Значення слова

Друк — спосіб перенесення зображень та тексту зі спеціальних друкарських форм на будь-яку поверхню, що здійснюється при контакті друкарської форми з поверхнею через перенесення барвника і застосовується як для тиражування, так і для отримання одиничних художніх творів.

Приклад вживання

В залежності від фактурної будови друкарської форми друк (принтинґ) поділяють на високий, глибокий, плоский та спеціальний.

Походження

англ. Printing, нім. drucken

Слово додав

Перекладаємо слово друк

тища
18

Пропозиція אלישע פרוש, лиш дещо видозмінена.

тищ
15

Від кореня тиск- творено як слово жіночого роду ІІІ. відміни, й вільне.

тиск
11
відтиск
9
друк
6
drõc ; drõg
3

Вимова: drõc {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞}; drõg {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞}.

Онишкевич І: друга́ти² (друґа́ти) "друкувати"; друго́ваний (друґо́ваний) "друкований; друкарський", дружи́ти – те саме що <другати²>.

На підставі наведених вище прикладів – з осторогою (!) – припускаю походження сього слова з таким його значенням ("друк") від питомого кореня *dronk-/*drong- (з паралельною міною *g : *k) зо значенням "дрюк, жердь, паль; товкти, тиснути; друлити, штовхати, пхати". Зв'язок з німецького походження, з лядським посередництвом, словом <друк, друкувати> тут, можна припустити, міг бути такий, що носії бойківського говору (чи й инших суміжних говорів) були знайоми (чули) слова <друк, друкувати>, які самі по собі могли бути з німецької, але асоціювали його з питомими словами від вище згаданого кореня, гадаючи що воно походить від сього питомого кореня, атьже заснови до такого осмислення суть цілком логічни: *"штовхати, друлити тиснути, давити" → "тиснути, бити, лишаючи сліди на поверхні" (пор. розвиток слів <штамп, штампувати> та <тип>, англ. <type> від гр. τύπος ← τύπτω "б'ю, топчу, пхаю, штовхаю"). Те, що то може бути питоме слово (точніше питомі твари), додатково може підтверджувати співставлення форм <другати : дружити> (див. вище) з регулярною на тлі словянськім міною /ɣ̞/ перед /ɑ/ та /ʒ/ перед /ɪ/, від одного *g, як і саме морфологічне оформлення темами *-а- та *-і-.
Викладене тут припущення не має за мету заперечити німецьке походження слів <друк, друкувати>, але зазначити можливість переосмислення тих слів на питомім тлі через питомий корінь, завдяки семантичному потенціалу питомого кореня *drong-/*dronk- до такого розвитку значення через близькість звучання.

Літера <ґ> в <друґати, друґований> (див. ↑), позначаючи звук [g] може відбивати алофон фонеми /k/ в drõcati (дрѫкати) від кореня *dronk-, паралельного до *drong-.
___

Зауваження до фонетики:
форма <drõg>, таким чином, становить приклад мінімальної фонематичної пари до <droug> "друг, супутник", передбачаючи розрізнення в вимові, відповідно: <drõg> {drʊɣ̞ ~ drʊʷɣ̞ ~ drʊ͡u̯ɣ̞} : <droug> {druɣ̞ ~ drʷuɣ̞ ~ drʊ̯͡uɣ̞}.

щим
1

Як "щимити".

тискання
0
відтискання
0
Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями