29 квітня Словотвору виповнюється 10 рочків!
Приєднуйтесь до урочистого зідзвону!
Значення слова
Донецьк — місто на річці Кальміус, обласний центр і одне з найбільших міст України.
Приклад вживання

Українське місто Донецьк мало купу інших назв до цього: Олександрівка, Юзівка, Юзів, Сталіно… У 60-их місто отримало абсолютно нову та абсолютно абсурдну назву Донецьк на честь річки Сіверський Донець, що тече північніше, але через саме місто не тече. Існує версія, що місто назване на честь річки Дон, що позначає межу розселення українського народу, але ця версія не має документального підтвердження…

Походження

від укр. Сіверський Донець - річка, що тече на північ від міста, але через саме місто не тече → рос. Донецк

Історичні назви:
Олександрівка → Юзівка → Юзів

Слово додав

Перекладаємо слово донецьк

юзівка
8
Ярослав Мудров 18 грудня 2021
10 березня 2022

+, назва Юзівка постала за допомогою суф. -к(а) в релят. функції від прикм. основи ергоніма Юзівський завод, що стосувався створеного до заснування поселення промисло­вого підприємства, власником якого був англієць Джон Юз;
або ж назва творена за допомогою суф. -івк(а) в
релят.-посес. функції від прізвища власника промислового підприємства Джона Юза.

Назва "Юзівка" геть органично й логично продовжує морфологичну й мотиваційну традицію ойконимиї відповідного краю; порівняйте назвища Авдіївка, Макіївка тощо.

22 грудня 2023

Ніякої Юзівки. Хоча варіянт саме "Юзів" мені цілком подобається, "Донецьке" як зазначив пан Alex Oleś, має більш вагоме місце за Юзів(ку).

донецьке
7

Відповідно до §81 Скрипниківки.

Alex Oleś 7 серпня 2022
юзів
4

Від імені засновника Джона Юза

Ні те, ні се 1 червня 2020
5 червня 2020

Назви всіх міст в українькій мові - ніякого роду (див. І.Огієнка, С.Смеречинького) Донецьке ніколи не мало титулу города. Тому Юзове, Донецьке або ин.

26 червня 2020

Звідки ж тоді такі назви українських міст, як Київ, Львів, Проскурів, Оріхів тощо?

26 червня 2020

Київ, Львів, Проскурів та ин. - мають чин города, тому назва чоловічого роду. Город - чимала осада, де була фортеця або замок, що мала право саморяду (Маґдебурзке право). У Сковороди "всякому городу нрав і права"

29 червня 2020

У Оріхові, Чугуєві та Богодухові ніколи не було ні фортеці, ні замку, але вони мають назву чоловічого роду. У Жовкві є замок, але вона має назву жіночого роду. Також є таке село як Шаргород, у якому ніколи не було жодних замків. Також ще раз нагадаю, що у теперішні часи отримання Маґдебурзького права не є обов'язковою умовою для містечка чи села, щоб стати повноцінним містом. Усе залежить від кількості населення

13 грудня 2021

1585 року Ян Замойський (1545—1605), який на той час володів цими землями, одержав від короля грамоту на спорудження замку — все володіння і фортеця дістали назву Шаргород. 26 січня 1588 року Шаргород дістав магдебурзьке право,

29 червня 2020

Зараз немає городів, міста - будь ласка, лишилися історичні назви: Чугуєв, Богодухів

1 листопада 2021

Селитьба, слобода, станція та ин. жіночого роду - Юзівська, звідси - Юзівка, місто - має бути ніякого роду. Назви міст: Горлівка, Макіївка, Костянтинівка, Авдіївка та ин. не відповідають їх чину міста.

11 грудня 2021

Місто було засноване запорізькими козаками як поселення "Олександрівка".

13 грудня 2021

Чин міста Юзівка отримала в 1917 році.

дінецьк
,
дінецьке
2

Бо річка Дон, перекладється як Дін

Ілля Фицайло 20 березня 2023
22 березня 2023

Фицайле, то коли є ‹сіль›, Ви кажете ‹нема сілі›, коли є ‹ніч›, Ви кажете ‹теплих нічей›, коли є ‹дім›, то Ви кажете ‹живуть у новім дімі›, коли є ‹сік›, Ви кажете ‹смачні сіки›?

22 грудня 2023

"І" в закритому складі чергується з "о" в одкритому, коли слово одмінюють. Коли ж од слова з "і" в закритому складі утворюють нове слово, то "і" звичайно зберігається навіть в одкритому складі: двійко => двієчко, дзвін => дзвінок.

калок
1

Від руської назви ріки Кальміус - Калъкъ.

Данило 31 жовтня 2021
калгород
0

Від руської назви ріки Кальміус - Калъкъ

Ні те, ні се 1 червня 2020
5 червня 2020

Донецьке ніколи не мало ознаки города: Маґдебурзьке право, фортеця, замок та ин. Назву Калгород можна присвоїти тільки городу

26 червня 2020

У наш час місту не потрібне Маґдебурзьке право чи щось ще

26 червня 2020

Тепер це не города, а міста.

29 червня 2020

Є якась суттєва різниця між містом і городом?

26 червня 2020

ЛІТОПИС РУСЬКИЙ за 1290 рік:
- Коли ж Болеслав прийшов із братами своїми [до Кракова], то в’їхав він у місто, а в город не можна було в’їхати ратникам, бо кріпко боронилися [німці] із нього пороками і самострілами,— тим-то й не можна було піти приступом до нього, і стали вони довкола города, поїдаючи села.
Та ще:
- І коли [Болеслав] одного разу поїхав добувати покорм подалі од города, то міщани не билися за Болеслава з городянами [залоги Індріха], а казали: «Хто сяде княжити в Кракові — той наш князь». От тут і город і місто

Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями