ЕСУМ: держа́вник «державна людина; монарх».
грец. mοναρχоς:
mονоς - один, єдиний
αρχоς - володар
грец. mοναρχоς:
mονоς - один, одиний
αρχоς - володар
ЕСУМ: держа́вник «державна людина; монарх».
грец. mοναρχоς:
mονоς - один, єдиний
αρχоς - володар
ЕСУМ: держа́вник «державна людина; монарх».
грец. mοναρχоς:
mονоς - один, єдиний
αρχоς - володар
Себто спадкова волода.
Давньоруське "держати" - "керувати", "правити".
Від слів «рід» та «лад». Родовий порядок — родовладство.
Родо-[у]лад-ство.
Влада не є вкраїнським словом. Українською повинно бути "володство".
Ви праві. Але ж є слово "лад". Якщо творити від слів "рід" і "лад"/"улад", то як тоді бути? Улад — влад. Чим воно погане?
ЕСУМ подає за польськослів: goroh.pp.ua: влад
Родоуладство ➡ родовладство.
Це інше питоме слово. Не "влад", а "лад" пошукайте.
"Лад" - це порядок, а не волода.
Саме так. Лад — порядок. У цьому значенні я його і використав. Родовий порядок. Ось тут мені нагадали про виборну монархію. Тому слово "рід", на відміну від "лад" я захищати у цьому напрямку не можу. Хоча для виборчою монархії є термін "автократія".
Доречно.
Як на мене, виборча монархія взагалі не монархія. Тому-що втрачається найголовніше - спадковість володи. Гадаю до виборчої монархії треба знайти, або зробити окремий термін.
Так само думаю.
То буде вже автократією.
"Як на мене, виборча монархія взагалі не монархія."
Ви політолог?...
А ви політолог? Чи може історик? Чи лінгвіст? Яка тема дисертації, Вадим?
Політологія не вивчає ідеології чи форми державного управління.
"Політологія не вивчає ідеології чи форми державного управління."
Та що Ви кажете...
Політологія - соціально-гуманітарна наука про політику, її роль і функції в житті суспільства, зокрема, про її теорію; функції політичної системи та влади; функції і характер держави; сутність, форми та методи діяльності суб'єктів політики та закономірності і випадковості розвитку політичного процесу; про проблеми глобальної політики, зокрема, міжнародних відносин. Дослідження політики у політології міждисциплінарні і відображаються у їх інтеграції з іншими дисциплінами насамперед із соціологією, психологією, правом. Політологія ж вивчає їх, інтегруючи в себе окремі аспекти цих дисциплін. Де тут щось про ідеології сказано?
"А ви політолог? Чи може історик? Чи лінгвіст? Яка тема дисертації, Вадим?"
Та ні... Просто в тями "монархія" є чітке визначення, де вказується, що зосередженість державної влади в одних руках є обов'язковою ознакою цієї форми державного правління, а спадковість - необов'язковою. От і питаю: на якій підставі штивий добродій визначає, що виборна монархія нібито "не є монархією".
P.S. Ну й навкова робота геть не обмежується дисертацією...
"Де тут щось про ідеології сказано?"
Так а про "форму державного правління" вже забули?...
Та й політичну ідеологію так само вивчає політологія.
"Та ні... Просто в тями "монархія" є чітке визначення, де вказується, що зосередженість державної влади в одних руках є обов'язковою ознакою цієї форми державного правління, а спадковість - необов'язковою." Читатйте: Монархія — форма державного правління, за якої найвища державна влада повністю (необмежена абсолютна монархія) або частково (обмежена конституційна монархія) належить одній особі — спадкоємному монархові.
"Та й політичну ідеологію так само вивчає політологія." Читайте: Політологія - соціально-гуманітарна наука про політику, її роль і функції в житті суспільства, зокрема, про її теорію; функції політичної системи та влади; функції і характер держави; сутність, форми та методи діяльності суб'єктів політики та закономірності і випадковості розвитку політичного процесу; про проблеми глобальної політики, зокрема, міжнародних відносин. Дослідження політики у політології міждисциплінарні і відображаються у їх інтеграції з іншими дисциплінами насамперед із соціологією, психологією, правом. Політологія ж вивчає їх, інтегруючи в себе окремі аспекти цих дисциплін.
