Значення слова
Геометрія — розділ математики, наука про просторові форми, відносини і їхні узагальнення.
Приклад вживання

Сьогодні я отримав двійку на уроці геометрії, оскільки переплутав куб з паралелограмом.

Походження

давньогр. γη — Земля і μετρέω — вимірюю; γεωμετρία — землевимір

Слово додав

Перекладаємо слово геометрія

землевимір
11
S. Velichko 22 серпня 2017
4 травня 2020

Застаріла антична калька і мені не подобається ідея кувати новотвір для цієї тями з афіксом "ВИ-".

4 травня 2020

Застаріла може, та денотація "мірити землю" відбиває йсторию мислення давньої людини; коли значення нині й є ширше/інше, мова не має правити враження нової. Згоден з тим, що чепінь ви- є тут абсолютно зайвий.

4 травня 2020

Я проти більшости випадків калькування наукових термінів, бо називати наприклад атом "недільцем" чи бегемота "річковим конем" є нехтуванням сучасних наукових фактів та й погодьтеся, що конус краще називати стіжком, ніж шишкою. Скрізь звісно є винятки, бо іноді доречно збергати історію науки й техніки на взір "дзвонити телефоном" чи "переглянути стрічку", але у випадку геометрії калька є недоречною, бо "землеміри" та "землемірство" тепер асоціюються із землевпорядкуванням та кадастром, а не вимірюванням геометричних об'єктів.

5 травня 2020

Я не бачу в сім плані різницю між "стрічкою/плівкою" та "міренням землі". Втім, тому за "атом" бим таки, скоріше, не творив від мотивації "неділений". Либонь. А з "річним конем" я проблеми не бачу – є ж і "мірський кінь", і "мірська свиня", й "мірська корова", чи "кіт" чи що.

5 травня 2020

Я не буду сперечатися наскільки більша різниця в мотивації між стрічкою-фільмом і землемірством-геометрією, але слово вже зайняте гиншою тямою та й ніхто не зобов'язує нас рівнятися на чужу гісторію та реалії. Я часто пересікався (ходив на фізкультуру) зі студентами землевпорядниками, яких готував біологічний факультет ЧНУ ім. Ю. Федьковича й скажу Вам, що в них бесіда постійно була, як схалтурити на домашці з геодезії, а не геометрії. Також бачив роботу землемірників, яких наймають для приватизації земельних ділянок. Вони там міряють землю хвилини, а основна їх робота це бюрократія з документами, хабарництво для пришвидшення паперової тяганини та зловживання монопольним становищем, бо вони дуже потрібні спеціялісти для села. Цебто, я хочу донести до Вас та гинших користувачів осідку, що геометрії в землемірників менше, ніж філології та соціології. Також з мого особистого досвіду геометрію без усяких мудрованих катетів і гіпотенуз застосовують здебільшого на будівництві й українцям набагато правильніше було би утворювати назву геометрії від вимірювання будинків, цебто щось на взір "хатомірство" ;)
Щодо бегемота то він зоологічно ближчий до свині (щонайменше будовою шлунку), ніж до коней, а генетично/еволюційно ще ближче до китів і дельфінів. Це доказано генетичним аналізом і знайденими нещодавно перехідними формами між предками бегемотів і китоподібних. Я розумію, що треба берегти пам'ять про гісторію науково-технічного прогресу, але також вважаю, що слід стежити за новинами науки й техніки та за певних обставин вносити поправки в термінологію, щоб навіки не залишати фізичний атом неподільним і старатися при куванні/пошуку питоміших відповідників враховувати реалії української гісторії та довкілля.

5 травня 2020

Дрівній муж генетичний анализ (родопит) не зна.

5 травня 2020

Бегемот навіть зовні більше схожий на свиню, ніж на коня ;)

6 травня 2020

Ну, спірно, дивлячись на морду – видовжена є й у коня й у бегемота. Давня людина могла сприймати бегемотів як дуже товстого коня.

14 травня 2020

Для чого ж калькувати?

11 жовтня 2022

Як на мене, дослівний переклад тут не годиться

1 березня

The observed or specified spatial attributes of an object, etc.

Геометрія інтер'єру - землевимір нутрини?
Геометрично правильний - землевимірно правильний?

мірництво
6

Геометричний — мірничний
goroh.pp.ua: Мірництво

Василь Кривоніс 16 липня 2023
землеміряння
5

Відповідно до зразків у Російсько-українськиму словнику технічної термінології 1928р. (І. Шелудько, Т. Садовський): Алкоголометрия -- спиртомі́ряння; Анемометрия -- вітромі́ряння.

Mykhailo Naumenko 28 серпня 2017
28 серпня 2017

Урок землеміряння? Якось дивно звучить, чи не так?

30 серпня 2017

Грецькою звучить, чому українсько не має звучати? Звісно, це незвично. Маємо також подібні укр. відповідники утворені за "грецьким" зраком: каліграфія (краснОпис), географія (землЕпис), гелікоптер (гвинтокрИл) тощо. Я не наполягаю. Можливо для Геометрії, як розділу математики потрібне й інше слово, але поки таке.

4 травня 2020

Застаріла антична калька, бо вважаю, що не можна сучасних українських землемірів: uk.wikipedia.org: Землемір ототожнювати з людьми, які займаються геометрією.

землéмір
5

Звучить непогано, передає суть та не таке довге, як землевимір чи землеміряння. Географія - землéпис, а тут, відповідно, землемір

Микола Синяков 4 травня 2020
землемірство
3
Віталій Крутько 27 серпня 2017
тіломірство
3

Від "тіло": фігура (геометрія), див. також: uk.wikipedia.org: Геометричне тіло
Вважаю, що назву слід утворювати від об'єкту геометрії, а не бездумно калькувати античних науковців.

4 травня 2020
15 серпня 2020

Тіломірство не звучить, тіломір краще, як на мене.

23 вересня 2023

-ство для означення науки

площемірство
2
Corinn 23 серпня 2017
1 березня
зовництво
2

Від "зовниця"("форма"), оскільки це наука більше не про вимірювання, а про форми

Roman Roman 11 жовтня 2022
тіломір
1

Спираючись на допис невідомого пана про "тіломірство".

Вадим Мельник 15 серпня 2020
станомірниця
,
станомірʼя
1
просторовія
0
Василь Мельничук 23 серпня 2017
1 березня
землемір
0
Микола Синяков 5 травня 2020
обʼєволість
0
Tomqyak Andrsxy 7 травня
йонтогурй
0
Tomqyak Andrsxy 7 травня
7 травня

Що це таке?

7 травня

Абстрактне мислення

горизонт
0
Tomqyak Andrsxy 7 травня
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
4 травня 2020

Шановне товариство, не калькуйте будь ласка греків, бо геометрія щонайменше не тільки землю міряє !

Поділитись з друзями