Значення слова

Вірш — невеликий поетичний твір, написаний ритмізованою мовою, найчастіше з римуванням рядків. / Одиниця ритмізованої, поетичної мови, що складається з певної кількості стоп, з чергуванням наголошених і ненаголошених складів; рядок.

Приклад вживання

І довелося знов мені На старість з віршами ховатись (Тарас Шевченко, II, 1953, 45); Не все ще той поет великий, чільний, Хто вірші пише і слова римує (Іван Франко, XIII, 1954, 126); Я іду в Лисиче і з тремтінням перший вірш в редакцію несу (Володимир Сосюра, Солов. далі, 1957, 99).

Походження

<= ляд. wiersz <= лат. versus "пруг, черть; ряд, => ряд вірша", від verto "верчу, вертаю, ворочу, верну", від піє. *wer- в тих же руських словах

Приклади в інших мовах

ягл. verse, poem, сум. säe (<= "пруг, ряд" <= sää "нить"), гр. στίχος (<= "ряд, стовб" <= "ити, крочити [по собі]"), ївр. שירה (*"пісень"), вірм. չափածո (չափ "міра", -ածոյ "-ений", => "мірений, мірень", себо "метричний [про вірш]")

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово вірш

goron ; gorony ; gorono
9

Від прасл. *gor-n- "піте", від *gor- "піти", саме дієслово в слов'янських мовах не збережено; більше див. в ЭССЯ: *gorniti-І, д. 7, стор. 47, *gornъ/*gorno, д. 7, стор. 49), у: стсл. гранъ (чол.р.; Срзн., 585) "вірш", грань (ж.р.) "тс.", влуж. hrono "фраза, вираз; пауза; пульс", нлуж. grono "розповідь, мова, повість, чутка, приповідка"; рідно днод.: grnati "закликає, хвалить", авест. gar- "хвала".
У давньоруській твар +горонъ, що мав би бути з прасл. *gor-n- пам'ятки не свідчать; сей твар є виведено мною зворотньо на підставі стсл. гранъ.
Тямі "вірш" є тяжко найти гідне тякле слово – іти від *ba- ги в чеській básň, слвц. báseň я не хочу, сий бо корінь є рачій беречи в руській про йинші тями – тому я рішив брати слово, знане в инших слов'янських, але не в руській; паче, в стсл. уже було готове питома слов'янське слово на сю тяму.

вірш
6
падь
0

На ме́не падь па́ла = На меня стих нашел
r2u.org.ua: стих

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
28 квітня 2020

Матір моя, навіть "вірш" не є українським словом?!
Така печаль бере, що вже й не хочеться за якусь мову боротись :(

Поділитись з друзями