Вимова: {ˈβ̞ʲi͡e̝ʲtre̝ɲːɜ}.
Имя дії від vétriti "ventilare, вітрити (провітрювати)".
Вентиляция—провітрювання, провітрення; вентиляція; вітровиця
- Шелудько І. М. Словник технічної термінології. Електротехніка (проєкт). Українська академія наук, Київ, 1928. - с. 9.
https://archive.org/details/slov7/page/n28/mode/1up?view=theater
"Технічний відділ дбав тільки за те, щоб поширити й притягнути до наукової мови народні терміни на речі, що в процесі удосконалювання набули складніших форми, але в принципах своєї роботи не одійшли від первісної основи» [3, с. 10].
Упорядники словника намагалися позбутися так званих неправильно орієнтованих термінів, на зразок кінська сила, сила струму, електрорушійна сила, бо там мова йде зовсім не про силу, а про потужність.
На замовлення Укрголовнауки восени 1925 року електротехнічна секція взялася за укладання електротехнічного словника. Термін був досить коротким — 1,5–2 роки, тому видання вийшло дещо спрощеним й мало обсяг лише 13 друкованих аркушів. . Однак і в ньому спостерігаємо творчий підхід упорядника й високі вимоги до українських відповідників (оскільки словник перекладного характеру). До багатозначного іноземного слова запропоновано кілька відповідників: новий відтінок значення — нове слово."
Кочан І. Словники Івана Шелудька: погляд з позицій ХХІ століття / Ірина Кочан // Вісник Нац. ун-ту «Львівська політехніка». Серія «Проблеми української термінології» – 2010. – № 676. – С. 102–106. https://science.lpnu.ua/terminology/all-volumes-and-issues/visnik-no-676-2010/slovniki-ivana-sheludka-poglyad-z-poziciy-hhi
на заміну слову "вентиляція" саме як назві технічного сустрою (системи), завдяки якому провітрюють приміщення
Дам +, але жду ще міни.
Так, це наш питомий вiдповiдник:
sum.in.ua: produkh
r2u.org.ua: Продух
r2u.org.ua: Вентиляция
https://uk.m.wiktionary.org/wiki/продух
це й дія, й одповідна система? Чи лише дія? Чи лише система?