Значення слова
Скасувати — визнавати, оголошувати що-небудь недійсним, незаконним; анулювати, відміняти. / Те саме, що ліквідувати.
Приклад вживання

Враховуючи мужність, яку проявив у цьому бою сержант Кравцов, смертний вирок скасовую, — високим збудженим голосом додав Білогруд (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 201); Скасуйте їх, скасуйте ті установи, що поділили людей на багатих та бідних (Панас Мирний, V, 1955, 98).

Походження

Через ляд. kasować від лат. casso "анулюю", від cassus "порожній; даремний; недійсний", від careo (<= *caseo "не маю"), спорідн. з castro "скоплю".

Приклади в інших мовах

Вірм. չեղարկել, чес. rušit, сум. mitätöidä, kumota, peruuttaa, нім. streichen, absagen, груз. გაუქმება, гр. ακυρώνω, євр. ביטל‎, лат. rescindo, ляд. odwołać, угр. visszavon, töröl, ир. cealaigh

Розділи
Варіанти написання
скасовувати
Слово додав

Перекладаємо слово скасувати

знечинити
20
Volodymyr Khlopan 4 серпня 2020
4 серпня 2020

найгарніше

4 серпня 2020

Дякую)

6 серпня 2020

Як тут іще ніхто не дав <унедійснити>?

23 грудня 2020

Складно вимовити у такому випадку : це не унедійснює того факту...

" не уне" трохи не милозвучно, так само " не знедійснює"

15 вересня 2023

Це якщо до правового товку. Чинний закон, знечинити закон.

відхилити
12

Проект не відхилили, завдання ті ж самі. (Іван Ле)

Герцль був більше схильний до того, аби відхилити ідею заснування Єврейської держави саме в Палестині. (з наук. літ.)

У Швейцарії управління у справах рівності, підтримуване урядом, має право відхилити, підтримати або поліпшити будь-який законодавчий проект. (із журн.)

Юра Шевчук 28 грудня 2020
28 грудня 2020

Може бути.

скасувати
10
Михас Туро 4 серпня 2020
21 грудня 2020

Чому ми схвалюємо заміну чужоземних слів доти, доки це не дійде до польского слова? Тим паче звпозиченого нею з іншого. Давайте будемо послідовними, якщо проти росіянізмів, латинізмів, англіцизмів то і полонізмів, саме тих, які утворилися на теренах Польщі і є самобутніми . Невже до окупації Польщі, на теренах України не було питомих слів?

29 квітня 2022

лат. casso походить від укр. коса, це ж очевидно. Косувати, касувати - знищувати, так само як лат. aratrum від укр. орати чи oculus від укр. око. Наше слово.

15 вересня 2023

тоді чого не скосувати?

15 січня

додайте хтось скосити))

22 березня

)))

зно́сити
7

Чинне слово в українській мові саме з таким значенням:
r2u.org.ua: зносити
"Їхній приговор знесуть". "Хвалиться знести всю шляхту й панство".

24 травня 2021

+++

24 травня 2021

+++

11 червня 2021

+++

rouxiti
6

Серед значень слова <рушити> та його дуративного варіанта <рушати> в друс. було й "скасувати, анулювати". Двоїстість значень кореня сього дієслова й інших слів від його тягне давнини ще дослов'янської, судячи з значень як типу "руйнувати", так і типу "будувати, спорудити, спорядити" від сього кореня в різних мовах іє. (балтських, германських), подекуди обох кіл семантичних у тій самій мові. Імовірно, в різні боки ся роздвоєна семантика шла (ще в іє. добу) від первісного значення *"наносити в купу, рухати/тащити на купу", відки з одного боку => "робити на якім місці купу безладну => руїни", й відповідно – метафоризацією – => "руйнувати; скасувати, робити нефункційним/нечинним", а з другого, "тащити в купу потрібну = громадити про запас, готувати, спорядити, спорудити".
Значення "скасувати, анулювати" в дієслова <рушити> в друс. пам'ятках виступає там, де додаток прямий передає поняття апріорі "бажане/позитивне" або "статичне" (тобто виражене йменником, який не передає дію/рух), напр., постанову/закон/грамоту

אלישע פרוש 5 серпня 2020
5 серпня 2020

... й под., тобто щось усталене/встановлене, "стабільність" чи "статичність" чого може бути рушено => скасовано/анульовано ("похитнуто", "доторкнуто"). Так, як значення "скасувати" є розвинуто в дієслова <ставити> (див. тут: stafiti) антонімією його семантики "статичності" до додатків семантики "динамічності", так <рушити> з його семантикою "динамічності" набуло значення "скасувати, анулювати" через антонімію проти додатків прямих семантики "статичності".

24 травня 2021

+

tsciti
6

Вимова: {ˈt͡ʃːɪ͡ɘtɪ̞}.

