Значення слова

Поняття — зображений в мисленні єдність істотних властивостей, зв'язків і відносин предметів або явищ; думка або система думок, що виділяє й узагальнює предмети деякого класу за загальними й специфічним для них ознаками.

Приклад вживання

Я поняття не маю як це зробити!

Походження

рос. понятие, від "панімати", в укр. мові "понімати" позначає "піймати; одружити на комусь; затопити; охопити; повірити"

Варіанти написання
понятя, понятіє
Слово додав

Перекладаємо слово поняття

тя́ма (тям, втя́мок)
10

Давнє українське слово:
r2u.org.ua: тяма
Його намагався популяризувати ще Іван Нечуй-Левицький.

поняття
0
почаття, початок, зародок, зачаття, зачаток, зачин
0

Якщо брати за основу анґл. concept/ion (поняття), то слід лишатися свідомими, що це лат. conceptio ("con+ceptio" досл. означає "з/разом+хапання" або ж "схоплення"). Щоби не лукавити, пошукаємо переклад останнього в наших лексиконах XVII ст.: 1) латинський лексикон Е. Славинецького (1643 р.) та 2) церковнослов'янсько-руський (український) лексикон П. Беринди (1627 р.). Отже, маємо: для І-го лексикону: лат. conceptio - це "зачатїе, зачателище", що сучасною українською звучатиме "зачаття, зародок" (інші форми - "зачинати", "починати", тому ймовірним є і "почаття"). Однак, уживане нами "поняття" зовсім не стосується "conceptio", позаяк найближча його форма "поятіе, содержанїе" належить лат. comprehensio, а відтак і анґл. comprehension (зрозуміння, тямучість, поняття т.д.). "Поѧхъ"- понялем,оуӡѧлем,зрозоумелем (Беринда, 1627 р.). Тож різниця між "поняттям" і "по/зачаттям" є такою ж дзеркальною, як між "conception" та "comprehension". Для "concept" україномовна форма "зародок" ужита вже в "Словнику неперекладностей Б. Кассен", Том І, 2009.

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
30 березня

Хтось може довести, що це іншомовне слово?

31 березня

Таке ж росіянське як слова мати і любов

12 квітня

Ось:
https://uk.wikisource.org/wiki/Криве_дзеркало_украiнськоi_мови
Ну і в словниках до часів СРСР того слова немає:
http://hr

Поділитись з друзями