таким його значенням ("друк") від питомого кореня *dronk-/*drong- (з паралельною міною *g : *k) зо значенням "дрюк, жердь, паль; товкти, тиснути; друлити, штовхати, пхати". Зв'язок з німецького походження, з лядським посередництвом, словом <друк, друкувати> тут, можна припустити, міг бути такий, що носії бойківського говору (чи й инших суміжних говорів) були знайоми (чули) слова <друк, друкувати>, які самі по собі могли бути з німецької, але асоціювали його з питомими словами від вище згаданого кореня, гадаючи що воно походить від сього питомого кореня, атьже заснови до такого осмислення суть цілком логічни: *"штовхати, друлити тиснути, давити" → "тиснути, бити, лишаючи сліди на поверхні" (пор. розвиток слів <штамп, штампувати> та <тип>, англ. <type> від гр. τύπος ← τύπτω "б'ю, топчу, пхаю, штовхаю"). Те, що то може бути питоме слово (точніше питомі твари), додатково може підтверджувати співставлення форм <другати : дружити> (див. вище) з регулярною на тлі словянськім міною /ɣ̞/ перед /ɑ/ та /ʒ/ перед /ɪ/, від одного *g, як і саме морфологічне оформлення темами *-а- та *-і-.
Викладене тут припущення не має за мету заперечити німецьке походження слів <друк, друкувати>, але зазначити можливість переосмислення тих слів на питомім тлі через питомий корінь, завдяки семантичному потенціалу питомого кореня *drong-/*dronk- до такого розвитку значення через близькість звучання.

Літера <ґ> в <друґати, друґований> (див. ↑), позначаючи звук [g] може відбивати алофон фонеми /k/ в drõcati (дрѫкати) від кореня *dronk-, паралельного до *drong-.
___

Зауваження до фонетики:
форма <drõg>, таким чином, становить приклад мінімальної фонематичної пари до <droug> "друг, супутник", передбачаючи розрізнення в вимові, відповідно: <drõg> {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞ ~ drʊ͡u̯ɣ̞} : <droug> {druɣ̞ ~ drʷuɣ̞ ~ drʊ̯͡uɣ̞}.

тискання
0
відтискання
0
щим
0

Як "щимити".

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями