Значення слова
Данія — скандинавська країна у Північній Європі. Розташована на південний захід від Швеції і на південь від Норвегії, має сухопутний кордон із Німеччиною. Королівство Данія є суверенною державою, до складу якої входить дві автономні установчі землі в північній частині Атлантичного океану: Фарерські острови й найбільший у світі острів Гренландія. Данія займає територію площею 43 094 км² і має населення 5,43 млн осіб (2006). Країна складається з півострова Ютландія, архіпелагу і 443 островів.
Приклад вживання

Об'єднане Королівство Данії утворилось у VIII столітті як мореплавна держава у боротьбі за контроль над Балтійським морем. Данське панування над Кальмарською унією, утвореною у 1397 році з Норвегією та Швецією, закінчилось відділенням Швеції у 1523 році. Однак Данія залишила союз з Норвегією, який тривав до 1814 року. Данія успадкувала експансивну колоніальну імперію від союзу, завдяки чому має контроль над Фарерськими островами та Гренландією. Починаючи з XVII століття, відбувалось кілька цесій території.

Походження

від племені данів, які проживали на півдні Скандинавського півострова, за иншою версією, «Денмарк» перекладається як «лісова країна», оскільки слово «дан» (або «тан») на староскандинавській мові означало «ліс». В укр. через рос. Дания.

Приклади в інших мовах

серб.-хорв. Данска, Краљевина Данска.

Варіанти написання
королі́вство да́нія, да́тчина, danmark, kongeriget danmark
Слово додав

Перекладаємо слово данія

данщина
13

Ближче до самоназвища.

Oleksa Rusyn 13 лютого 2021
24 жовтня 2022

++

dwny
,
don-
6

У найдавніших памятках д.-рус. є дану назву засвідчено в формах <донь, доньскъ>, що в рус. мові дає регулярний рефлекс з гармонізацією *о перед *ь слабим.
___
Відмінювання:
Nom.: Dwny
Gen.: Doni
Dat.: Doni
Acc.: Dwny
Loc.: Doni
Instr.: Dwnïõ/Dwnniõ

אלישע פרוש 13 лютого 2021
14 лютого 2021

У яких давньоруських пам'ятках є мога побачити це слово?

14 лютого 2021

Я не можу навести приклади літописних джерел, оскільки власні назви окремими статтями в "Матеріалах" Срезнівський дає дуже винятково. Їх можна рісти тільки читаючи підряд приклади з пам'яток під іншими статтями. Але, напр., Фасмер у своїй статті на слово Данія наводить такі давні форми, посилаючись на:
Новгородську I літопись, та на зх.-рус. літопись (з посиланням на Соболівсьского). Можете дати в Google донь, доньскъ, доньскъи, доньскыи по тяклих джерелах.

14 лютого 2021

Яка багата вкраїнська мова! Слово однозначно треба поширювати де тільки можна!

да́тчина
4

Листи Тараса Шевченка
1839 – 1843 рр.
18.11.1842 р. До П. М. Корольова
18 листопада 1842 р. С.-Петербург Ноября 18 – 1842.
Спасибі тобі, мій голубе, що хоч ти мене не забуваєш: прочитав я твоє ласкаве письмо тілько позавчора, бо позавчора вернувся в Петербург. Мене носив проклятущий пароход у Шведчину й Датчину. Пливши в Стокгольм, я скомпонував «Гамалія», невеличку поему, та так занедужав, що ледви привезли мене в Ревель, там трошки очуняв. Приїхав у це прокляте болото та й не знаю, чи вже й виїду. Хоч лікар і говорить, що ничево, одначе так кивне головою, що аж сумно дивиться. Сьогодні оце трошки легше стало, можна хоч перо в руках удержать. А, лебедику, як не хочеться кидать землю, хоч вона й погана! а треба буде, хоч воно ще й рано. Молю тілько милосердного Бога, щоб поміг мені весни діждати, щоб хоч умерти на Україні. Заставили мене злидні продать свої компонования всі – і дрюковані і не дрюковані.
https://www.t-shevchenko.name/uk/Corresp/1839-43/1842-11-18.html

Читається як "Даччина".

13 лютого 2021

Дарма що це слово давно відоме, його витоки хибні: https://www.jggj.dk/Dacia.htm ; http://coollingua.blogspot.com/2010/10/blog-post_28.html?m=1 .

Я цього разу схильний до галицького вжитку, де слова, що позначають пожильців Данії, мають корінь "-дан-": "данець", "данський".

ютландщина
0
Andrii Andrii 5 жовтня 2021
4 грудня 2021


Данія - це не тільки Ютландія, а також Зеландія, Борнгольм, Лесі, Лолланн, Мін, Сторстрем, Фюн, Фальстер
Між тим, Ютландія - це область, місцина, південна частина якої належить Німеччині

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями