Значення слова

Кольчуга — обладунок у вигляді сорочки з металевих кілець, просмикнутих одне в одне та скріплених маленькими клепками. Іноді кольчуга мала стоячий комір, підбитий шкірою або тканиною і розрізи на подолі, щоб зручніше було керувати конем. Рукави і поділ часто прикрашалися облямівками у вигляді кількох рядів кілець з кольорових чи навіть дорогоцінних металів.

Приклад вживання

Боромир, надінь кольчугу, про всяк випадок.

Походження

від росій. кольчуга або польськ. kolczuga

Приклади в інших мовах

анґл. chain mail

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово кольчуга

кольчуга
2

Може я помиляюсь, та це слово походить від слова "коло" - "кільце" і не є запозиченням.

cwlceuga
2

Вимова: {kʏlʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʏwˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʏjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʉlʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʉwˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʉjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kylʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kywˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kyjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ cʏlʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ cʏwˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ cʏjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷɞlʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷɞwˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷɞjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷo̝lʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷo̝wˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʷo̝jˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʊ̯͡ɶlʲˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʊ̯͡ɶwˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ kʊ̯͡ɶjˈt͡ʃʊɣ̞ɐ ~ ...}.

http://oldrusdict.ru/dict.html#: кольчуга.
Правильно писаний руський твар сього слова. З огляду на щеглий знак ("специфічне значення") тями – "сорочка з крушаних кілець" тякліший ("більш відповідний/адекватний") твар бути ледве чи може, й годі є який глядіти. Нема гето ничого казати на чуджість сього слова в руській мові. Що писаного твару з <о> є мнити ("мати на увазі") консервативність друс. письма, прямленого на письмо старословінське (дрівньобовгарське), тому вид ("вигляд") твару з <о> нич не може казати ни за, ни проти питомости. Противців сього слова бим питав: коли не сякий, то якому було би бути питому твару ("яка би мусила бути питома форма") за тяму "сорочка з крушаних кілець", коли не твар від слова "кільце" з тяклим, и, паче, ціло руським чепенем *-y-ouga (*-euga)?

живічник
0

Живе́ць — також Залізне металеве кільце
r2u.org.ua: живе́ць

о́бідниця
0

О́бід — також Кільце
r2u.org.ua: кольцо

ри́зниця
0

Як у болгарській мові (мова, яка найбільше зберегла праслов'янську лексичну спадщину):
bg.wikipedia.org: Ризница

кільниця
0

Від слова "коло", "кільце".

кільчасник
0

Утворено від слова "кільча́стий".

кільчасниця
0

Утворено від слова "кільча́стий".

брозу́ля
0

Мій слововитвір. Крім очевидного походженьньа від "бро(ньа)" тут шче вгадуютьтьсьа "збор" як зібраний (по кілечкам в єдину річ), "бороз(да)" (вказує на численні структурні прогалини між частинками), і "борз" яке приблизно означає "швидкий". В кольчузі ходити якраз і легше, чим товктисьа в панцирі. "БОРзульа" (а не "бРОзульа") ж певно більше вказує на особу, чим на предмет, причому скоріше норовито-недовірливу в крашчому випадку, борзу, "з бриками".

бріж
0

Чи, можливо, брі́жа, бри́жень, бри́жні. Суміш захисного кореньа "бр" і "ріж", тобто супротив і протилежність до слова різати. Ймовірно більше підходить під поньатьтьа "луска" чи їй подібних обладунків. Дечим перекликаєтьсьа зі словом "жабри" ("жа бри" = "риба ж"). Міцніший панцир мабуть буде вже бри́жа. Якшо ж не шукати аналогій з земноводними, то гарніше звучить "бере́жа". Загальна назва обладунків, захисного знарьадьдьа - "бережки́".

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями