Значення слова

Скасувати — визнавати, оголошувати що-небудь недійсним, незаконним; анулювати, відміняти. / Те саме, що ліквідувати.

Приклад вживання

Враховуючи мужність, яку проявив у цьому бою сержант Кравцов, смертний вирок скасовую, — високим збудженим голосом додав Білогруд (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 201); Скасуйте їх, скасуйте ті установи, що поділили людей на багатих та бідних (Панас Мирний, V, 1955, 98).

Походження

Через ляд. kasować від лат. casso "анулюю", від cassus "порожній; даремний; недійсний", від careo (<= *caseo "не маю"), спорідн. з castro "скоплю".

Приклади в інших мовах

Вірм. չեղարկել, чес. rušit, сум. mitätöidä, kumota, peruuttaa, нім. streichen, absagen, груз. გაუქმება, гр. ακυρώνω, євр. ביטל‎, лат. rescindo, ляд. odwołać, угр. visszavon, töröl, ир. cealaigh

Розділи
Варіанти написання
скасовувати
Схожі слова
Слово додав

Перекладаємо слово скасувати

знечинити
12
скасувати
9
stafiti
4

Дієслово <ставити>, як чимало "елементарних" дієслів у друс. і руській мову, вражає багатозначністю. Значення "скасувати, анулювати, припинити (тж.: заборонити)" є засвідчено в сього дієслова в пам'ятках друс. Конкретне значення сього дієслова визначають у контексті слова значенневі чи службові (керівний прийменник, напр.); значення "скасувати, анулювати, припинити; заборонити" в сього дієслова визначають поєднання його в реченні з додатками: а) семантики руху/чину/дії (через антонімію "ставити=змусити стати/не рушити" : "діяти/рушити/чинити", зокрема негативні/небажані), напр., із пам'яток: "ставити вбивство" = "припинити/зупинити/скасувати забиття", b) семантики документа (розпорядження, наказу, закона тощо), напр., із пам'яток: "ставити слово" = "скасувати/анулювати постанову/закон/положення".

ви́законити
4
припинити
4
відмінити
3
tsciti
3

Вимова: {ˈt͡ʃːɪ͡ɘtɪ̞}.

ЕСУМ (V, 690: <тщий> "[...], пустий, непотрібний, [...]"): <тще> "даремно, марно". Творено від *tusk- "пустий, порожній" кавзативним *-i- "робити тщим/порожнім/пустим = нечинним".


tscyõ {t͡ʃːo̝ʷ} "скасую/скасовую, анулюю"
tscixi {t͡ʃːɪ͡ɘʃ} "скасуєш/скасовуєш, анулюєш"
tscity {t͡ʃːɪ͡ɘtʲ ~ t͡ʃːɪ͡ɘc} "скасує/-овує, анулює"
tscimo {ˈt͡ʃːɪ͡ɘmo} "скасуємо/-овуємо, анулюємо"
tscite {ˈt͡ʃːɪ͡ɘtɛ} "скасуєте/-овуєте, анулюєте"
tscẽty {ˈt͡ʃːi̯͡ɜ̞tʲ ~ ˈt͡ʃːi̯͡ɜ̞c} "скасують/-овують, анулюють".

відхилити
3

Проект не відхилили, завдання ті ж самі. (Іван Ле)

Герцль був більше схильний до того, аби відхилити ідею заснування Єврейської держави саме в Палестині. (з наук. літ.)

У Швейцарії управління у справах рівності, підтримуване урядом, має право відхилити, підтримати або поліпшити будь-який законодавчий проект. (із журн.)

rouxiti
2

Серед значень слова <рушити> та його дуративного варіанта <рушати> в друс. було й "скасувати, анулювати". Двоїстість значень кореня сього дієслова й інших слів від його тягне давнини ще дослов'янської, судячи з значень як типу "руйнувати", так і типу "будувати, спорудити, спорядити" від сього кореня в різних мовах іє. (балтських, германських), подекуди обох кіл семантичних у тій самій мові. Імовірно, в різні боки ся роздвоєна семантика шла (ще в іє. добу) від первісного значення *"наносити в купу, рухати/тащити на купу", відки з одного боку => "робити на якім місці купу безладну => руїни", й відповідно – метафоризацією – => "руйнувати; скасувати, робити нефункційним/нечинним", а з другого, "тащити в купу потрібну = громадити про запас, готувати, спорядити, спорудити".
Значення "скасувати, анулювати" в дієслова <рушити> в друс. пам'ятках виступає там, де додаток прямий передає поняття апріорі "бажане/позитивне" або "статичне" (тобто виражене йменником, який не передає дію/рух), напр., постанову/закон/грамоту

зняти
2
відкидати
1

"Це не відкидає/відхиляє того факту..."
А от сказати :"це НЕ ЗНЕчинює" "НЕ УНЕдійснює" дещо неприємно на взір і для вимови

упорожняти
1

Упорожнити. Калька водночас від „упразднять” і „cassus” як „порожній”.

зно́сити
0

Чинне слово в українській мові саме з таким значенням:
r2u.org.ua: зносити
"Їхній приговор знесуть". "Хвалиться знести всю шляхту й панство".

загла́джувати
0

ЕСУМ: загла́дити «знищити».

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
Поділитись з друзями