Бачу, що вмієте копіювати з Википедії й вставляти сюди, але ще треба вміти думати.
Так що Ви скажете про виборну монархію? А вона буває й спадковість там не конечна.
Тоді і демократія не волода люду. Тому що існує шляхетська демократія.
Подумайте самі. Якщо в монархії найголовніше "зосередженість державної влади в одних руках", то для чого існує абсолютизм, автократія тощо? А що робити тоді з конституційною, чи парламентською монархією?
Вадим, ви певно і копіювати не вмієте. Може для вас ще й книжку особисто писати? Без цитат. Не тільки за правилами копірайту, а взагалі без цитат. Політологія — не точна наука. Навіть визначити режим Путіна на Росії можна багатьма різними термінами. Як би ви хоть щось про таке чули, то не писали би дурниць.
"Тоді і демократія не волода люду."
Чому ж? Тільки "демос" первісно означало вільних громадян на противагу безправним рабам, а в РП це була шляхта.
До річи, в РП якраз таки була виборча монархія...
"Якщо в монархії найголовніше "зосередженість державної влади в одних руках", то для чого існує абсолютизм, автократія тощо? А що робити тоді з конституційною, чи парламентською монархією?"
Ну вот якраз ці питання й вивчає навука политологія.
Олександре, тут уже в Вас "навука неточна". Так само "неточна", яко й инші гуманитарні навуки.
Хай вас чорт, в існування якого ви вірите, за вуха смика.
"Ну вот якраз ці питання й вивчає навука политологія." Вам черговий раз треба сколити статтю з вікіпедії?
По-перше, информація не обмежується Википедією, тож раджу читати й инші джерела.
По-друге, ну копиюйте, що Ви хочете донести?
"По-перше, информація не обмежується Википедією, тож раджу читати й инші джерела." А инші джерела щось инше пишуть?
Політологія - наука, яка має своїм предметом розкриття сутності політики як цілісного суспільного явища, виявлення на макро- і мікрорівні її необхідних структурних елементів, внутрішніх і зовнішніх зв'язків і відносин; визначення основних тенденцій і закономірностей, що діють в різних суспільно-політичних системах, найближчих і кінцевих перспектив розвитку, вироблення об'єктивних критеріїв соціального виміру політики; вивчає закономірності побудови, розподілу і здійснення політичної влади.
Я вже заплуватався, що Ви хочете донести. Хай уже там люд розбирається в цій каші.
Політологія не вивчає ідеології.
"Родовий порядок" — спрощений опис походження слова. Не його визначення. Навпаки — воно частково описує форму правління, у якій рід встановлює порядок. Будь яке слово має тлумачення і не зобов'язане щось описувати. Як слово "око", або "брати" — вони просто такі, які є,без розкриття значення у самих собі іншими словами. Чомусь ви не кажете, що "око" не описує орган і треба переробити на "підлобношаробачник" чи "зороорган".
Що за безглузді аналогиї?
"Родоладство\родовий порядок" геть не вказує на форму державного правління.
"Родоладство" могло би описувати якийсь родоплемінний лад, як-от систему тейпів у чеченців чи родів в албанців.
И Ви так и не відвітили, що значе це "-у"?
Що за безглуздий коментар і недоумкуваті питання! Я знаю, що не відповів. Мабуть це тому, що я не довідкова служба, далі шукайте відповіді самостійно! Я не зважаю на прохання тих, хто веде себе не чемно. Напрямок пошуку — де Макар телят пасе.
Ну так і сказали би без чергової істерики, що рішили чуже слово замінити на своє через фонетичну подібність до "ладу", а як-то розумно вчинити - не знаєте.
Називати відповіді, що вам не до вподоби істерикою — 🤡.
Є тут r2u.org.ua: Монарх*. Мабуть можна висунути думку що одновлада це не тільки монархія, але все одно якесь слово має бути, так чи так буде щось схоже
грец. mοναρχоς:
mονоς - один, одиний
αρχоς - володар