ЕСУМ (V, 690: <тщий> "[...], пустий, непотрібний, [...]"): <тще> "даремно, марно". Творено від *tusk- "пустий, порожній" кавзативним *-i- "робити тщим/порожнім/пустим = нечинним".


Простий теперішній час:
однина:
І. tscyõ {t͡ʃːo̝ʷ}
ІІ. tscixi {t͡ʃːɪ͡ɘʃ}
ІІІ. tscity {t͡ʃːɪ͡ɘtʲ ~ t͡ʃːɪ͡ɘc}
множина:
І. tscimo {ˈt͡ʃːɪ͡ɘmo}
ІІ. tscite {ˈt͡ʃːɪ͡ɘtɛ}
ІІІ. tscẽty {ˈt͡ʃːi̯͡ɜ̞tʲ ~ ˈt͡ʃːi̯͡ɜ̞c}
Простий минулий час:
однина:
І. tscix {t͡ʃːɪ͡ɘx}
ІІ. tsci {t͡ʃːɪ͡ɘ}
ІІІ. tsci {t͡ʃːɪ͡ɘ}
множина:
І. tscismo {ˈt͡ʃːɪ͡ɘsmo}
II. tsciste {ˈt͡ʃːɪ͡ɘstɛ}
III. tscẽ {ˈt͡ʃːi̯͡ɜ}.

אלישע פרוש 5 серпня 2020
18 серпня 2020

Гоже!

stafiti (staüiti)
5

Дієслово <ставити>, як чимало "елементарних" дієслів у друс. і руській мову, вражає багатозначністю. Значення "скасувати, анулювати, припинити (тж.: заборонити)" є засвідчено в сього дієслова в пам'ятках друс. Конкретне значення сього дієслова визначають у контексті слова значенневі чи службові (керівний прийменник, напр.); значення "скасувати, анулювати, припинити; заборонити" в сього дієслова визначають поєднання його в реченні з додатками: а) семантики руху/чину/дії (через антонімію "ставити=змусити стати/не рушити" : "діяти/рушити/чинити", зокрема негативні/небажані), напр., із пам'яток: "ставити вбивство" = "припинити/зупинити/скасувати забиття", b) семантики документа (розпорядження, наказу, закона тощо), напр., із пам'яток: "ставити слово" = "скасувати/анулювати постанову/закон/положення".

אלישע פרוש 4 серпня 2020
ви́законити
5
Volodymyr Khlopan 4 серпня 2020
припинити
4
відмінити
3
Nykyfor Pavlenko 4 серпня 2020
4 серпня 2020

Взагалі то слово "відмінити" є калькою з російського "отменить", в українській мові відмінюють але відмінки(падежи), тобто склоняют

5 серпня 2020

Чому те же значення "скасувати" в <відмінити> й <отменить> у вятській тут же будить гадку про "кальку" з вятської, а те же значення "inflect, decline (a word), conjugate" сього слова з лядським <odmienić> ні?

5 серпня 2020

Тому, що українська мова, лядська та вятська то є різні мови

5 серпня 2020

Та не кажіть. То чому же значення "відмінювати відмінки" в дієслова <відмінити> є таке саме, ги в лядського <odmienić/odmieniać>?

5 серпня 2020

"українська мова, лядська та вятська то є різні" - граматичне збочення.

5 серпня 2020

Чого ви приплітаєте сюди то лядську, то вятську мови? Я ж вам сказав то є різні мови, не одне й те ж з українською, невже то важко зрозуміти? Ніякого тут збочення немає

5 серпня 2020

Читайте ще раз, про що я питаю.

15 вересня 2023

Єлисію Поруше, бо так росла українська мова, а росла вона деколи схожим чином із польською. Українська виросла таким чином, що відмінити є «відмінити слово», а для «повернути дію» «скасувати». Коли ми порушуємо цей звичай, використовуючи кальковане з московської слово «отменить», це називається «калька з російської». Ми не калькували «відмінити» (провідміняти слово) з польської, зате скалькували «відмінити» з московського «отменять» (скасувати).

зняти
2
Василь 5 січня 2021
упорожняти
2

Упорожнити. Калька водночас від „упразднять” і „cassus” як „порожній”.

ПТ 9 квітня 2021
усунути
2

Український відповідник

відкидати
1

"Це не відкидає/відхиляє того факту..."
А от сказати :"це НЕ ЗНЕчинює" "НЕ УНЕдійснює" дещо неприємно на взір і для вимови

Юра Шевчук 28 грудня 2020
загла́джувати
1

ЕСУМ: загла́дити «знищити».

скидати
1
Oleksa Rusyn 24 травня 2021
зрікатись
1
Oleksa Rusyn 6 січня
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями