Значення слова

Функція — робота кого-, чого-небудь, обов'язок, коло діяльності когось, чогось.

Приклад вживання

Ігор Пантелійович сам заходився вчити Діну, допомагаючи їй опанувати.. функції рахівника.

Походження

лат. functiōn − виконання, звершення

Розділи
Слово додав

Перекладаємо слово функція

залежник
23

залежник - функція / Реєстр репресованих слів http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Linguistics/rejestr/D-J.html

conany
17

Вѡд конати "perform, execute, discharge" + -н- терпних дієпримітникѡв минулого часу (конаний "performed, executed, discharged") + -ь жон.р. Творено для лат. functio (https://en.wiktionary.org/wiki/functio#Latin).

призначення
6
служба
6
ciny
5

Вимова: {t͡ʃɪ͡ɘnʲ}.

Вѡд чин- у: чинити "do; make; execute, perform" + -ь жоночого роду.

дія
5
чи́на
4

Дещо видозмінена пропозиція од אלישע פרוש.

crẽt / crẽta
2

ЕСУМ ІІІ, 116: кря́тати (див. значення в т.ч. пов'язаних форм та в інших слов'янських мовах); від даного кореня (*kryNk-t-) є слова засвідчено зокрема в Грінченка, Онишкевича та Желехівського, з різними значеннями. Між іншим, декотрі сюди відношення не мають (так, напр. <крянути> "вдарити" в Грінченка; хоча, Онишкевич на се саме слово дає ще й "сувати, двигати, рушити"), але вони суть для вичерпності (хоча й додатково показують семантичну продуктивність кореня).

Прямим текстом значення "функція" – ясна річ – в жаднім згаданім словнику за словами від сього кореня не засвідчено. Тому вибір його на позначення тями "функція" потребує пояснення.

Ліпше розуміти хід думки щодо вибору сього кореня дає цілісний перегляд усіх форм від сього кореня й усіх значень до кожної з тих форм, і також додатково в інших слов'янських мовах. Найповніше їх, з доступних джерел, в однім місці можна бачити в ЭССЯ XII, від стор. 145, починаючи з *krętati (там же й детальніший етимологічний розбір слова, ніж в ЕСУМ) й далі. При чім, reference значень в інших слов'янських мовах має за мету не перенести в руську мову значення їй не знані в тім корені для виправдання мотивованості пропонованого тут crẽt/crẽta, але для виявлення принагідних зв'язних/проміжних семантичних ланок, яких на поверхні може бути не видно в засвідчених словниками для руської мови словах на сей корінь.

Значення «функція» є від даного кореня абстраговано з його значень "рухати, приводити в дію, діяти" й под. (похідних від значень обертальних рухів, рухів у сторони).

Щодо пропозиції:
<розділити термін на "функція (математична)", "функція (роль об'єкта)", "функція (програмування)"> – судність того є не виключена; вятське <функция> ягельське Wiktionary товмачить такими словами ягельськими: 1. function, 2. duty, 3. role, purpose. Утім, товмачення самого ягельського <function> на ягельськім Wiktionary є примітно: 1) розсяглим кругом значень, 2) в цілі, збігом значень з оними до <функція> в АТССУМ. Тож, різні значення під одним словом не є конечно проблема. Ба, оскільки одні значення суть наслідок змін (метафоризацією, розширенням, метонімією тощо) інших попередніх значень, об'єднаність їх під одним словом може бути важлива – без одного значення не може бути пояснено друге. Загальна тенденція є: що абстрактніше чи тонше поняття позначає слово, то пізніше воно є, а грубіші, матеріальні поняття їм передують. Математична "функція" є в істоті така сама "функція" обйекта – дія, діяльність, те, що підтримує дію й под.

призначка
1
чинність
0
залежниця
0

Для співзвучності зі словом "функція", яке теж жіночого роду.

керування
0

лат. - fungor (керую, паную, володію). Функціональний - керівливий, керувальний, скерований на.

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
5 вересня 2019

Вартувало би розділити термін на "функція (математична)", "функція (роль об'єкта)", "функція (програмування)".

27 березня 2020

Підтримую

Поділитись з друзями